logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Igrek (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-04-09 16:03

Skąd je znał?? Bo w biografiach nigdzie niepisze żeby sie ich uczył??
I czy kandydaci na papieża muszą władać wieloma językami??

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: bartek (82.177.75.---)
Data:   2005-04-09 17:39

Nie musza:) Na przykład jeden z glownych kandydatow - biskup mediolanu [nie pamietam nazwiska... cos na T] zna jedynie wloski:) Mysle ze Ojciec swiety po prostu przykladal sie do nauki przez caly zycie, kiedy byla mozliwosc nauczenia sie :) Wloskiego pewnie nauczyl sie w Rzymie podczas studiow, a reszty nie wiem:) Moze przechodzil przyspieszone kursy przed pielgrzymkami? :)

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: strzyga_18 (---.aster.pl)
Data:   2005-04-09 18:03

Nie trzeba dobrze znać języka, żeby sie nim posługiwać. wystarczy nzać podstawowe zwroty i słówka. poza tym papież był zdolnym i inteligentnym człowiekiem. w dodatku miał pomocników z całego świata. przetłumaczyć tekst z jednego języka na drugi to żaden problem. papieź odczytywał przecież przemówienia z kartek :)
pozdr. :)

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Hania (---.idea.pl)
Data:   2005-04-09 18:20

Znał z pewnością grekę i łacinę (uczył się ich już w gimnazjum). Po łacinie pisał swoją pracę doktorską. Znał też włoski - studiował we Włoszech. Musiał też znać angielski- w tym języku często rozmawiał z różnymi osobistościami na prywatnych audiencjach. Czytałam, że hiszpańskiego nauczył się tylko po to, żeby w oryginale czytać św. Jana od Krzyża. Spotkałam się też z informacją, że znał 8 ( a nawet 11) języków. Znalazłam też wyliczenie języków którymi Papież posługiwał się płynnie: polski, włoski, angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, hiszpański i portugalski oraz łacina.
Powinniśmy brać przykład :)

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: maryla (---.sympatico.ca)
Data:   2005-04-09 19:48

ja chcialabym dodac cos dla stryzgi. To ze papiez czytal przemowienia z kartek to po to zeby trzymac sie tematu. Ale jezeli chodzi o jezyki to nie wiem czy zauwazylas kiedy rozmawial z roznymi ludzmi (wladajacymi innymi jezykami)
nie mial przy sobie kartki a tak latwo sie dogadywal.
Slyszalam rowniez ze najgorzej jest poznac 4 jezyki potem juz idzie latwo, ja znam 3 i nie wiem czy to tak latwo. On byl geniuszem.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: ona_ (---.kom-net.pl)
Data:   2005-04-09 20:47

Nie wiem czy wiecie, jest też coś takiego jak dar rozumienia i mówienia w danym języku.. Moim zdaniem to że Papież tak doskonale mówił w tylu językach było darem Boga, po to właśnie by mógł się porozumiewać z tyloma ludzmi róznych narodowości. I to jest jedna z jego wspaniałych cech ktroe posiadał, cech, czy też darów.
pozdrawiam.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Efcia (195.150.89.---)
Data:   2005-04-09 23:02

To jest tak, że jak nauczy się człowiek porządniej języka z danej grupy językowej to już z innymi nie ma taki problemów, np. znając włoski to hiszpańskiego czy portugalskiego o wiele łatwiej się uczyć.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: dziewczynka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-04-10 00:03

Efcia ma racje. Papież uczyl sie łaciny, wiec prawie automatycznie zaczal rozumiec wloski, hiszpanski, portugalski i francuski, znal polski, wiec i z rosyjskim pewnie nie mial problemu (cala grupe jezykow slowianskich na pewno rozumial) no i jesli do tego dochodzil angielski to chyba nikt sie nie dziwi, ze Papiez potrafil porozumiec sie ze wszystkimi.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-04-10 05:27

I oczywiście to pytanie również do niczego nie jest Ci potrzebne Drogi Y-greku. Tak tylko pytasz, pragnąc jedynie zaspokoić swoją ciekawość?
A w biografiach rzeczywiscie nic nikt teraz nie pisze, bowiem wiele zostało juz napisane, albo jeszcze będzie napisane.
Kandydaci na papieża nie muszą znac języków obcych. Przed JP II przez ok 400 lat byli wybierani tylko Włosi i znali tylko łacine i swój język.
Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-04-10 21:05

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Bogną. Wszyscy papieże XX wieku, mimo, że Włosi, znali więcej niż dwa jezyki obce oprócz własnego i łaciny. Wszyscy, choćby z racji uczęszczania do tzw. klasycznych gimnazjów musiała znać i to nieźle grekę. Znajomość greki wymagana była w seminariach i na studiach teologicznych lub filozoficznych do tej pory. Wszyscy z nich przeszli przez dyplomację watykańską, np. Acchille Ratti - Pius XI nuncjusz w Polsce, Eugenio Pacelli - późniejszy papież Pius XII nuncjusz w Niemczech czy Giuseppe Roncalli - Jan XXIII nuncjusz we Francji, Giovanni Montini - późniejszy papież Paweł VI, pracownik nuncjatury w Polsce. Językiem ówczesnej dyplomacji był francuski i nie wyobrażam sobie aby nuncjusze, którzy byli zarazem dziekanami korpusów dyplomatycznych, nie posługiwali się nim biegle. Paweł VI i Pius XI posługiwali się również językiem polskim. Paweł VI uczył się go do końca życia.
Przyszły następca Jana Pawła Wielkiego pewnie nie dorówna mu zdolnościami lingwistycznymi ale nie będzie w tym zakresie najgorzej. Jestem tego bardziej niż pewien.

 Re: Ile języków znał Jan Paweł II?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-04-11 00:44

Fakt VD. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Zupełnie zapomniałam o grece. A skoro znasz dobrze biografie wymienionych przez siebie papieży XX w, nie bedę się z Tobą spierać w tej sprawie. :-) Tym bardziej, że już nasz kochany Moderator z pewnoscia na to nie pozwoli, jak znam życie tu na Forum. :-) Niemniej w poprzednich wiekach aż tak wielkich lingwistów wśród papieży nie było. Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: