logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Autorytet Biskupa Rzymu
materiał własny
 


Autorytet Biskupa Rzymu

Kiedy ukształtowała się nauka o prymacie biskupa Rzymu?

Św. Piotr apostoł został umęczony w Rzymie i dlatego Kościołowi rzymskiemu przypadł już bardzo wcześnie szczególny autorytet. Już św. Ignacy z Antiochii (około r. 110) mówi, że Kościół rzymski jest "zwierzchnikiem w miłości". Kościół Rzymu stanowił dla innych Kościołów wzór i kryterium wiary. Do Rzymu apelowano jak do instancji rozstrzygającej sporne kwestie. Rzym sam występował z inicjatywą, miał świadomość swej odpowiedzialności za Kościół powszechny. Ze szczególnym autorytetem biskupa Rzymu spotykamy się już w 4 stuleciu, a z ukształtowaną w pełni nauką o prymacie - u papieża Leona wielkiego w piątym stuleciu. Polemika protestantów z papieżem, w którym widzieli antychrysta, ucisk Kościoła wywołany wielką rewolucją francuską i sekularyzacją przyczyniły się do tym dobitniejszego podkreślenia prymatu papieża. Istotny fundament nauki o prymacie stanowi jednak w przekonaniu katolickim świadectwo samego Objawienia.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Większość ludzi przyjmuje, że ich życie ma jakiś sens, wierzą, że za wszystkim musi coś stać. A mimo to Bóg pozostaje dla nich obcy. Chcą mieć ścisłe dowody na istnienie Boga. Czy można udowodnić istnienie Boga?
 
Fr. Justin
Gdy czytamy w Ewangelii św. Jana, ze wszyscy, którzy spoczywają w grobach, "pójdą: na zmartwychwstanie", dla człowieka dzisiejszego nasuwają się wątpliwości. Jak sobie wyobrazić zmartwychwstanie cielesne? Jak ma się ono dokonać?
 
Piotr Koźlak CSsR
Nie ma w zasadzie wątpliwości, że współczesny kapłan jest odbiciem współczesnego społeczeństwa; jest taki, jakie są dzisiejsze rodziny, bo przecież przyszły kapłan wychowuje się w rodzinie. Współczesna zaś rodzina jest narażona na różnego rodzaju pokusy i lęki, dylematy czy frustracje. One wyciskają swe piętno na przyszłym kapłanie. I jeśli chce on sobie radzić z pokusami czy lękami, musi się stać księdzem, który żyje wartościami. 

 
Z ks. prof. Januszem Mastalskim, kapłanem archidiecezji krakowskiej, dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej na tym wydziale, rozmawiał Piotr Koźlak CSsR 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS