logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Islam
materiał własny
 


Islam

Gorliwość mahometan jest przerażająca. Do wyznawców innych religii odnoszą się z wrogością i zarozumiałością. Homeini mordował nawet wyznawców własnej religii. Dlaczego tak się różnimy miedzy sobą?

Na przestrzeni wieków między mahometanami a chrześcijanami trwały spory i zacięte walki - ich przedłużeniem są walki w Libanie. W celu przezwyciężenia tej wrogości Sobór Watykański II podkreślił wiele dodatnich cech islamu: wiarę w jednego Boga, we wskrzeszenie umarłych, w sąd ostateczny, a także praktyki religijne: modlitwę, jałmużnę, post, świętowanie piątku. Mimo to islam jako religia "oddolna" (ludzka), jako jedna z wielkich religii niechrześcijańskich, zawiera także fragmentaryczne wyobrażenie o Bogu i człowieku - nie uznaje Jezusa Chrystusa za Boga i Zbawiciela, praktykuje wielożeństwo i nietolerancję wobec innych religii.

Nauka islamu oparta jest w dużej mierze na starotestamentowym i chrześcijańskim objawieniu. Stąd też po judaizmie islam jest religia ze wszystkich najbliższa chrześcijaństwu. Według Nowego Testamentu Chrystus jest nie tylko prorokiem (za takiego uznaje Go również islam), ale On przychodzi od Boga: "Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg (tak nazwany jest Chrystus), który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył" (J l, 18). On przekazuje nam nie tylko prawdy religijne (jak w islamie). On sam jest Objawieniem Bożym. Nie tylko przez to, co mówi i czyni, ale także przez to, czym jest. "Kto mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca" (J 12, 45) - mówi o osobie samym. W ten sposób stawia się na równi z Bogiem.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Tadeusz Stanisławski
Jak Kościół podchodzi do instytucji rodzeństwa (stosunków wzajemnych między dziećmi) w przypadku gdy jedno z dzieci pochodzi ze stosunków pozamałżeńskich. W czasie trwania małżeństwa ojciec ma 2 dzieci z tzw. "prawego łoża" a 1 dziecko z tzw. "skoku w bok". Pomijam w tym wypadku aspekt moralny tej sprawy. Pragnę uzyskać informacje, czy takie rodzeństwo jest rodzeństwem, tworzy najbliższą rodzinę (tak jast w oczach ojca tych dzieci)? Czy powinni pozostać sobie obcy (tak życzy sobie matka nieślubnego dziecka)?
 
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
Co my w Polsce wiemy o Żydach, którzy mieszkali z nami przez ponad 600 lat? My nie znamy tej kultury, a jeśli już, to najczęściej znamy ją z dowcipów. Nie mamy pojęcia, co tu się działo, na przykład, dlaczego do grobu tego czy innego cadyka Żydzi przyjeżdżają z całego świata. Pierwszą rzeczą jest poznanie. Oczywiście wzajemne.
 
Monika Cieplińska-Gostek

Marzenia, marzenia, marzenia… Kto z nas ich nie miał? Czym one tak naprawdę są? Marzenia to nasze własne tęsknoty za tym, czego nie mamy, a co chcielibyśmy mieć. Dotyczyć mogą każdej sfery naszego życia osobistego lub zawodowego. Mogą brać w nich udział wszystkie zmysły oraz nasza własna wyobraźnia. Często rodzi się jednak pytanie: Czy dobrze jest marzyć?

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS