logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Legion - pozytywne czy negatywne konotacje?
Autor: M. (---.dynamic-zab-08.vectranet.pl)
Data:   2017-11-08 09:17

Dzień dobry,

W Biblii 'Legion występuje jako wspólna nazwa dla wielu demonów.
Z drugiej strony mamy przecież stowarzyszenie 'Legion Maryi'.
Czy dla katolika słowo 'Legion' powinno mieć bardziej pozytywne, czy też negatywne konotacje? Proszę o wyjaśnienie.

 Re: Legion - pozytywne czy negatywne konotacje?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-11-08 13:29

"Legion" to wyraz związany z pewną grupą. Słusznie piszesz, to wspólna nazwa, dla wielu osób. Dokładniej - to określenie jednostki wojskowej. Oddziału o określonej liczebności, funkcji, strukturze itp. (co zostawiam znawcom militariów). Analogicznie jak np. "pułk" albo "batalion".
Nie będę definiować konotacji jako pojęcia. Pójdę za Twoim mniej lub bardziej intuicyjnym jej rozumieniem. Moim zdaniem nie ma żadnej wyraźnej, obiektywnie wyznaczonej konotacji kojarzącej się z dobrem lub złem. Słowo jest neutralne. Niesie informacje o zbiorowości i sygnał związany z wojskiem, w konsekwencji zapewne - z walką.
Oczywiście, jeśli komuś wojsko kojarzy się źle, to narzuci sobie negatywne emocje.
Jeśli ktoś uważa, ze trzeba walczyć i walka jest rzeczą dobrą - narzuci znak plus.

W kontekstach religijnych motyw walki jest częsty,
Poszukaj choćby w pieśniach kontekstów typu: "...Rycerski my huf, błogosław nam, Chryste, na bój", "Naprzód, przebojem, młodzi rycerze, do walki z grzechem swej duszy, wodzem nam Jezus..." itp., "Tobie dziś dajem z wojskiem tych ludzi pokłon...".
(Czasami chodzi tylko o sygnał mnogości, wielości, o coś w rodzaju synonimu do słowa "tłum". Niektórzy śpiewają: "z rzeszą tych ludzi").

Metaforyka militarna jest też stosowana w Biblii, także na prawach przenośnych obrazów dotyczących ducha. Wybacz, nie mam czasu, ale cytatów biblijnych byłoby mnóstwo. Demon z Biblii zapewne "pożyczył" sobie wcześniej znaną nazwę militarną, upraszczając: troszkę na zasadzie: "jest nas wielu", może i "wielu walczących".

Jest też w duchowości określenie "walka duchowa".

Konkludując: jeśli Legion Maryi kojarzy Ci się jakkolwiek, leksykalnie, z tym "legionem od demonów", to jest to prywatne skojarzenie, moim zdaniem - zupełnie ślepa uliczka. Nie ma żadnego powodu szukać diabelskich treści w nazwie tej wspólnoty religijnej.
Konotacja "legionu"?
Subiektywnie zależy od tego, co ktoś sobie narzuci (i nie powinien narzucać innym)
Obiektywnie - jestem zdania, że to nazwa neutralna, jeśli chodzi o obszar: dobro czy zło.
I tu akurat nieważne, czy dla katolika, czy nie. Dla katolika również jest neutralna, o ile nie narzuci prywatnie niepowszechnych skojarzeń.

[Może to niezupełnie ważne, ale piszę z punktu widzenia filologa, własnego katolicyzmu nie zapominając.]

 Re: Legion - pozytywne czy negatywne konotacje?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-11-08 13:36

Słowo to powinno mieć taką konotację, jaka wynika z kontekstu, w którym zostało użyte. Podobnie jest z każdym innym słowem, dla przykładu z policją. Mieliśmy w historii organizację, która zawierała ten człon w swojej nazwie. Kierował nią Heinrich Himmler, którego niesławne "dokonania" są znane chyba każdemu. Czy jest to jednak powód, aby dziś policja kojarzyła się wyłącznie w negatywny sposób? Oczywiście, że nie.

 Re: Legion - pozytywne czy negatywne konotacje?
Autor: bvr (---.mf.gov.pl)
Data:   2017-11-08 15:07

Podobnie jest z określeniem - "gwiazda zaranna". W starożytności było to określenie planety Wenus, utożsamianej z pogańską boginią. Wcześni chrześcijanie z łaciny zaczęli tak określać szefa demonów Lucyfera. Natomiast w Litanii Loretańskiej jest to zawołanie kierowane do Najświętszej Marii Panny.
Albo odwrócony krzyż - kiedyś symbol męczeńskiej śmierci św. Piotra, dziś symbol satanizmu (chrześcijaństwo postawione "na głowie"). Jak to wytłumaczyć? Ludzie średniowiecza mieli takie powiedzenie - "diabeł jest małpą Pana Boga", no i małpuje, naśladuje, przedrzeźnia itd.

 Re: Legion - pozytywne czy negatywne konotacje?
Autor: M. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-11-08 15:49

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: