logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Kościół nie chce ochrzcić mojej córeczki?
Autor: JARO ()
Data:   2002-04-20 18:11

Jestem niewierzącym ochrzczonym i bierzmowanym podkatolikiem. Mam 7 miesieczną córeczkę. Dlaczego Kościół nie chce jej ochrzcić? Czy mając rodziców po ślubie cywilnym jest tylko bękartem? Dlaczego Kosciół traktuje nowe życie jak zabawkę?

 Re: Dlaczego Kościół nie chce ochrzcić mojej córeczki?
Autor: Adam Pietrzak ()
Data:   2002-04-21 12:41

Witam ! Tyle w tym liście żalu i goryczy, a tak mało rzeczowych informacji.
Prawo Kanoniczne uzależnia godziwość (czyli dozwoloność) chrztu dziecka w zwykłych warunkach 1. od zgody rodziców lub przynajmniej jednego z nich albo prawnych opiekunów oraz 2. od istnienia uzasadnionej nadziei, że dziecko zostanie wychowane po katolicku (kan.868 par.1) Musi więc zaistnieć uzasadniona nadzieja, że dziecko zostanie wychowane po katolicku. Jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy "odłożyć", informując rodziców o przyczynie takiej decyzji (kan.868par.1n2) W praktyce trzeba próbować przekonać rodziców, by dar chrztu dla ich dziecka mógł być rozwijany poprzez prawdziwe wychowanie w wierze i życiu chrześijańskim tak, by sakrament mógł osiągnąć pełnię swej rzeczywistości. Tego rodzaju rękojmę mogliby niekiedy dać najbliżsi krewni. Gdyby takowych rękojmi zabrakło całkowicie, udzielenia chrztu należałoby w ogóle odmówić, zaś rodzicom można wtedy zaproponować zapisanie dziecka do katechumenatu, który odbyłoby ono w okresie szkolnym. Jeśli rękojmie są wystarczające, nie można odmówić udzielenia chrztu.
Zabrakło w Twym liście informacji czy byłeś u swego proboszcza i co on ewentualnie powiedział.
Koścół nigdy żadnego życia nie traktuje jak zabawki i przekonać się można o tym "namacalnie" będąc tylo obserwatorem życia, dlatego zamiast tego okarżenia trzeba raczej powiedzieć dlaczego chcesz ochrzcić swoje dziecko? Pozdrawiam

 Re: Dlaczego Kościół nie chce ochrzcić mojej córeczki?
Autor: antoniusz ()
Data:   2002-04-21 20:02

JARO
"Mam 7 miesieczną córeczkę. Dlaczego Kościół nie chce jej ochrzcić? "
po tym co piszesz, proponuje ponowny chrzest was tj rodzicow.
bez uporzadkowania waszego zycia a zwlaszcza relacji my i Bog
mysle ze trudno bedzie przygotowac wasza coreczke na dalsze zycie
chrzest to nie jest przeskoczenie kaluzy czy strumienia
to wola rodzicow powierzenia coreczki Bogu wg naszego serca, ktore jak mniemam powinno odczuc obcnosc Boga we wlasnym zyciu
Jezeli pogodzimy sie z tym, corka otrzyma najwiekszy Dar
Dar rodzicow i Boga
szczerze pozdrawiam w naszych nicosciach
"."

 Re: Dlaczego Kościół nie chce ochrzcić mojej córeczki?
Autor: Buonaparte - Rafal N ()
Data:   2002-04-22 08:51

Jesli jestes niewiezacy i nie stosujesz sie do zasad ktore nakazuje Bog poprzez Kosciol, dlaczego masz tak ogromne pretensje ze Kosciol nie chce dzialc tak jak Ty sobie tego zyczycz? Skoro jestes niewerzacy i zyjesz w zwiazku nieskaramentlnym nie ma mozliwosci zebys wychowal córke w wierze. Bo nawet jesli bedziesz Jej czytal Pismo swiete i posylal na religie, to zabraknie rzeczy najwazniejszej - Twojego przykladu. Dlatego nie dziwie sie, że Kosciól nie chce ochrzcić Twojej córki, choc bardzo żałuję. Ale jest to tylko i wylacznie skutek Twojego postepowania, a nie wina księdza cz Kościoła.
Pozdrawiam
Rafal N

 Re: Dlaczego Kościół nie chce ochrzcić mojej córeczki?
Autor: Norbert Frejek SJ ()
Data:   2002-04-22 09:47

Kościół w osobie proboszcza ma prawo decydować kto otrzyma jakiś sakrament, a kto nie. I nie jest to jakiś ekskluzywizm, tylko zarządzanie dobrami, które Kościołowi zostały powierzone, a których Kościół nie jest właścicielem i nie może sobie dobrowolnie sakramentami dysponować jakby taki czy inny ksiądz czy biskup chciał (na tej samej zasadzie Kościół nie udziela święceń kobietom, bo nie ma do tego upoważnienia Chrystusa). Jak to chrzcić dziecko rodziny niewierzącej w Pana Jezusa? Przecież tu chodzi o życie religijne, a nie o kolejną uroczystość rodzinną z prezentami. Chrzest czy inne sakramenty to nie "kwiatek do kożucha". Inna rzecz to pewne "wyczucie człowieka" u danego proboszcza lub brak takowego wyczucia-przy różnych sprawach.
Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: