logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nie wstydzić się siebie?
Autor: Luply (15 l.) (---.toya.net.pl)
Data:   2017-08-11 11:19

Witajcie,
Mam 15 lat. W sumie, nawet nie wiem jak zacząć... Jestem w moim otoczeniu osobą dosyć religijną (biorę Jezusa na serio, staram się przestrzegać przykazań, nie pije, nie pale, staram się nie przeklinać, służę do Eucharystii, czytam Biblię, modlę się). Jestem słabszy fizycznie od innych. Mimo, że normalnie wychodzę do znajomych na osiedlu, gadamy, śmiejemy się i w szkole też jestem nawet towarzyski to mam pewien lęk przed tym co powiedzą inni, co o mnie pomyślą, że będą się śmieli. Wiem, że są osoby, które się z mnie śmieją (ale i takie, które mnie lubią). A ponieważ jestem inny od większości to czasami nie najlepiej się czuję w społeczeństwie. Mógłbym być jak inni w moim wieku i chodzic na imprezy, pić ze znajomymi itp. Ale nie chce opuszczać bycia blisko Boga. Co robić, żeby czuć się sobą, żeby nie wstydzić się siebie i nie myśleć co będą o mnie gadać?

Z Bogiem+

 Re: Jak nie wstydzić się siebie?
Autor: Franciszka (---.146.103.86.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-08-19 00:04

Tak to jest z nami, chrześcijanami, że jesteśmy "małą trzódką" (por. Łk 12, 32). Nawet jeśli wydaje ci się, że większość ludzi "chodzi na imprezy i pije ze znajomymi", to na pewno spotkasz mnóstwo innych, którzy tego wcale nie robią. Przynajmniej nie będą imprezować po to, aby upijać się i chuliganić. Na pewno spotkasz porządnych ludzi, z którymi nie będziesz czuł się zawstydzony. Rozejrzyj się po swojej okolicy, w swojej parafii i sąsiednich. Przy kościołach działają różne ruchy i wspólnoty, w których możesz spotkać osoby w swoim wieku. Napisałeś, że służysz do Eucharystii, więc na pewno należysz do ministrantów. Może wśród nich znajdziesz kogoś, z kim zaprzyjaźnisz się bardziej, niż z innymi. To jest ważne, aby mieć przyjaciół, z którymi można "być sobą". Dołącz do jakiejś grupy młodzieży przy parafii.
Oczywiście nie masz czego wstydzić się, bo nie robisz niczego złego. Natomiast możesz dać przykład innym kolegom, że można żyć inaczej. Może z czasem zobaczysz efekty takiego sposobu życia? Może ktoś nawróci się dzięki tobie i będzie chciał zbliżyć się do Boga?

 Re: Jak nie wstydzić się siebie?
Autor: Dietrich (---.hsi13.unitymediagroup.de)
Data:   2017-08-19 16:29

Drogi Luply, fajnie, że piszesz, że pytasz. 15 lat temu byłem w Twoim wieku i też byłem słabszy fizycznie niż moi koledzy, co dawało im asumpt do śmiania się ze mnie. Myślę, że Cię rozumiem. Widzę tutaj kilka spraw:

1. Siła fizyczna nie jest równoznaczna z męskością. Możesz np. słabiej grać w piłkę, niż inni, będąc jednocześnie bardziej męski od nich.

2. Sprawa druga. Nie wiem, na ile to niebezpieczeństwo Ciebie dotyczy, ale może lepiej chuchać na zimne. Fajnie, że widzisz różnice między Tobą a Twoim otoczeniem. Ale jeśli zaobserwujesz, że czujesz się od innych lepszy, staraj się wykorzeniać takie myśli. Choćby dlatego, że budując poczucie własnej wartości na porównywaniu się z innymi zawsze się ostatecznie przegra, bo zawsze znajdzie się ktoś "lepszy".

3. Co do samotności i bycia sobą: szukaj osób, z którymi się dobrze dogadujesz. To może potrwać, ale te osoby są w Twoim zasięgu. Możesz być w mniejszości, ale nie jesteś sam. Może np. jest w Twojej miejscowości jakaś grupa, która czyta Biblię? Klub czytelniczy/filmowy? Nie musisz ograniczać poszukiwań do osób mocno zaangażowanych w życie Kościoła. Ważne, żebyś znalazł z nimi wspólny język. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, możesz szukać w internecie, ale zachęcałbym, żeby te internetowe kontakty jakoś rozszerzać na rzeczywistość po uprzednim zweryfikowaniu, czy to bezpieczne.

Powodzenia we wszystkim!

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: