logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kapłani Archidiecezji Częstochowskiej z pielgrzymką miłosierdzia
 


Pielgrzymka Osób Duchownych Arch. Częstochowskiej na Jasną Górę miała miejsce w piątek, 14 października. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w ramach Kongresu Miłosierdzia Archidiecezji Częstochowskiej, trwającego od 14 do 16 października. Hasłem spotkania są słowa: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W pielgrzymce wzięło udział ok. 300 kapłanów na czele z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim i abp. seniorem Stanisławem Nowakiem. 
 
„Każda pielgrzymka jest umocnieniem w wierze, i to jest podstawowy cel, dlatego że chcąc zobowiązywać innych do praktykowania wiary, trzeba samemu zobowiązania dotrzymywać – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski – A jeśli kapłani by nie dotrzymywali tego, co Chrystus im zleca w swojej posłudze, to wtedy byśmy byli złymi świadkami. Dlatego każda pielgrzymka kapłanów jest dla nas takim przypomnieniem, że my jesteśmy też na drogach wiary, i w formie tych, którzy mają się przyznać do zła, do takiej czy innej postawy, po to, żeby się nawracać również dla siebie i dla innych. Wtedy jest przejrzystość tego znaku, jakim jest kapłan dla ludzi, w sensie pośrednictwa łaski, którą od Chrystusa otrzymujemy”. 
 
„Co roku pielgrzymujemy, zazwyczaj z Katedry alejami NMP na Jasną Górę, ale w tym roku wyjątkowo spod pomnika Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bo ta pielgrzymka wpisuje się w archidiecezjalny Kongres Miłosierdzia Bożego – podkreśla ks. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłańskiej w arch. częstochowskiej – Chcemy przekroczyć Bramę Miłosierdzia , i udać się do Kaplicy Matki Bożej, by tam ks. arcybiskup metropolita dokona Aktu Zawierzenia prezbiterium częstochowskiego i wszystkich spraw związanych z kapłaństwem, jak i z posługą duszpasterską, i z naszą archidiecezją. Przede wszystkim modlimy się o świętość, żebyśmy byli świętymi kapłanami, i w duchu hasła byli świadkami miłosierdzia”. 
 
„Rokrocznie odbywa się pielgrzymka kapłanów naszej archidiecezji na Jasną Górę, ale dzisiaj będziemy w sposób szczególny świętować ten Rok Miłosierdzia Bożego i przechodzić przez Bramę Miłosierdzia” – mówi ks. Stanisław Jasionek, proboszcz parafii św. Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie. 
 
„Już wkrótce będziemy dziękować Bogu za ten nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Przeprowadzaliśmy ludzi przez Bramy Miłosierdzia w różnych miejscach naszej archidiecezji, a teraz przychodzi nam na zakończenie dziękować, ale jednocześnie przebłagać Boga za nasze grzechy i prosić o umocnienie” – dodaje abp Wacław Depo. 
 
Tuż po godz. 10.00 kapłani zgromadzili się pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia, gdzie modlitwę poprowadził abp Wacław Depo. Następnie wspólnie przeszli przez Bramę Miłosierdzia. W Kaplicy Cudownego Obrazu abp Wacław Depo poprowadził Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. 
 
O godz. 10.45 w bazylice rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. 
 
„Jesteśmy własnością Boga i do siebie nie należymy. I za to przyjdzie nam kiedyś zdać sprawę wobec majestatu Boga, który wezwał nas świętym powołaniem od wieków – mówił w kazaniu abp Wacław Depo – I drży Bóg, jak mówi poeta ks. Janusz Pasierb, abyśmy mu się po drodze nie zatracili, bo dał nam zbyt wielkie serce, ale właśnie dla ofiary z siebie samych, dla Boga i dla ludzi. Przyznajmy, że nawet się można tym przerazić, gdy pomyśli się o tej odpowiedzialności za wszystko, co zostało nam przez Boga powierzone. I tylko od naszej wolności zależy, jak odpowiemy Bogu na Jego miłość”. 
 
Po Mszy św. uczestnicy Kongresu udali się do Wyższego Seminarium Duchownego na dalszą część programu. W programie pielgrzymki jest jeszcze konferencja ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka, rektora Międzynarodowej Akademii Miłosierdzia Bożego „Świętość kapłana w kontekście Orędzia Miłosierdzia”. 
 
Kongres Miłosierdzia Archidiecezji Częstochowskiej potrwa do niedzieli 16 października. Jeszcze dziś, tj. w piątek, 14 października, świętowany będzie jubileusz 50-lecia Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Wieczorem w Dolinie Miłosierdzia odbędzie się Wieczór Miłosierdzia. 
 
W sobotę, 15 października w Wyższym Seminarium Duchownym Arch. Częstochowskiej odbędzie się Sympozjum Pastoralno-Katechetyczne. Tego dnia, w ramach Kongresu, zaplanowano także otwarcie jadłodajni św. Antoniego przy ul. Stromej w Częstochowie. 
 
W niedzielę, 16 października w Archikatedrze Częstochowskiej odbędzie się dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. W programie p godz. 11.45 przejście procesjonalne przez Bramę Miłosierdzia i o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. 
 
Po południu zaplanowano obchody jubileuszu 25-lecia Katolickiego Radia Fiat. W siedzibie Radia przy ul. Ogrodowej o godz. 13.00 zaplanowano agapę dla dzieci, młodzieży i duszpasterzy z abpem Wacławem Depo oraz zwiedzanie Radia. Jubileusz uwieńczy koncert 77FM Formacji z Mocą o godz. 14.30 i koncert Antka Smykiewicza o godz. 15.30 przed bazyliką archikatedralną. 
 
W ramach Kongresu w niedzielę, 16 października na Jasnej Górze odbędzie się Spotkanie Osób Życia Konsekrowanego, w czasie którego świadectwem podzieli się s. Anna Bałchan ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, założycielka Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com