logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Zbigniew Kapłański
Jacy są, a jacy powinni być mężczyźni?
Droga
 


Polowanie, dyplomacja i modlitwa

Sięgając najdawniejszych czasów można zauważyć, że zadaniem głowy rodziny było zapewnienie swoim najbliższym pożywienia i bezpieczeństwa od wrogich ludzi, niebezpiecznych zwierząt i złych duchów.

Mężczyzna (najpierw sam, a potem z synami) musiał:
- przynieść do domu upolowane zwierzę,
- umieć zawrzeć pokój z sąsiadami,
- wymodlić przychylność świata duchowego.

A zatem w zamierzchłych czasach jasno były określone zadania mężczyzny: polowanie, dyplomacja i modlitwa. Może również określanie zasad wspólnego życia, gdy żyli w większej gromadzie. Czy teraz też jest to tak jasne?

Przeprowadziliśmy ankietę wśród ok. 200 osób, dla statystyki jest to jeszcze zbyt mała grupa, aby mówić o prawidłowościach, ale na pewno warto pomyśleć o wynikach. Zadaliśmy kilka pytań, pogrupowaliśmy odpowiedzi.

Oto wyniki:

Na pytanie, jakie cechy są zdecydowanie niepożądane u idealnego mężczyzny, odpowiedziano:

- lenistwo (88%)
- niewierność (81%)
- niezaradność (71%)
- niekonsekwencja (68%)
- trudności z podejmowaniem decyzji (51%)
- pozostawanie w nałogu (50%)
- niezdecydowanie (50%)
- nerwowość (42%)
- bezmyślność (40%)
- nieczułość (32%)

Na pytanie, jakie cechy powinny charakteryzować "mężczyznę doskonałego" dowiedzieliśmy się, że powinien być:

- odpowiedzialny (93% zapytanych)
- mądry (89%)
- wierny (86%)
- wytrwały (70%)
- stanowczy (66%)
- wytrzymały (60%)
- zaradny (53%)
- opanowany (52%)
- odważny (51%)
- konsekwentny (47%)
- opiekuńczy (41%)
- wychodzący z inicjatywą (34%)
- czuły (32%)
- pomocny (30%)

Ciekawe jest to, że podobne były wypowiedzi mężczyzn i kobiet, znaczące różnice wystąpiły jedynie przy opiekuńczości i czułości (znacznie większy odsetek kobiet tego oczekiwał od mężczyzn).
W obu tych wykazach pojawiają się obok siebie cechy różnie nazwane, lecz o podobnym znaczeniu - wynika to stąd, że nazwy cech wybierali sami ankietowani.


 
1 2  następna
Zobacz także
Grażyna Berger
Człowiek. W dzisiejszym świecie to on jest w centrum uwagi. Tak wiele mówi się o jego godności i wielkości… Czy jednak za tymi słowami stoją konkretne postawy i działania? Gdyby się przyjrzeć z bliska, często są to deklaracje bez pokrycia. Kimże jest człowiek? Jak wielką jest tajemnicą nawet dla drugiego człowieka. Odpowiedzi trzeba szukać u źródła, czyli w akcie stwórczym Boga.
 
Grażyna Berger

Człowiek będący triadą psycho-fizyczno-duchową powinien te trzy obszary traktować z równym szacunkiem i otaczać taką samą troską. Pomiędzy tymi trzema obszarami powinna być wzajemna harmonia. Żadnego z nich nie można ani przeceniać, ani wyeliminować dla właściwego rozwoju człowieka. Jednak praktyka duszpasterska i psychologiczna pozwala stwierdzić, że to podejście jest bardzo różne. Mimo że wspomnianej triady nie da się rozbić, wielu próbuje ją rozdzielić, albo wręcz rozdziela.

 
ks. Grzegorz Strzelczyk
Przede wszystkim śmierć dotyczy ciała człowieka, jego materialnej części. Duchowe centrum samoświadomości i pamięci – dusza żyje dalej. "Umieramy w Bogu", wobec Niego stajemy w momencie śmierci. Chwila ta, czyli sąd szczegółowy ma decydujące znaczenie – dokonuje się tu bowiem ostateczne, nieodwracalne...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS