logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: sylwia (24.61.166.---)
Data:   2005-10-26 13:23

W mojej sytuacji (mieszkam za granica) bardzo trudno jest o odnalezienie polskiego ksiedza. Wszedzie jest daleko i bez samochodu trudno o dojazd gdziekolwiek. Bardzo potrzebuje pomocy duchowej i kierownictwa osoby swieckiej.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Łukasz (---.crowley.pl)
Data:   2005-10-26 13:44

To szukasz księdza czy osobe świecką? Bo nie rozumiem.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: sylwia (24.61.166.---)
Data:   2005-10-26 14:56

Szukam kierownika duchowego. Chyba najlepiej znalezc go posrod osoby duchownej.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-26 16:28

A czy można być pewnym, z kim się przez internet rozmawia? Uważam, że przez internet można się tylko umówić. Nie wyobrażam sobie kierownictwa duchowego w ciemno, nie wiedząc z kim tak naprawdę mam kontakt. Pozdrawiam.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: dasiool (217.96.21.---)
Data:   2005-10-26 17:53

Ja próbowałem i nie wypaliło.
Pozdro

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2005-10-26 18:10

Teoretycznie jest możliwe, bo kierownictwo duchowe może odbywać się poprzez listy, więc pewnie i maile, tudzież inną wymianę myśli między osobami w sieci. Jednak sieć jest tak nieprzewidywalną płaszczyzną, że niewarto ryzykować. Tak naprawdę nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, a odkrywając się przed nieznaną osobą, która zdecydowanie jest nieparządana możesz się bardzoej poranić niż posiąść ewentualne korzyści.
I jeszcze jedno, skoro mieszkasz za granicą na stałe to chyba w miarę komunikatywny sposób porozumiewasz się w danym języku (kierownikiem nie musi być Polak), a jeśli to pobyt czasowy to rozpoczynanie kierownictwa zostaw sobie na powrót.
Pozdrawiam

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-26 19:36

Sylwio:))
No coz, powiem podobnie do zielonej mrowki, ze nie warto ryzykowac. To prawda, ze internet jest pelen 'falszywych nauczycieli' (por. Mt 7,15; 1 J 4, 1-3). Sa dostepne prywatne strony ksiezy, wiec jednak chyba byloby to mozliwe:
www.katolik.pl/katalog/index.php3?rubrik_id=6&subcat=11

Jednak kontakt w cztery oczy jest lepszy,a skoro mieszkasz za granica,to chyba listonosz tez moglby przyniesc Goscia Niedzielnego, badz inna literature katolicka zamowiona przez Ciebie. Chyba, ze jest to biegun polarny. Szczesc Boze :))

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: snakee (---.compower.pl)
Data:   2005-10-26 19:46

No a u mnie kierownictwo duchowe odbywa sie w jakis 90% droga internetowa i jest to naprawde wspaniala Przyjazn z wielkiemi efektami ...

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: martussa (---.kaskada.info.pl)
Data:   2005-10-26 21:42

Nie polecam. Nie sądzisz, że byłoby to jakimś uproszczeniem, pójściem na tzw. łatwiznę?

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-10-27 01:41

Niezależnie od wszystkich wypowiedzi, w Twojej sytuacji nie jest to możliwe. Zaczynasz od niewłaściwej strony. Najpierw w realu osoba, która Cię zna i wzbudzi Twoje zaufanie, musi Cię poprowadzić, potem ewentualnie może Ci udzielać rad przez internet. Jednak duchowe kierownictwo zakłada dobrą znajomość realiów, czego przez Internet się nie da, chyba, że są to problemy natury uniwersalnej. To jednak nie to narzędzie, nie ten sposób użycia.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: madzia (---.informel.pl)
Data:   2005-10-27 08:25

a ja jestem pewna ze mozna tak .. od 3 lat prawie mam na necie ( tylko na necie ) przyjacółke z ktorą rozmawiam w kazdej trudnej chwili czasami nawed dzownimy do siebie ale ze wzgledu na odleglosc nigdy sie nie widzialysmy... ona pomogla mi wyjsc z przepasci w jakiej bylam i jest teraz ze mna dobrze.. zanim jednak na nia trafilam wele razy sie nacielam... wiec uwazac tez trzeba pozdrawiam

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Grażka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-27 11:25

Właśnie wczoraj zakonnik-pustelnik, który mnie spowiadał powiedział, że nie ma co szukać kierownictwa duchowego, bo tak naprawdę to obie strony w naszych realiach do tego nie dorosły... to co my nazywamy kierownictwem duchowym jest najczęsciej jakimś pośpiesznym, powierzchownym czymś...nawet nie wiem jak to nazwać
Poradził mi by modlić się czytać Biblię i bardziej zagłębiac siew słowo Boże, a nie szukać porad u ludzi (takimi są też przecież osoby duchowne) zwrócił uwagę - i ja też siez tym zgadzam- że w wielu wypadkach takie szukanie na siłę, to wynik niedojrzałości i potrzeby skupiania na sobie uwagi

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Calina (---.tnt7.chi15.da.uu.net)
Data:   2005-10-27 23:54

"Nie trać z oczu tego, aby w miarę możności poszukać sobie gorliwego i doświadczonego kierownika duchownego, jeśli masz wolność wyboru miejsca. Jeśli Bóg chce cię mieć w takim miejscu, gdzie takiego kierownika mieć nie możesz, wtedy On sam będzie twoim kierownikiem." - o. Franciszek Jordan, Założyciel salwatorianów.

-------------------------------------------------------
orginalnie było tak, jak niżej, ale coś chyba nieczytelnie; nie wiem jak ma być, ale poprawiłam po swojemu (skopiowane z komentarzy:
http://www.katolik.pl/index1.php?st=dzienne&typ=komentarz

Nie trać z oczu tego, aby w miarę możności poszukać sobie gorliwego i doświadczonego kierownika duchownego, jeśli masz wolność wyboru miejsca i jeśli Bóg nie chce cię mieć w takim miejscu, gdzie takiego kierownika mieć nie możesz. Wtedy On sam będzie twoim kierownikiem.

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Nadzieja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-28 11:19

moze poznaj choc jednego polskiego ksiedza i popros go o wlasnie kontakt przez np maile... bedziesz pewna ze to ksiadz i rozwiazesz problem.. tylko bedziesz musiala sama duzo pracowac.. ale te maile moga ci duzo w tym dopomoc

 Re: Czy mozliwe kierownictwo duchowe przez internet?
Autor: Elizabeth (---.38.29.36.optusnet.com.au)
Data:   2010-09-24 12:15

czy możliwe jest kierownictwo duchowe przez internet?

---------------

Odpowiedź jest w tym wątku, wystarczy przeczytać wypowiedzi Forowiczów.
p.o. moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: