logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Amelia Pasternak
Skąd się wzięła hierarchia kościelna?
materiał własny
 


Skąd się wzięła hierarchia kościelna?

Może kiedyś ktoś zapytał ciebie o to lub ty pytałeś sam siebie lub innych skąd wzięli się papież, biskupi i księża? Przecież w Biblii nie ma na ich temat ani słowa. To prawda. Dopiero z ok. 37. roku pochodzą dane świadczące o ustanowieniu siedmiu diakonów (Dz. 1,6-7)Po raz pierwszy prezbiterów i (bądź albo) biskupów "spotykamy" w historii kościoła w latach 46-48, jako przełożonych pierwszych Kościołów założonych przez św. Pawła w Anatolii.

Później (ok. 65r.) istnienie hierarchii kościelnej potwierdzają listy św. Pawła do Tymoteusza, Tytusa i Filemona. Potwierdzeniem tego, że to Apostołowie ustanowili biskupów i prezbiterów są katalogi biskupów pochodzące z II wieku oraz słowa Św. Klemensa, biskupa Rzymu żyjącego w czasach bliskich Apostołom, który napisał: "Apostołowie, upewnieni zmartwychwstaniem Pana naszego Jezusa Chrystusa i utwierdzeni wiarą w Słowo Boże wyszli pełni Ducha Świętego głosić radosną wieść o zbliżającym się Królestwie Bożym, a nauczając po wsiach i miastach, pierwszych spośród nawróconych poddawali próbie Ducha i ustanowili biskupami i diakonami dla przyszłych wierzących". 

Faktem jest, że Jezus nie potwierdził wyraźnie, że św. Piotr jako głowa Kościoła oraz Apostołowie powinni mieć następców, którzy przejmą ich zadania. Ale jest jasne, że nie chciał by zadania powierzone apostołom wypełniane były tylko do końca ich życia. Nie mógł pragnąć by następne pokolenia wierzących były pozbawione ludzi posiadających moc sprawowania Eucharystii i odpuszczania grzechów w imieniu Boga. Stąd można wnioskować że Chrystus chciał by funkcje Apostołów przejęli inni, tak by głoszenie Słowa Bożego i udzielanie sakramentów miało miejsce dotąd dokąd będzie istniał Kościół, czyli "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". 

Amelia Pasternak

 
Zobacz także
Fr. Justin
Zawsze istnieli ludzie - dzisiaj znajdujemy ich w różnych sektach - którzy oczekiwali końca świata już jutro lub pojutrze. Czyż sam Jezus nie podkreśla, że nikt nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi? Apostołowie również tłumią takie oczekiwania i ostrzegała przed wszelkim ustalaniem daty.
 
ks. Marek Szukalski
Kończy się rok liturgiczny, który kolejny raz przypomniał nam przebieg historii zbawienia świata. Mijające dni kierują nasze myśli ku sprawom ostatecznym człowieka. Wymienia je Mały Katechizm: są to 1) śmierć, 2) sąd, 3) niebo (lub piekło). Zamiast tradycyjnego: „rzeczy ostateczne”, lepsze wydaje się określenie: sprawy ostateczne. Śmierć, sąd, wieczne szczęście zbawionych, są przecież osobistym spotkaniem z kochającą Osobą — Chrystusem Zbawicielem.  
 
ks. prof. Edward Staniek
Pan Jezus zapowiada władzę, jaką pragnie przekazać w ręce św. Piotra. Mistrz w formie testu stawia Dwunastu Apostołom pytanie, za kogo ludzie Go uważają. Chodzi o zbadanie ich inteligencji oraz krytycyzmu, o sprawdzenie, w jakiej mierze umieją obserwować otoczenie oraz o ile kontrolują opinię publiczną określającą ich Mistrza. Pada kilka odpowiedzi. Chrystus w formie testu stawia drugie pytanie: A wy za kogo Mnie uważacie?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS