logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 00:00

Mam pytanie
Brat poprosił mnie żebym została matką chrzestna dla jego synka ale nie mogę nią zostać ponieważ proboszcz mojej parafii nie chce wydać zaświadczenia dlatego że nie chodzę co tydzień na mszę.
Jestem ochrzczona byłam u bierzmowania​ mam ślub kościelny.

-----

Obiecała Pani pytanie, ech...
moderator

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 00:16

Czy proboszcz postąpił prawidłowo?

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 00:21

Moje pytanie to czy proboszcz postąpił prawidłowo bo takim zachowaniem bardziej zniechęcił mnie do uczęszczania w mszy.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 00:23

Moje pytanie to czy proboszcz postąpił prawidłowo bo takim zachowaniem bardziej zniechęcił mnie do uczęszczania w mszy.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Ela (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 00:25

Moje pytanie to czy proboszcz postąpił prawidłowo bo takim zachowaniem bardziej zniechęcił mnie do uczęszczania w mszy.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-14 00:55

Jeżeli niezadane pytanie brzmiałoby - dlaczego ten zdaniem niektórych oderwany od rzeczywistości proboszcz odmówił wydania zaświadczenia? To Ela odpowiedź znajdzie tu: (klik) oraz w wielu wątkach na forum,np.: (klik),
(klik).

"dlatego że nie chodzę co tydzień na mszę"
Ela, czyżby ksiądz proboszcz stawiał Ci zarzut, że nie chodzisz na mszę co tydzień np. w poniedziałek lub czwartek?
Bo jeżeli chodzi o mszę świętą niedzielną to kłania się Dekalog:
3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

W liturgii sakramentu chrztu jest pytanie do chrzestnych:
- A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku (wychowania dziecka w wierze)?

Stań w prawdzie swojego sumienia i jeżeli chcesz poważnie podejść do roli matki chrzestnej to jest dobry moment do zweryfikowania swojej postawy w wierze.
Może szczera rozmowa z księdzem proboszczem, praca nad rozwojem swojej wiary, szczera spowiedź ze spełnieniem wszystkich pięciu warunków tego sakramentu z bardzo głębokim przemyśleniem czy jesteś gotowa na:
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
nie zamknie Ci drogi do bycia matką chrzestną.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-14 02:20

Ależ Cię poniosło. Na tak doprecyzowane pytanie z rozwinięciem swojego podejścia do wiary odpowiedź jest jedna - tak, ksiądz proboszcz postąpił prawidłowo. A Tobie Ela radzę powrócić do katechezy, przypomnieć sobie czym jest Sakrament bierzmowania: (klik). Przestań strzelać fochy. Na księdza proboszcza możesz się obrażać. Myślę że on to zniesie bez uszczerbku dla swojej posługi zważywszy na to że nie masz racji. Mądry kapłan z zasadami.
Ale dlaczego obrażasz się na Pana Boga? Właściwie też możesz się obrazić tylko co chcesz tym osiągnąć? W tym wypadku już Ty sama poniesiesz uszczerbek.
Ela, piszę bardzo życzliwie. Na ten moment nie jesteś dojrzała do bycia matką chrzestną. Możesz bratanka obdarować prezentami z dowolnej okazji, ale to nie taka rola. Ochłoń ze złych emocji, przemyśl swój stosunek do wiary,do kościoła jako wspólnoty wiernych, do księdza proboszcza, który czuwa nad parafią, do Mszy Świętej z Liturgią Słowa i Liturgią Eucharystii, dla ułatwienia: (klik). Może ta prośba brata to znak dla Ciebie do przebudzenia, może Pan Bóg puka do Twojego sumienia.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana​, mam ślub kościelny.
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-06-14 09:41

W szkole podstawowej skończyłam kurs języka rosyjskiego, mam na to papier. W liceum miałam 3 godziny tego języka tygodniowo, mam na to papier. Mam też papier na uprawnienia pedagogiczne i stopień naukowy magistra (z papierem). Tyle że na tym ostatnim papierze mój praktyczny kontakt z językiem zaprzyjaźnionym mocno się urwał. Czasem, tak raz na rok, zdarzyło mi się pogadać po rosyjsku z kimś na ulicy. Nie pracowałam jako rusycysta, nie mam żadnego doświadczenia ani doskonalenia zawodowego, moje drogi z językiem zaprzyjaźnionym kompletnie się rozeszły. Ale papiery mam. Wredni pracodawcy jakoś nie chcą mnie dopuścić do roli lektora rusycysty odpowiedzialnego za rusycystyczne wykształcenie nowych pokoleń. Coś mi się obija o uszy, ze się nie nadaję, bo nie umiem języka. Ale przecież ja mam papiery!

Czy mają rację?
Czy mają rację?
Czy mają rację?
Czy mają rację?

(w domyśle: uprzejmie proszę ich potępić, a mnie usprawiedliwić). :)))
Podobieństwo do jakichkolwiek zdarzeń z reala absolutnie przypadkowe.

Coś takiego? Czy mi się zdaje?

 Re: Ochrzczona i bierzmowana, mam ślub kościelny.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-14 13:11

Tak, proboszcz postąpił prawidłowo.
Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 874:
- § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
3. jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.

Dla wyjaśnienia powiem, że prowadzenie życia zgodnego z wiarą oznacza m.in. regularny udział we Mszy Świętej w niedziele i uroczystości nakazane.

 Re: Ochrzczona i bierzmowana, mam ślub kościelny.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-20 01:07

Elu,
jest jednak na to rada.
Może warto wrócić do wiary?
Może przez to (przykre, przyznaję) doświadczenie, Bóg mówi Ci "Tęsknie,Elżbieto, przyjdź/wróć do mnie"?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: