logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Mateusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-16 00:54

Witajcie,
Dziś zainteresował mnie temat przypowieści o talentach. Zastanawia mnie, jak to jest? Widzę swoje talenty, np. zdolność do uczenia się języków, chciałbym mieć coś, jakąś pracę w przyszłości, która miałaby sens, dawała satysfakcję i jeżeli Pan pozwoli umożliwiła godny byt rodzinie :) Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga? Bo często nie jestem zadowolony z życia... mam marną pracę, nieciekawą, trudne otoczenie, sytuacja finansowa uniemożliwia mi jednak trochę inne opcje. Jak to zrobić, żeby żyć pełnią życia? Żeby nie zatracić się w tych talentach, w pracy, jak oddawać nimi Bogu chwałę i cześć? Żeby robić coś co umiem i czuć że to nie tylko dla pieniędzy, ale i dla Pana? Jak opracować strategię rozwoju swoich talentów?

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-06-16 12:23

Jak chwalić Boga w otrzymanych talentach? Odpowiedź jest bardzo prosta: rozwijając je. Mówisz, że obserwujesz u siebie zdolności językowe? W takim razie najlepszym rozwiązaniem byłyby studia filologiczne w wersji mono (czyli jakaś konkretna filologia) albo poli (czyli lingwistyka). Zarówno po jednych, jak i drugich studiach mógłbyś zostać tłumaczem (zwykłym, bądź ustanowionym, czyli tym od pieczątki i postępowań sądowych - tyle, że w drugim przypadku musiałbyś jeszcze zdać państwowy egzamin), ale również nauczycielem, copywriterem (autorem tekstów reklamowych, w przypadku których w dzisiejszych czasach coraz bardziej dominującym językiem jest angielski, przy czym wcale nie jest powiedziane, że koniecznie musiałbyś pracować dla polskiego pracodawcy - konto mailowe plus konto bankowe i już możesz aplikować praktycznie na całym świecie).
Jest tylko jeden problem - napisałeś, że masz już pracę, być może rodzinę (domyślam się, bo nic o niej nie wspominasz). W takich warunkach podjęcie studiów dziennych byłoby... trochę utrudnione. Studia zaoczne z kolei kosztują same w sobie, więc nie wiem, czy byłoby to dla Ciebie opłacalne. Poza tym, praca wykonywana na Bożą chwałę to nie tylko ta, która przynosi wymierne zarobki. Jest to KAŻDA praca, do podjęcia której zdolna jest konkretna osoba, pod warunkiem, że wykonuje się ją bez zniechęcenia, narzekania, czy wręcz złorzeczenia pracodawcy za to, że nakłada na nas coraz to więcej obowiązków, a sam siedzi tylko za biurkiem. Bo Bóg zasadniczo oczekuje od człowieka jednej rzeczy: wykonywania pracy, do której jest odpowiednio uzdolniony/przygotowany w należyty sposób tak, aby pożytek z niej miał nie tylko sam pracownik, ale i inni, którzy korzystają z efektów jego pracy. Osobiście nie mam pojęcia, czy to przymnaża chwały Bogu(której źródłem jest On sam i nic na ziemi tak naprawdę nie może Mu jej dodać ani ująć), ale na pewno jest szczęśliwy. Tak jak szczęśliwy jest stworzony na Jego podobieństwo człowiek, kiedy widzi, że jakieś jego dzieło(a w przypadku Boga - cały świat) funkcjonuje prawidłowo.

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-06-16 13:13

Jak chwalić Boga?
1. Dziękować za dar, nie przypisywać sobie kompletu zasług.
2. Korzystać z daru, nie marnować (wiem, że mógłbym, ale nie chce mi się, porzucam).
3. Korzystać uczciwie, w dobrych celach.
4. Od czasu do czasu korzystać bezinteresownie dla dobra innych (jeśli dany dar jest wykorzystywany w pracy zawodowej, to oczywiste, że masz za to dostać godziwą zapłatę, ale czasem zdarza się okazja pomocy komuś bezinteresownie, poza obowiązkiem zawodowym czy związanym z zapłatą).
5. Podtrzymywać, o ile się da, talenty, umiejętności, z których akurat nie korzystasz, moga się jeszcze przydać komuś. Np. jeśli kompletnie nie próbujemy używać opanowanego kiedyś języka obcego, choćby korzystać biernie, to zapominamy bardzo dużo. Można wybrać jeden i trochę dbać o podtrzymanie, to nie musi być kosztowne, internet nam pomaga.

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Adalbert (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2017-06-16 14:11

Pierwszym wrogiem życia dla Jezusa jest PERFEKCJONIZM. Jeśli wierzymy ze Bog wydal sie na smierć dla naszego zbawienia to jak możemy Mu sie odplacic.
Nie ma takiej rzeczy.
Bóg cieszy sie na każdym etapie twojego rozwoju i rozwój rob dla Niego. W ten sposób unikniesz uzależnienia od opinii spolecznej, innych ludzi.

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2017-06-16 16:07

Odpowiedz nasuwa się sama - własnie przez wykorzystanie tych talentów, oczywiscie w dobry sposób czyli mając na uwadze Dekalog i miłość do Boga, bliznich i do siebie. Po prostu dziękuj Bogu za dary jakie masz od Niego. Myślę, że kiedy wiesz że cos jest twoją pasją, spełnieniem to nie bedą liczyc się pieniądze (choc one tez są potrzebne aby godnie utrzymac siebie i rodzine), bedą one tak jakby na drugim miejscu.

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: nkt (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-16 17:52

Witaj,

Moim zdaniem chwalenie Boga swoimi talentami to trochę niedojrzałe podejście. Chwali się Boga raczej swoim całym życiem, za historię swego życia która jest święta, za interwencje Boga, za Jego pomoc, za Jego miłość.
Oczywiście nie jest to absolutnie łatwe być zadowolonym ze swego życia, z faktów, z ludzi, w ogóle widzieć Boga w swoim życiu, widzieć Jego działanie. Samo zaakceptowanie swego życia takie jakie jest i nie narzekanie na niego- to już coś i zarazem owoc pewnej współpracy z Bogiem, która trwa i potrzebuje czasu.
.
Jak zrobić by żyć pełnią życia? Dobre pytanie, ale i co ono oznacza zarazem? Samego szczęścia w tym życiu nie doświadczysz, na pewno będzie też cierpienie. Takiego życia trzeba się uczyć. Najlepiej, jak już to pisałem innym, w jakiejś wspólnocie. Tam dojrzewa się o wiele szybciej. No i oczywiście podejmując codzienne obowiązki stanu.
.
Co do strategii rozwoju swoich talentów- może poszukaj jakiegoś doradcy stricte technicznego w stylu coacha, jakiegoś specjalisty. Mnie się wydaje jednak że choć talenty to rzecz ważna,to jednak nie pierwszorzędna, pierwsze skrzypce powinna grać relacje do Chrystusa i pełnienie Jego woli, która daje pokój i radość i czasem pomaga w rozwoju także talentów, w dojrzewaniu itp. Skupianie się na samych talentach i ich rozwoju może od tego oddalać.
.
Pozdrawiam

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-16 22:32

Warto obejrzeć krótki film "Cyrk motyli". Modlitwa "Jezu oddaję się Tobie - troszcz się Ty" pomaga w trudnych chwilach. Nie wystarczy czekać na zmiany, warto samemu podjąć działania np. w jakiejś świetlicy środowiskowej dla dzieci udzielać lekcji z języków obcych na zasadzie wolontariatu, pomagać w odrabianiu zadań. To tak na początek. Kiedy robi się coś dobrego dla innych, sama praca jest już nagrodą i dodaje sił :)
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2017-06-19 12:25

Przede wszystkim w przypowieści o talentach nie chodzi o talenty - szczególne zdolności. Talent to była miara pieniądza, złota, srebra. Czyli dosłownie chodziło o pieniądze.

Druga sprawa jest taka, że wcale nie mamy obowiązku rozwijania swoich talentów. Co więcej - czasem powinniśmy z tego rozwijania zrezygnować, bo ważniejsze jest coś innego. Więc to nie jest tak, że jak mamy na przykłąd talent do malowania, to jak nie malujemy to grzech i marnowanie Bożych darów. Może od naszego malowania ważniejsze jest to, byśmy zajmowali się rodziną, pracowali przy jakimś dobrym dziele. Trzeba sobie po prostu ustalić w życiu priorytety - co jest najważniejsze, co mniej ważne, a co zupełnie nieważne.

Jak żyć pełnią życia? Trzeba pełnić wolę Bożą. Tylko wtedy będziemy żyć w pełni, tylko wtedy nasze życie będzie przynosić dobre owoce. Tylko rozeznawanie woli Bożej to nie czekanie na znak z nieba, ale właśnie zastanawianie sie, co jest dla nas ważne - najważniejsze. Bo Bóg mówi także i przez nasze głębokie pragnienia.

I wtedy rzeczywiście można myśleć o strategii - ale nie o strategii rozwoju własnych talentów (choć być moze to też trzeba będzie uwzględnić), ale o strategii postępowania tak, aby osiągnąć cel, który jest przed nami. Jeśli na przykład pragniesz założyć rodzinę (i czujesz, ze to właśnie jest Twoje powołanie), a z obecnej pracy ledwo utrzymujesz siebie, to trzeba uwzględnić to, że założenie rodziny może się wiązać z tym, że (o ile nie trafisz na żonę z dużym posagiem) z Twojej pracy trzeba będzie urzymać nie tylko Ciebie, ale także dziecko i być może żonę, która przez jakiś czas nie będzie w stanie pracować zarobkowo. I wtedy szukać lepszej pracy, zdobywania dodatkowych kwalifikacji i tak dalej. Bo wtedy nie robisz tego "dla pieniędzy", ale po to, by móc realizować większe zadania. Bo pieniądze - talenty - nie są celem samym w sobie, ale środkiem wiodącym do większych celów.

 Re: Jak chwalić Boga w talentach otrzymanych od Boga?
Autor: Mateusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-21 11:11

Piękne wypowiedzi, dziękuję.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: