logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Różaniec obrączka - na którym palcu nosić?
Autor: Agata (78.11.75.---)
Data:   2017-04-18 11:32

Ma znaczenie na którym palcu nosimy różaniec obrączkę? Na którym placu i u której ręki Wy nosicie?

 Re: Różaniec obrączka - na którym palcu nosić?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-04-18 16:03

Nie ma znaczenia, moim zdaniem.
Noszę obecnie na serdecznym lewej ręki. Kiedyś nosiłam na prawej.

 Re: Różaniec obrączka - na którym palcu nosić?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-04-18 20:02

Myślę, że Kodeks Prawa Kanonicznego ani żadne inne przepisy szczegółowe tego nie regulują :), bardziej rozmiar palca i różańca :) Myślę, że trochę też może zależeć od ewentualnej symboliki tego różańca (znam takich, co noszą go jak obrączkę:). Myślę, że lewo- i praworęczność też tu ma coś do rzeczy, jeśli ktoś odmawia taki różaniec nie zdejmując go z palca - więc nosi go tak, żeby było wygodnie odmawiać.

BTW, miejsce noszenia obrączki i pierścionka zaręczynowego jest kwestią zwyczaju, konwencji, częścią kodu kulturowego, nie regulują tego przepisy.

 Re: Różaniec obrączka - na którym palcu nosić?
Autor: Majka (78.11.90.---)
Data:   2017-04-18 20:58

Nie wiem, czy ma znaczenie. Noszę na palcu serdecznym lewej ręki. Jest mi wygodnie przesuwać prawą dłonią. Jednak zawsze noszę w torebce Różaniec 'standardowy', na którym mogę odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy cały Różaniec.

 Re: Różaniec obrączka - na którym palcu nosić?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2017-04-19 00:38

Miedzy innymi, używam obrączki-różańca obrotowego (takiego jak ten: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/aa/36/e9/aa36e9c1179065825f7aeee82651164b.jpg) na lewym palcu wskazującym. Część obrotową z wypustkami przesuwam lewym kciukiem. Taki sposób jest dość wygodny. Różaniec nie zwierał instrukcji obsługi, zatem uważam mój sposób za całkowicie poprawny i niegodzący w skuteczność modlitwy różańcowej :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: