logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Homilia
materiał własny
 


Homilia

Czy nie można wziąć przykładu od protestantów, którzy dopuszczają ludzi świeckich do wykładania Pisma Świętego na lekcjach? I czy świeccy nie mogliby głosić homilii, kazań?

Kościół katolicki pragnie, aby wszyscy katolicy angażowali się w życie kościelne, studiowali Pismo Święte, wyjaśniali je na lekcjach i różnych zebraniach. Charyzmat nauczania niekoniecznie łączy się z sakramentem święceń kapłańskich. Dziś coraz więcej świeckich, braci zakonnych i sióstr posiada przygotowanie biblijne. Jednakże inaczej przedstawia się sprawa głoszenia słowa Bożego w ramach liturgii Mszy świętej. Kościół zachowuje tu jedność Ofiary eucharystycznej: ten, kto łamie chleb Ciała Pańskiego, "łamie" też chleb słowa Bożego. Przewodniczącym Eucharystii jest zawsze kapłan, pełniący swe posłannictwo w imię Chrystusa.

W przeszłości w niektórych krajach np. w Anglii, do zadań katolików świeckich należało głoszenie słowa Bożego w parkach i na drogach. Dziś na terenach misyjnych katecheta świecki, z braku kapłana, odczytuje teksty biblijne przepisane na dany dzień liturgiczny i podaje wiernym swoje przemyślenia, zwłaszcza podczas oczekiwania na rozdanie Komunii świętej.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Głównym powodem trudności związanych z sakramentem pokuty jest dla wielu to, że w popełnionym złu nie dostrzegają winy przed Bogiem, nie dostrzegają grzechu. Często nie mówi się już nawet o osobistej winie, a jeśli - szuka się jej najczęściej u drugich, u przeciwników. Winna jest przeszłość, natura, odziedziczone skłonności, otoczenie i okoliczności, ale nie ja. Czy ta sytuacja nie budzi - zdaniem Ojca - tym większego niepokoju, że wołanie o nawrócenie stanowi centrum przepowiadania Jezusa?
 
Fr. Justin
Uważam, że Msza święta odprawiana w języku łacińskim miała daleko większy urok i majestat, niż w jeżyku narodowym. Łacina była jeżykiem powszechnym, symbolizowała jedność i powszechność Kościoła. Wierni odnosili się z większa czcią do Mszy. Czy łacina nie ma już żadnej przyszłości w Kościele katolickim?
 
Irena Świerdzewska
Maryja jest dla wszystkich wzorem człowieka, który z całą otwartością, w sposób pełny i doskonały przyjmuje Boga. I dlatego, przygotowując się jako chrześcijanie do przeżywania tej ogromnej tajemnicy obecności Boga wśród nas, wpatrujemy się w Maryję jako wzór człowieka, który Boga przyjął do swojego życia. Ona uczy cały Kościół pełnego doskonałego otwarcia się na Boże słowo...
 
Z s. dr Judytą Pudełko PDDM, biblistką, wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, propagatorką lectio divina, rozmawia Irena Świerdzewska  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS