logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Roman Słupek SDS
KOŚCIÓŁ naszym DOMEM
katolik.tv
 


Katolik.tv przedstawia 4 odcinkowy cykl, w którym ks. dr Roman Słupek SDS podejmuje temat Kościoła jako domu i wspólnoty, które wspólnie możemy budować i współtworzyć.

 

Obecny rok duszpasterski nosi hasło "Kościół naszym domem" i jest to drugi etap trzyletniego Programu Duszpasterskiego. Ubiegłoroczne hasło "W komunii z Bogiem" inspirowało do budowania relacji z Panem Bogiem, świadomej pracy nad relacjami z bliźnimi. Tegoroczne hasło stanowi zachętę, by dostrzec wspólnotę, by działać dla jej dobra oraz by dostrzec struktury, które przez tysiąclecia były tworzone w Kościele i umieć je docenić.

"Kościół naszym domem" to wizja, o której pięknie mówił św. Bazyli: "We wszystkim należy stawiać wspólnotę ponad samotność. We wspólnocie człowiek mniej krąży wokół samego siebie, a bardziej kieruje wzrok ku swojemu bliźniemu. Nie dąży w niej tylko do spełniania własnych pragnień, lecz do spełniania życzeń innych ludzi. Ujawnia mu się głębszy sens życia i zostaje obdarowany większą radością. We wspólnocie łatwiej spotkać Boga."

Kościół to nasz dom, to przede wszystkim dom, który możemy współtworzyć, możemy budować – to także dom, za który jesteśmy współodpowiedzialni.

 


 

 Odcinek 1:  Zrozumieć Kościół                              Odcinek 2:  Wierzyć w Kościół

        


Odcinek 3:  Ja i Kościół                                      Odcinek 4:  Kościół Święty
         

 
Zobacz także
Eliza Litak

Oficjalnie 6 stycznia to święto Epifanii (gr. epiphaneia – zjawienie się), czyli Objawienia Pańskiego – zjawienia się Boga na świecie i Jego ukazania się ludziom. Pierwotnie zatem, w dniu tym świętowano Narodzenie Chrystusa. Dopiero później związano ten dzień z postaciami tajemniczych Trzech Króli. Uroczystość ta kończy najściślejszy okres Bożego Narodzenia – dawniej czas od Wigilii do Objawienia Pańskiego uważano za tak święty, że nie wykonywano w nim żadnych ciężkich prac.

 
Dariusz Piórkowski SJ
Czytając dzisiejszą Ewangelię (Łk 14, 25-33), odnoszę wrażenie, jakby Jezus nie popierał idei chrześcijaństwa masowego. Widząc wielkie tłumy, kroczące za Nim, Nauczyciel zaczyna je odstręczać; mówi o niełatwych wymaganiach, które czekają Jego naśladowców; zmusza do zbadania intencji tych, którzy idą Jego śladami do Jerozolimy. Czy Chrystus rzeczywiście nie chce, aby jak najwięcej ludzi stało się Jego uczniami? 
 
Dorota Wójtowicz
Każda historia miłości ma zawsze jakiś początek, ale nie każda kończy się wypowiedzeniem „tak” przy ołtarzu. Powodów jest mnóstwo... Narzeczeństwo jest czasem wyjątkowym, bo jest się jeszcze nie w małżeństwie, ale już od krok do niego...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS