logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy ksiądz, który porzucił kapłaństwo może jeszcze wrócić?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-19 22:48

Czy jeśli ksiądz katolicki porzuci kapłaństwo i zwiąże się z kobietą, a po pewnym czasie uzna, że to jednak nie to i on chce być znowu księdzem to jest to możliwe? On wróciłby potem do normalnej pracy duszpasterskiej?
W ogóle jeśli ksiądz rzuci kapłaństwo to jakie ma potem szanse na pojednanie z Kościołem? Tylko powrót czy są jakieś dyspensy (od czego? celibatu czy święceń?) czy stwierdzenie nieważności święceń, jeśli są po temu jakieś podstawy?
I jak to wygląda w rzeczywistości? Zdarzają się przypadki powrotów takich synów marnotrawnych czy w realu jest to niemożliwe?

 Re: Czy ksiądz, który porzucił kapłaństwo może jeszcze wrócić?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-09-20 03:08

Dużo pytań zadałaś Marta. Ale spróbuję, choć na część z nich odpowiedzieć. Na resztę pytań odpowiedzą inni Forowicze.
Teoretycznie tak. Może 'wrócić'. Ale w zasadzie prezbiter zrzucający sutannę czy habit, nie przestaje być księdzem, ponieważ sakrament święceń, obok chrztu i bierzmowania jest jedyny, niepowtarzalny, bo zostawia trwałe znamię Chrystusa w sercu tego, który do nich przystepuje.
A więc powtarzam: Tak może, ale z pewnoscią nie bedzie to 'powrót' triumfalny i nie zacznie normalnej pracy duszpasterskiej już, natychmiast kiedy tylko zgłosi taką chęć 'powrotu'. Jest to proces bardzo długi w czasie i pokuta nie będzie łatwa, ani łagodna.
Na temat nieprawości oraz innych przeszkód dot. sakramentu święceń, mówią kan 1040 do 1049 Kodeksu Prawa kanonicznego. O tym a także pozostałych aspektach (dyspensowanie, rola Stolicy Apostolskiej, itp) dotyczących tego sakramentu, przeczytasz tu: http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t6r2.html
Nikt nikomu nie zabrania pojednania z Kosciołem, a więc i taki syn marnotrawny po odpowiedniej pokucie ma do tego prawo.
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy ksiądz, który porzucił kapłaństwo może jeszcze wrócić?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2005-09-20 12:59

Ja tylko dopowiem, że się zdarzają.
Znam jednego sędziwego ojca (...tajemnica z jakiego zakonu, żeby nie było domysłów...), którego droga życiowa przebiegała tak, że wstąpił do zakonu, przyjął sakrament święceń kapłańskich i złożył śluby zakonne. POtem odszedl do kobiety i żył z nia jakiś czas (ale nie bardzo długi). Potem zgłosił chęć powrotu i wrócił. Nie wiem dokładnie jak wyglądała jego pokuta - ale myślę, że był to czas spędzony w klasztorze na modlitwie i poście, bez posługiwania wiernym. Potem wykonywał normalne obowiązki kapłańskie.
Poznałam go w wieku sędziwym i moge powiedzieć, że to chodząca świętość :). Pokorny, pogodny i bardzo mądry.
Takze tak - zdarzają sie takie powroty co jest dowodem na to, że Bóg ze zła potrafi wyprowadzić dobro. Co oczywiście nie oznacza, że należy owo zło czynić...
pozdrawiam

 Re: Czy ksiądz, który porzucił kapłaństwo może jeszcze wrócić?
Autor: Grażka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-09-23 10:40

Jasne, że tak, może wrócić do posługi, oczywiście na początku czeka go pokuta no i jest jeszcze ważna sprawa, jeśli są dzieci z takiego związku, to musi on zapewnić im byt ... znam takich kapłanów, i tak jak pisze" dziewczyna" są to ludzie, którzy często po róznych przejsciach, stają sie gorliwsi, bardziej wyrozumiali (co nie znaczy pobłażliwi) ale należy wziąć również pod rozwagę drugą osobę lub osoby, jak wygląda potem ich życie? Ojciec mojej przyjaciółki jest księdzem... zapewniam Was to nie była łatwa droga do pogodzenia się z tą prawdą, ale cudownie udało się, zapewne dzięki modlitwie wielu osób... być może również jej ojca...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: