logo
Niedziela, 24 czerwca 2018 r.
imieniny:
Danuty, Jana, Janiny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Emilia Dziubak
Jak możecie pomóc? Czyli rodzice w szkole
Sygnały Troski
 
fot. Benjamin Manley | Unsplash (cc)


Istotnym aspektem jest obecność wszystkich rodziców na ważnych uroczystościach w szkole. Jeżeli jest impreza klasowa, przedstawienie czy turniej, to rodzice powinni z całych sił i z zaangażowaniem kibicować. Po prostu wiedzieć, co się dzieje w szkole, i wspierać dzieci.
 
Perspektywa rodzica
 
Z perspektywy rodzica sprawa wydaje się prosta: kiedy mam czas i ochotę, to pomagam, w końcu chodzi tu o moje dziecko i jego czas spędzony w szkole. Jednak na czym polega pomaganie? W słowniku języka polskiego czytamy, że pomagać to: „wziąć udział w pracy jakiejś osoby, aby ułatwić jej tę pracę; dokonać jakiegoś wysiłku dla dobra jakiejś osoby, aby jej coś ułatwić lub poratować ją w trudnej sytuacji; też: dać komuś coś; przydać się do czegoś; przyczynić się do czego, ułatwić coś”. Podążając za tą definicją, można powiedzieć, że pomaganie nie może się ograniczać do okazywania litości i zabijania czasu. Powinna być to czynność przemyślana i zorganizowana, żeby w efekcie nie utrudniała nikomu życia.
 
Jak to wygląda z perspektywy nauczyciela?
 
Wycieczka klasowa: rodzic zajmujący się tylko swoim dzieckiem jest nam mało potrzebny, podobnie rodzic szukający towarzysza do plotek w postaci nauczyciela. Podziękujemy też rodzicom, których trzeba pilnować, żeby się nie zgubili, oraz tym, którzy dają zły przykład dzieciom (np. strojem, własnym zachowaniem czy przyzwalaniem na nieprzyzwoitość). Słowem: nie potrzebujemy kolejnego ucznia, ale odpowiedzialnego dorosłego.
 
Imprezy, rozrywki: rodzic będzie pomocny przy organizacji posiłków, dodatkowych sprzętów, dekoracji oraz dokumentacji fotograficznej. Ciekawym rozwiązaniem jest poprosić jednego rodzica o robienie zdjęć lub nagrywanie filmu. Materiał ten rodzice szybko rozpowszechnią między sobą. Takie rozwiązanie sprawia, że nagranie jest szerokie, pokazuje wszystkie dzieci, a nie tylko jedno wybrane, co czyni je miłą pamiątką dla nauczyciela. Dodatkowym atutem jest fakt, że tylko jeden aparat i jedna kamera nie zrobią dużo zamieszania i nie rozproszą uwagi dzieci.
 
Na co dzień: nauczyciele z wieloletnim stażem pracy na pytanie: „W jaki sposób rodzice mogą pomóc?” odpowiadają, że rolą rodzica jest dopilnować, żeby dzieci były przygotowane do szkoły, miały pracę domową i wszystko, co potrzebne, oraz aby rodzice na bieżąco usprawiedliwiali nieobecności.
 
Po prostu być
 
Istotnym aspektem jest także obecność wszystkich rodziców na ważnych uroczystościach w szkole. Jeżeli jest impreza klasowa, przedstawienie czy turniej, to rodzice powinni z całych sił i z zaangażowaniem kibicować. Po prostu wiedzieć, co się dzieje w szkole, i wspierać dzieci.
 
Także jeśli chodzi o wywiadówki i dni otwarte – frekwencja to świadectwo zainteresowania poczynaniami ucznia. Bez niej nauczyciel sobie poradzi, ale niezwykle ważne jest, aby dziecko czuło, że rodzic czuwa nad nim, monitoruje postępy w nauce, cieszy się z sukcesów i pęka z dumy na każdym przedstawieniu. Wcale nie trzeba nic robić i dodatkowo się angażować.
 
Nauczyciel potrzebuje także modlitwy ze strony rodziców, aby miał wystarczająco dużo sił do pomagania naszym dzieciom w rozwijaniu talentów i wzrastaniu na wspaniałych ludzi.
 
Emilia Dziubak
Sygnały Troski 9/2012 
 
Zobacz także
Anna Sosnowska
"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3). Ubogi w duchu to człowiek wolny od trosk tego świata, który swą ufność złożył w Bogu. Jego duch jest bardzo prosty, jest u-Boga. Wszyscy jesteśmy wezwani, by być ubogimi w duchu: nie tylko ci, którzy dobrowolnie wybrali ubóstwo. Ubogim w duchu może być także człowiek bogaty, jeśli rzetelnie pracuje na chwałę Boga...

Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem
 
Anna Sosnowska
Kultura powinna człowieka podnosić, wspierać, przydawać mu godności i mądrości. Nawet jeśli nie daje mu gotowych wzorców i rozwiązań – a bynajmniej nie musi! – powinna, tak czy inaczej, ostatecznie wieść go w stronę Dobra. 

Z Małgorzatą Musierowicz – autorką i ilustratorką, nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków, książek dla dzieci i młodzieży, mamą czwórki dzieci, rozmawia Małgorzata Tadrzak-Mazurek
 
s. Katarzyna Murawska FMM
Do nas wszystkich skierowane jest Słowo: "Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego". Bóg ma dzisiaj Słowo na twoje przygasłe życie. Bóg ma dzisiaj światło na każdą niepewność, na każde pytanie Bóg ma Słowo, które jest odpowiedzią. Bóg również dzisiaj i każdego dnia ma najlepsze Słowo… o tobie samym: Drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję...
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama