logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jolanta Tęcza-Ćwierz
Taniec dla Boga
Droga
 


Siewcy Lednicy to zespół, który powstał na potrzeby Spotkania Młodych na Lednicy. Tworzy go grupa muzyków żyjących głoszonym tam przesłaniem i ideą, a także słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, kierowanymi do młodzieży podczas corocznych spotkań. Powstali, aby wspierać muzycznie spotkania lednickie i promować je podczas swoich koncertów w całej Polsce, a także poza granicami kraju. O swojej współpracy z zespołem opowiada Kazimierz Hojna, który wraz ze swoim bratem Józefem tworzy choreografię do tańców lednickich.
 
Z zawodu jest wodzirejem, przypadek zrządził jednak, że od kilku lat prowadzi tańce lednickie i pomaga młodzieży zgromadzonej pod Wielką Bramą-Rybą odkryć radość i entuzjazm. Podziwia on młodzieńczego ducha Jana Pawła II i to inspiruje go do działania w swoim środowisku.
 
Początki współpracy
 
Siewcy współpracują z wieloma muzykami, którzy podobnie jak oni pragną rozwijać swój ewangeliczny talent, chwaląc Pana śpiewem i muzyką. Zespół tworzą młodzi ludzie z różnych stron Polski: z Poznania, Żywiecczyzny, Podhala. Zespół zadebiutował w 2000 roku piosenką "Tańcem chwalmy Go" na IV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Lednicą i od tej chwili czerwcowe spotkania nie mogą odbyć się bez nich. Inspiracją do tworzenia muzyki i tekstów są słowa Jana Pawła II, duchowego opiekuna spotkań, który co roku kierował do zgromadzonej młodzieży swoje przesłanie.
 
Chodziło o to, by muzyka "zarażała" słuchaczy - opowiada Kazimierz, by była skoczna, dynamiczna, radosna. Ojciec Jan Góra, pomysłodawca Lednicy, pewnego dnia zobaczył mnie na weselu naszych wspólnych przyjaciół. Ojcu bardzo spodobał się mój sposób prowadzenia zabawy, zwłaszcza spontaniczność - bez żadnych wcześniejszych prób w zabawie biorą udział wszyscy goście. Zaproponował, bym poprowadził poloneza na lednickich polach dla 100 tysięcy uczestników! Początkowo wydawało mi się to niemożliwe, a jednak stało się faktem. Razem z moim bratem, Józefem, już od kilku lat tworzymy choreografię do lednickich pieśni.
 
Przesłanie tańców
 
Tworząc choreografię nie można się bawić w niuanse i skomplikowane symbole. Przesłanie i wymowa muszą być na tyle czytelne, by pole lednickie odpowiedziało radością. Młodzi muszą wytańczyć słowo, potrzebują dynamiki. Wymarzonego przez Ojca Jana Górę poloneza poprowadziliśmy z okazji 82. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzykę już wcześniej napisał Wojciech Kilar. Kompozytorowi także bardzo spodobał się pomysł poloneza dla tysięcy. Taniec prowadziło 80 wodzirejów, którzy "wmieszali się" w tłum młodzieży. Tańcząc wśród zgromadzonych zachęcali do przyłączenia się. Ludzie zostawiali plecaki, karimaty, łączyli się w pary i dali się porwać do tańca. Przez ok. 40 min. tańczyło 80 tys. osób! To było fantastyczne!
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Mirosław Salwowski
To prawdziwe wyznanie wiary w Pana Jezusa przed innymi ludźmi. Modlitwa przy posiłku w miejscu pracy, barze i innych miejscach publicznych, to jeden z najtrudniejszych do wykonania postulatów. Najczęstszą przyczyną, dla której pobożni katolicy wzdragają się na myśl o tej modlitwie przy innych jest zwykły ludzki strach.
 
Mirosław Salwowski
Po ludzku Maksymilian Kolbe przegrał - zginął straszną śmiercią, ale w perspektywie ducha zwyciężył, bo zrealizował najwyższe prawo - prawo miłości. Kardynał Wyszyński powiedział o nim swego czasu, że tak naprawdę to Maksymilian wygrał II wojnę światową. Tam gdzie panowała nienawiść i pogarda, on zwyciężył...
 
Ks. Mariusz Pohl

Życia nie da się oszukać, podobnie jak nie oszuka się ziemi: jeśli wrzucisz w nią złe nasiona, zaniedbasz uprawę, wtedy wyrosną tylko chwasty. Każda beztroska i nieodpowiedzialność, każda pochopna decyzja, każde wybrakowane działanie - mści się na człowieku. W ten sposób najczęściej sami na siebie sprowadzamy nieszczęście. Potem lamentujemy, pytamy retorycznie: gdzie był Bóg, dlaczego do tego dopuścił, buntujemy się przeciwko cierpieniu i krzywdzie, ale pomijamy, że sami do tego doprowadziliśmy, że to nasza niefrasobliwość była powodem końcowego zła.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS