logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam linkow co do skutecznosci NPR (do stron niekatolickich).
Autor: Pnina (---.hel.sdi.tpnet.pl)
Data:   2005-05-15 12:37

Bardzo bym prosila o linki do informacji o skutecznosci Naturalnego Planowania Rodziny-metoda Rotzera wedlug wskaznika Pearla wynosi 0,2.Jednak osoba z ktora polemizuje o wyzszosci NPR nad antykoncepcja zarzuca mi,ze wszystkie dane statystyczne o NPR sa ze stron katolickich(chodz tam sa przytaczane obiektywne dane statystyczne),niemniej jednak prosze o strony niekatolickie,naukowe gdzie takie same inforamcje sa dostepne.
Z gory dziekuje.

 Re: Szukam linkow co do skutecznosci NPR (do stron niekatolickich).
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-05-19 22:38

Droga Pnino,
Bardzo trudno jest orzec, że dana strona "naukowa" jest niekatolicka... "Katolicyzm" autorów wpływa na treść ich publikacji i poglądów także w pracy zawodowej...
I Bogu dzięki :)
Serdecznie pozdrawiam.
Ps. Jeżeli chodzi o NPR, to w ostatnim "Miłujcie się" (2/2005) zauważyłam piękną zmianę nastawienia... Jest to artykuł pt. "Chciałabym was zachęcić..." Cudowny, bo nareszcie przestaje łączyć NPR z filozofią "unikać dzieci". Czytelniczka opisuje tam planowanie poczęcia kolejnych dzieci za pomocą NPR-u. Zacytuję Ci kawałek:
"Nie ukrywałam, że nie planowaliśmy szóstej dzieciny, ale mówiłam do niej, że ma już miejsce w moim sercu i znajdzie się też miejsce w domu. Żadne z naszych dzieci nie nosi imienia "nieszczęśliwy przypadek". Wszystkie są owocem naszej miłości. Chciałam zachęcić małżonków do rozpoznawania płodności przy pomocy metody objawowo-termicznej. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że stosowanie jej miało decydujący wpływ na trwałość naszej miłości małżeńskiej".
Wspaniałe...

 Re: Szukam linkow co do skutecznosci NPR (do stron niekatolickich).
Autor: Pnina (---.hel.sdi.tpnet.pl)
Data:   2005-05-20 13:13

Partycjo,dziekuje za ten fragment, choc znam go, czytuje Miłujcie sie regularnie i z niecierpliwoscia czekam na nastepny numer :)
Tylko wiesz, jak dyskutuje sie z niewierzacym,uprzedzonym do wszystkiego co katolickie, to nawet potrafi zarzucic ze dane na stronach katolickich o skutecznosci NPR sa nieobiektywne.. A najczesciej tylko wlasnie tam pisza rzetelnie, ktora metoda, jaka skutecznosc, a nie jak zazwyczaj deprecjonuja NPR...
no nic...

 Re: Szukam linkow co do skutecznosci NPR (do stron niekatolickich).
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2005-05-20 15:48

Witaj, czesto zdarza mi sie rozmawiac i pisac na takie tematy i wiem ze nie da sie tego wyczerpujaco omowic w przyjetej na tym forum formie. Wyzej Patrycja napisala slusznie ze nie latwo zagwarantowacniekatolickosc jakiegos zrodla. Dotad stosunkowo malo niechrzescijanskich osrodkow naukowych prowadzilo badania w zakresie metod naturalnych. Tak i bylo i choc sytuacja w mojej ocenie lekko sie zmienia to jednak ciagle nie znam wynikow powaznych badan w tej dziedzinie przeprowadzonych przez osrodki zupelnie nie kojarzone z chrzescijanska wizja swiata :-)
Druga rzecz, moze nawet wazniejsza - co to takiego jest skutecznosc? Jakiego skutku twoi rozmowcy oczekuja? W zycu nie ma przypadkow, nie ma wiec takze nieszczesliwych przypadkow i to nie jest poglad zarezerwowany dla katolikow czy szerzej dla chrzescijan. Jesli wiec ktos chce niedopuscic do przypadku to nie musi nic robic bo w swiecie nic nie dzieje sie przypadkowo, takze poczecie dziecka.
Czy odpowiedzialne rodzicielstwo jest najbardziej skutecznym sposobem na unikanie poczecia? Oczywiscie ze nie. Sa znacznie prostsze i skuteczniejsze metody ale Kosciol promuje odpowiedzialne rodzicielstwo nie dlatego ze skutecznie obezpladnia wspolzycie ale dlatego ze buduje milosc malzonkow, ze otwiera ich na siebie, ze po prostu pozwala tworzyc szczesliwa rodzine. Dla katolikow istotnym warunkiem budowania szczesliwej rodziny jest realizowanie planu Boga a nie wlasnej wizji - to jeden z powodow dla ktorego termin NPR nie brzmi moim i nie tylko moim zdaniem w ustach chrzescijanina. Zdecydowanie lepiej mowic o Naturalnych Metodach Rozpoznawania Plodnosci albo o Odpowiedzialnym Rodzicielswie wlasnie.
Rozmowa o rodzicielstwie wczesniej czy pozniej musi przeksztalcic sie w rozmowe o wartosciach, o recepcie na szczescie, o godnosci czlowieka, o milosci. Inaczej rozmawiam z kims kto w tych sprawach podziela moj punk widzenia a zupelnie inaczej z kims kto ma swoja wizje szczescia.
Jesli jacys malzonkowie sa mocno przekonani ze dziecko to najwieksza przeszkoda w realizacji ich zyciowych scisle okreslonych celow to nie latwo bedzie ci ich przekonac ze obserwacje cyklu sa skuteczniejsze od podwiazania jajowodow. Odpowiedzialne rodzicielswo jest skuteczniejsze w budowaniu milosci ale oczywiscie sterylizacja jest bezkonkurencyjna w obezpladnianiu
Jesli chcialabys szerzej porozmawiac, wymienic doswiadczenia to po prostu napisz na priv. Jesli myslisz ze ta twoja "soba" mialaby ochote do mnie napisac to nie widze przeszkod.
Pokoj Tobie
Tomek

 Re: Szukam linkow co do skutecznosci NPR (do stron niekatolickich).
Autor: Pnina (---.hel.sdi.tpnet.pl)
Data:   2005-05-20 20:48

Dziekuje za slowa.
Ta polemika toczy sie tutaj: http://sulmeloth.jogger.pl/comment.php?eid=108937&startid=108937 i zapraszam wszystkich do wlaczenia sie.
Ja z uwagi na wielosc obowiazkow w tym czasie nie moge na biezaco odpisywac,wiec dobrze by bylo sie dolaczyc,a poniewaz czyta to sporo osob nie wlaczajac sie mozna przy okazji pomoc choc w taki sposob nie jednej osobie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: