logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mk 2, 23-28; Jak rozumieć?
Autor: Michał (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-07-17 00:06

W ks. Wyjścia 31, 12-18 czytamy jasno, że Bóg wypowiada słowa, iż za złamanie szabatu należy się śmierć przez ukamienowanie, i taki wyrok zostaje wykonany. Następnie Jezus - Bóg wcielony mówi - iż to nie człowiek jest stworzony dla szabatu, ale szabat dla człowieka (por. Mk 2, 23-28). Czyli innymi słowy, jeśli coś bardzo ważnego "wypadnie" - zrób to?

 Re: Mk 2, 23-28; Jak rozumieć?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-07-18 11:01

Nie "coś bardzo ważnego", ale uczynek miłości. Zauważ, że Jezus odstępował od nakazu spoczynku w szabat wyłącznie po to, by nieść pomoc potrzebującym (uzdrawiał). Nie chciał niepotrzebnie przedłużać ich cierpienia. Natomiast pobożne niewiasty, chcące namaścić ciało Jezusa, zachowały spoczynek w szabat (zmarły mógł poczekać, ten uczynek miłości można było odłożyć). Bóg jest Miłością i jest On ponad szabatem, dlatego nawet nakaz spoczynku w szabat nie zwalnia z uczynków miłości. Nie tylko nie są one jego naruszeniem, ale wręcz wypełnieniem. Po całym tygodniu pogoni za pieniądzem i innymi "ważnymi" sprawami warto poświęcić dzień święty (dla nas to niedziela) na odpoczynek i uczynki miłości. Wtedy odpocznie nie tylko nasze ciało i umysł, ale i dusza. Jak wspominasz Jezus mówi, że szabat jest stworzony dla człowieka - i tak właśnie mamy niedzielę przeżywać - dla człowieka, także drugiego, nie tylko dla nas samych.

 Re: Mk 2, 23-28; Jak rozumieć?
Autor: Franciszka (---.146.101.126.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-07-18 22:41

Zawsze trzeba patrzeć całościowo na Pismo Święte, a nie tylko na wybrane wersety. Fragment cytowany w tytule postu porównaj z Mt 12, 1-8. Pan Jezus, mówiąc: "Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" (Mt 12, 7), powołuje się na słowa z Księgi Ozeasza: "Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń" (Oz 6,6). Widzimy zatem, że już Stary Testament mówi, że w Prawie Bożym chodzi o coś więcej, niż o zakazy i nakazy, czyli o miłość do Boga.
Pan Jezus rozszerza Przykazania Boże o Przykazanie Miłości: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13, 34-35). Nie chodzi o "ważność" czynności, ale o motywację: czy to, co robisz, robisz z miłości do Pana Boga i ludzi.

 Re: Mk 2, 23-28; Jak rozumieć?
Autor: Kuleczka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-07-19 08:27

Ja to rozumiem tak: przestrzeganie prawa dla samego prawa, jest nic nie warte. Mamy się kierować miłością. Miłością do Boga i innych ludzi. Czyli coś ważnego można robić, ale kierując się miłością, np. odwiedzam starszą osobę, która nie wychodzi z domu i widzę, że ma pustą lodówkę, nikt jej tych zakupów nie zrobi, więc mimo niedzieli należy pomóc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: