logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Jan Twardowski
Kilka myśli o Bożym Narodzeniu
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Tomiki tej serii zawierają wspaniałe, pełne kapłańskiej mądrości, a zarazem bardzo osobiste refleksje. Ksiądz Twardowski dzieli się z nami przemyśleniami dotyczącymi, m.in., modlitwy, różańca, aniołów, wiary, nadziei, miłości, cierpienia. Przede wszystkich zaś są to refleksje ks. Jana, które pomogą, zrozumieć w pełni Święta Bożego Narodzenia i na nowo odkryć radość ich rodzinnego przeżywania.

 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2009
ISBN:  978-83-7516-235-6
Stron: 104
Rodzaj okładki: Miękka
Wymiary: 140 x 140
 
     

 
Zróbmy Mu miejsce
 
Nieraz wydaje się nam, że Bóg jest daleko od niewierzących, ateuszów, materialistów, komunistów, a jest blisko nas. Nie wiadomo, bliżej kogo jest Bóg.
 
Dużo mówimy o Panu Bogu i bardzo często odsuwamy Go na bok, jakbyśmy mówili: "Odejdź, Panie Boże, trochę na bok. Odsuń się, bo chcę przejść".

W czym tkwi wielkość Świętego Jana Chrzciciela? W tym, że on stale usuwał się, ustępował miejsca Jezusowi: On ma przejść, a nie ja. 
 
Kiedy w swoim życiu ustępujemy miejsca Panu Bogu? Kiedy nie odsuwamy Go trochę na bok? 
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu programu własnej świętości. Kiedy nie mówimy, że mamy być świętymi na taką modę, według takiego wzoru. Bo tak sobie obmyśliliśmy. "Chcę być świętym wzniosłym, a nie jakimś chudopachołkiem, z trochę wyskubaną aureolą".
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu programu swego długiego życia. "Muszę długo żyć i pokonać wszystkie choroby". 
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu własnego programu odnowy Kościoła. Właśnie tak chcemy zmienić wszystko, nie inaczej – i zapominamy, że to Pan Bóg prowadzi Kościół, a nie my.
 
Kiedy naprawdę ustępujemy Bogu miejsca w naszym życiu? Wtedy, kiedy oddajemy samych siebie ludziom, z miłości, dobroci, życzliwości.
 
Gdyby Święty Jan Chrzciciel śpiewał kolędy, to długo przed wigilią, kiedy jeszcze mało choinek na placach, kiedy jeszcze ryba nie kąpie się w wannie, śpiewałby: "Zróbcie Mu miejsce. Pan idzie z nieba!".

1 2  następna
Zobacz także
s. Natalia Tendaj SłNSJ
Chrześcijaństwo ma dla świata fantastyczną wiadomość. Bóg nie tylko jest, ale jest dobry, życzliwy człowiekowi. W jego oczach każdy, nawet brzydki, chory i słaby, nawet ten, którego wręcz nie da się lubić, ma przeogromną wartość. Bóg, w którego wierzą chrześcijanie, potrafi tylko kochać i nie brzydzi się niczym, co stworzył. Bóg, w którego wierzą chrześcijanie, jest silniejszy od wszelkiego zła. 
 
Janusz Dobry
Bóg jako pierwszy wychodzi nam na przeciw i mówi „tak” naszemu życiu. Jednocześnie chce, żebyśmy odpowiedzieli „tak” Jemu i przyjęli zaproszenie do udziału w historii miłości, którą dla nas przygotował. „Bóg jest zawsze pierwszy. Zbawienie, które nam daje, jest zaproszeniem do uczestnictwa w historii miłości, która przeplata się z naszymi dziejami; która żyje i chce się zrodzić wśród nas, abyśmy mogli przynosić owoce tam, gdzie jesteśmy, jakimi jesteśmy i z kim jesteśmy” – mówił papież Franciszek w czasie czuwania z młodymi podczas ŚDM w Panamie.
 
Jacek Pleskaczyński SJ
Tylko trzy lata otrzymał Jezus na misję skierowaną do ludu o stwardniałym sercu, niewidzących oczach i niesłyszących uszach. Wcześniej przez trzydzieści lat wsłuchiwał się w głos Ojca, ale równocześnie dostrzegał niekończący się przemarsz ślepych i głuchych, nie rozumiejących i nie widzących. Miał przecież stać się Pasterzem, którego głos owce rozpoznają, za którego głosem będą podążać. Jak to uczynić?  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS