logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
IX Sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej
 


Abp Wiktor Skworc otworzył IX sesję plenarną II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Sobotnia sesja była poświęcona w sposób szczególny Komisji ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
 
- Wiadomo, że przyszłość społeczeństwa to młodzież. Dobrze wiemy, jak ważna jest praca systematyczna wśród młodzieży – mówił metropolita katowicki. W słowie wstępnym przed obradami sesji plenarnej przedstawił wszystkim zgromadzonym formy przygotowania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania. - Rozpoczęliśmy rekolekcje wyjazdowe dla młodzieży gimnazjalnej. To nowa forma naszego działania – powiedział abp Skworc.
 
Metropolita katowicki zaprezentował też charyzmatyczne postaci, które pociągały za sobą setki młodych ludzi. - Duch Święty ciągle wzbudza w Kościele takich charyzmatyków, którzy podejmują pracę z młodzieżą – mówił abp Skworc. W swoim słowie wskazał na niedawno zmarłego ojca Jana Górę OP oraz na czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
 
Obrady IX sesji poprowadził ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, która rozpoczęła się od głosowania nad ostateczną wersją dwóch dokumentów: Komisji ds. Duchowieństwa oraz Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu.
 
W czasie posiedzenia głos zabrał dr Aleksander Bańka, przewodniczący Komisji ds. Świeckich, który zreferował ostateczną wersję dokumentu przygotowanego przez Komisję. – Celowo nie wchodziliśmy w precyzyjne określenie tego na czym miała by polegać misja świeckich. To jest wyakcentowane w dokumentach innych Komisji. Natomiast pomyśleliśmy, że warto zaakcentować rolę Rad Parafialnych, stąd odwołanie do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pojawiła się również idea, żeby organizować Dzień Wspólnoty dla wspólnot parafialnych. Chodzi o to, żeby realnie tworzyć przestrzeń wspólnotową w parafii, przez poznanie się, wymianę doświadczeń – mówił przewodniczący.
 
Zasadniczą część posiedzenia stanowiło omówienie dokumentu przygotowanego przez Komisję ds. Młodzieży. Ks. dr hab. Grzegorz Polok w swoim przedłożeniu zauważył, że wiek XXI jest czasem specjalistów. Dlatego też Komisja zauważa, że potrzeba takich specjalistów w duszpasterstwie młodzieży. Zwrócił również uwagę na wielką szansę jaką dają rozwijające się obecnie centra ŚDM. - Chcielibyśmy, aby działalność ośrodków ŚDM nie zakończyła się latem - mówił ks. Polok. Wyraził nadzieję, że rejonowe ośrodki staną się szczególnymi miejscami duszpasterstwa młodzieży i będą stanowiły wsparcie dla proboszczów i wspólnot młodzieżowych.
 
Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży podkreślił również znaczenie modlitwy za młodych, jak i z młodymi. Zwrócił uwagę, że jest tutaj potrzebna duża determinacja i cierpliwość. - Trzeba nam się za nich modlić, nawet wtedy, gdy ich nie ma w kościele – mówił.
 
 
Synod diecezjalny jest ciałem doradczym biskupa. Jego rolą jest rozeznanie aktualnej sytuacji w diecezji oraz zaproponowanie ordynariuszowi miejsca wizji Kościoła lokalnego na najbliższe lata.