logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jezus w hostii?... Czy też hostia wyrazem Jego duchowej obecności?
Autor: AdamS. ()
Data:   2002-05-09 11:29

Była już tu kiedyś mowa o dosłownym traktowaniu konsekrowanej hostii jako ciała Chrystusa. Nie chciałbym rozpętywać czczej dyskusji na ten temat, ale tylko uzyskać odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie potrafię widzieć w komunii DOSŁOWNEGO Ciała Pana naszego, a tylko zewnętrzny znak jego duchowej obecności we mnie, to czy nadal mam prawo nazywać się katolikiem?

 Re: Jezus w hostii?... Czy też hostia wyrazem Jego duchowej obecności?
Autor: Dariusz K. SI. ()
Data:   2002-05-11 12:45

Sprawa jest skomplikowana. Eucharystia jest symbolem, ale nie w sensie zewnetrznego znaku, ale (greckie rozumienie symbolu) w sensie rzeczywistosci uobecniajacej w pelni inna rzeczywistosc. Mowimy przeciez, ze przyjmujemy Jezusa pod postacia chleba i wina. Nie ma tu jakiejs doslownosci, ale jest znak sakramentalny (obecnosc realna, substancjalna i prawdziwa). Moze realna obecnosc Jezusa w Eucharystii rozumiesz zbyt kanibalistycznie. Tymczasem Cialo i Krew oznaczaja obecnosc Osoby, a nie - za przeproszeniem - ludzkiego miesa i krwi. Do Eucharystii dorasta sie cale zycie. Pros Boga o laske doswiadczenia Eucharystii i nie lekaj sie wlasnych watpliwosci i pytan. One moga byc zrodlem rozwoju. Wystrzegaj sie tylko pychy, ktora podpowiada, ze moje obecne rozumienie jest najlepsze i koniec. Pozdrawiam.

 Re: Jezus w hostii?... Czy też hostia wyrazem Jego duchowej obecności?
Autor: AdamS. ()
Data:   2002-05-11 15:47

Chciałem serdecznie podziękować o. Dariuszowi K. SI. za to słowo i prosić, aby, jeśli przeczyta ten post, przesłał mi swój adres e-mailowy. Tak jak wspomniełem, nie chodzi mi o dyskusję, lecz właściwą wykładnię...

Pozdrawiam,
- Adam.

 Re: Jezus w hostii?... Czy też hostia wyrazem Jego duchowej obecności?
Autor: Dariusz K. SI. ()
Data:   2002-05-11 19:27

Dzieki. A wlasciwa wykladnie - cokolwiek by to mialo znaczyc - moge postarac sie wylozyc w ramach tego forum. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: