logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków. Osiem mądrych kobiet z Polski i Węgier
 


„Były młode i piękne. Miały władzę i bogactwo. Wybrały ubóstwo i miłosierdzie” – mówi o ośmiu kobietach, bliskich i ważnych dla Polaków i Węgrów Konsul Generalna Adrienne Körmendy. Im to poświęcona jest wystawa na krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło w poniedziałek w południe 18 lipca.
 
Królowa Jadwiga Andegaweńska, królewna Elżbieta Węgierska, księżna Jadwiga Śląska, królewna Agnieszka Czeska, królewna i księżna Jolenta, księżna Kinga, księżniczka Małgorzata i księżniczka Salomea to święte kobiety pochodzenia dynastycznego z Polski i Węgier, żyjące w średniowieczu, które zafascynowały się ideałami ewangelicznymi i franciszkańskimi.
 
„Cnota mądrości ukazana jest na przykładzie życia i działalności św. Jadwigi Andegaweńskiej, pokora – na przykładzie postawy św. Jadwigi Śląskiej, miłosierdzie – wyrażone w czynach św. Elżbiety Węgierskiej, posłuszeństwo – na przykładzie bł. Salomei, cierpliwość – w świetle życia św. Kingi, miłość – na przykładzie biografii bł. Jolenty, czystość – na przykładzie św. Małgorzaty, a ubóstwo obrazuje życie św. Agnieszki Czeskiej” – wyjaśnia historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Andrzej Sroka.
 
„Dobrowolny wybór życia w ubóstwie stał się w XII i XIII-wiecznej Europie najwyższą cnotą chrześcijanina. Dziedzictwo tych niezwykłych kobiet jest wciąż żywe. Co więcej, przekonuje nie tylko o uniwersalności dobrej rady ubóstwa, ale również dowodzi, że związki Polski i Węgier liczone na całe stulecia wstecz, wydały wiele dobrych owoców” - tłumaczą organizatorzy.
 
Wystawa będzie czynna do 14 października. Z okazji Roku Kultury Węgierskiej zosyała zorganizowana wspólnie przez: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Katolicki w Piliscsaba i Klasztor Franciszkanów w Krakowie przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
 
Szewek Jan Maria
www.franciszkanie.pl