logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Marek Górka
Kiedy było Boże Narodzenie?
Droga
 


Pod tym znakiem zwyciężysz

Geneza świąt Bożego Narodzenia jest głęboka i sięga zarania naszej cywilizacji. W liturgii Kościoła Zachodniego (katolickiego) święta były znane już z początkiem IV wieku naszej ery.

Boże Narodzenie zostało wpisane do liturgii z początkiem IV wieku. Niektórzy wiążą ten fakt z Konstantym I Wielkim, cesarzem rzymskim. Legenda głosi, że przed bitwą w dniu 28 X 312 r. n.e., przy moście Mulwijskim w Rzymie, cesarz zobaczył świetlisty krzyż z napisem IN HOC SIGNO VINCES (pod tym znakiem zwyciężysz), a wcześniej w nocy ukazała się mu postać Jezusa. Rok później, w 313 r. n.e. Konstanty ogłasza Edykt Mediolański, a w nim proklamowanie wolności religijnej, koniec prześladowań chrześcijan, którzy wraz ze swoją religią zostali włączeni do społeczeństwa imperium rzymskiego jako ich prawomocna cześć.

Święta Bożego Narodzenia to pamiątka narodzin Jezusa Chrystusa - o tym doskonale wszyscy wiemy. Wiemy także, że uroczystość tę obchodzimy 25 XII. Czy jednak Pan Jezus narodził się właśnie tego dnia? Czy rzeczywiście wydarzyło się to w I roku naszej ery? Bardzo trudno jest jednoznacznie wskazać tę datę. Jakkolwiek narodziny Chrystusa są nie tylko prawdą naszej wiary, ale i faktem historycznym, to jednak dość problematyczne jest przypisanie tego wydarzenia do konkretnego dnia.

W którym roku narodził się Chrystus?

Wbrew powszechnemu przekonaniu rok I, czyli tzw. rok urodzenia Jezusa, jest początkiem ery, ale nie jest właściwym rokiem urodzenia Chrystusa. Zmiany kalendarzy, systemów liczenia spowodowały taki właśnie zamęt historyczny. Na podstawie rozmaitych notatek kronikarzy, interpretacji faktów historycznych naukowcy zdołali ustalić, że Jezus urodził się kilka lat przed tzw. rokiem pierwszym, a mianowicie gdzieś pomiędzy 7 a 4 r. p.n.e. Daty te wyznaczono w oparciu o nowotestamentowe odwołanie do Heroda (króla żydowskiego), który zmarł ok. 4 r. p.n.e. Nie są one jednak ostateczne, pojawiają się także inne sugestie. Jak wiemy narodzenie Dzieciątka zwiastowała Gwiazda Betlejemska (która m.in. wskazywała drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu), czyli – używając współczesnego języka – niepowtarzalne zjawisko na nieboskłonie. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że była to kometa Halleya, widoczna ok. 12 r. p.n.e., bądź inna kometa znana nam jedynie z opisu uczonych chińskich, która pojawiła się ok. 5 r. p.n.e. i była widoczna na niebie przez 70 dni.

Według Ewangelii Łukasza, Jezus narodził się podczas spisu powszechnego, który miał miejsce za panowania cesarza Oktawiana Augusta ok. 8 r. p.n.e. Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetratchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Itueri i kraju Trachomu, Lizaniasz tetrarchą Abileny... (Ł. 3,1).

Czy Bóg przyszedł na świat w grudniu?

Ustalenie dokładnego roku narodzin Jezusa, mimo rozwiniętej nauki, nie jest proste, tym bardziej skomplikowane jest więc wskazanie miesiąca i dnia, w którym miało miejsce to niezwykle ważne w historii zbawienia wydarzenie. Pewne jest jednak, że nie dokonało się to 25 XII. Ewangelista Łukasz opisuje, że w dniu narodzin Jezusa pasterze nocowali wraz ze swoimi zwierzętami na polu. Nie byłoby to możliwe w grudniu nawet na Bliskim Wschodzie, gdzie wprawdzie zimy są łagodne, ale też potrafi spaść śnieg, zresztą noce wtedy nie są ciepłe. Ojcowie Kościoła – teologowie wczesnochrześcijańscy – wspominają, że narodziny miały miejsce w okresie żydowskiego Święta Namiotów, czyli Sukkot, radosnego święta mieszkania w namiotach i szałasach, upamiętniającego wyjście Izraelitów z Egiptu. Przypada ono na przełomie września i października.


 
1 2  następna
Zobacz także
Ks. Wojciech Węckowski
Poszukiwanie w wierze i w sztuce równowagi pomiędzy tym, co nowe, a co tradycyjne. Czyli doświadczenie wiary, zakorzenione w tradycji, która jest głęboko przemyślana, przeżyta i przekazana współczesnym językiem. Współczesnym, to niekoniecznie znaczy nowoczesnym. W soborowej Konstytucji o liturgii czytamy w odniesieniu do sztuki, że „Kościół nie uważał żadnego stylu za swój własny” (KL, 123)... 

Z ks. Michałem Janochą, biskupem warszawskim i historykiem sztuki, rozmawia ks. Wojciech Węckowski
 
Ks. Wojciech Węckowski

Jezus Chrystus jest najważniejszą postacią w historii ludzkości. Jego narodzenie spowodowało podział dziejów na „starą erę” – przed Chrystusem i „nową erę” – po Chrystusie. Przez 20 wieków poprzedzających narodzenie Jezusa w Betlejem prorocy Starego Testamentu przepowiadali Jego przyjście. Dla wielu Żydów, którzy skonfrontowali proroctwa Starego Testamentu z życiem, nauczaniem, ze śmiercią i ze zmartwychwstaniem Jezusa, stało się oczywiste, że to właśnie On jest oczekiwanym Mesjaszem i Bogiem.

 
Robert Wilk
Znamienna jest reakcja uczniów Chrystusa: nie mogą rozpoznać swojego mistrza, bo rzeczywistość, która Go dotyczy, nie ma analogii w ich świecie. Życie ludzi w perspektywie eschatologii jest bowiem „już – jeszcze nie”. „Już” – ponieważ zostaliśmy zbawieni w Jezusie Chrystusie i innego zbawienia nie będzie. „Jeszcze nie” – gdyż jednocześnie nasza egzystencja zmierza ku Jego powtórnemu przyjściu, czyli paruzji.

Z Jerzym Uramem OFMCap o tym, jak rozumieć zbawienie, rozmawia Robert Wilk
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS