logo
Sobota, 18 sierpnia 2018
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Przyjęcie Eucharystii 2, czy jednak 3 razy na dzień?
Autor: Paweł (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-06-09 22:26

Mam dość nietypową sytuację do analizy. Czy można przyjąć Eucharystię na trzech kolejnych Mszach św., tzn.:

w sobotę Msza św. o 18:30 - czyli niedzielna,
w niedzielę na dwóch Mszach św.

Same dwie Komunie w niedziele to sprawa jasna, druga Eucharystia przyjęta jest podczas całkowitego udziału we Mszy św. Czy jednak Msza św. w sobotni wieczór dla Uczty Pańskiej liczy się jako sobota, czy jako niedziela i wtedy tak wliczona daje nam razem trzy Msze św. niejako w jeden dzień, więc na jednej trzeba zrezygnować z przyjęcia Eucharystii?

Z góry dziękuję za pomoc

 Re: Przyjęcie Eucharystii 2, czy jednak 3 razy na dzień?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-06-10 16:27

Nie są to trzy kolejne Msze Święte danego dnia.
Raduj się z przyjęcia Ciała Pańskiego w sobotę i w niedzielę.

 Re: Przyjęcie Eucharystii 2, czy jednak 3 razy na dzień?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-06-15 14:06

Należy odwołać się do AAS 76 (1984) 746-747

Ze strony: www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a41/Anamnesis41-5a%20odpowiedzi.pdf

V. DUSZPASTERSTWO LITURGICZNE
Bp Stefan Cichy
Odpowiedzi na niektóre pytania zadane Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pocztą elektroniczną

1. Ile razy w ciągu dnia można przyjąć Komunię św.?

Pierwsze wydanie Katechizmu Kościoła katolickiego (1994 r.) zawierało następujący tekst: „Zgodnie z tym, co oznacza Eucharystia, jest rzeczą właściwą, by wierni, jeśli tylko są odpowiednio usposobieni, przyjmowali Komunię za każdym razem, gdy uczestniczą we Mszy świętej”. W przypisie znajduje się odnośnik: „Por. KPK, kan. 917; AAS 76 (1984) 746-747”. Papieska Komisja ds. Interpretacji Kodeksu Prawa Kanonicznego podała wykładnię kanonu 917, zaznaczając, że można w ciągu tego samego dnia najwyżej dwa razy przyjąć Komunię. W drugim wydaniu Katechizmu Kościoła katolickiego (2002 r.) zmieniono fragment cytowanego wyżej tekstu: „Zgodnie z tym, co oznacza Eucharystia, jest rzeczą właściwą, by wierni, jeśli tylko spełniają wymagane warunki, przyjmowali Komunię, gdy uczestniczą we Mszy świętej”. W przypisie do tego punktu wyraźnie zaznaczono: „W tym samym dniu wierni mogą przyjąć Najśw. Eucharystię najwyżej drugi raz”.

Podobnie w języku angielskim: https://www.ewtn.com/expert/answers/communion_times.htm

Czyli rozumiem to tak, że maksymalnie można przyjąć Komunię dwa razy tego samego dnia, chyba że jest zagrożenie życia. Wtedy stosuje się:

Kan. 921 - § 1. Wierni znajdujący się z jakiejkolwiek przyczyny w niebezpieczeństwie śmierci, powinni być umocnieni Komunią świętą na sposób Wiatyku.

§ 2. Chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą.

§ 3. Gdy niebezpieczeństwo śmierci trwa dłużej, zaleca się, aby Komunia święta była udzielana wielokrotnie, w poszczególnych dniach.

I jeszcze definicja dnia:

Kan. 202 - § 1. Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono. Tydzień to okres 7 dni, miesiąc okres 30 dni, a rok 365 dni, chyba że miesiąc i rok poleca się brać zgodnie z kalendarzem.

http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: