logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kurs Języka Migowego dla duszpasterzy
 


W Polsce żyje około 60 tysięcy osób niesłyszących. Także oni objęci są duszpasterską troską Kościoła. Do prawidłwej komunikacji z większoscią osób głuchoniemych potrzebna jest znajomośc języka migowego. Mając to na uwadze ks. arcybiskup Damian Zimoń, Krajowy Protektor Duszpasterstwa Niesłyszących z ramienia Episkopatu Polski wydał w 1992 r. ks. "Promemoria w sprawach duszpasterstwa głuchoniemych w Polsce", określający zadania, jakie stawia się przed duszpasterzem niesłyszących i zalecający kandydatom na to stanowisko nie tylko ukończenie seminarium duchownego, lecz także kierunku surdopedagogicznego w uczelni pedagogicznej oraz pełnego dostępnego kształcenia w zakresie języka migowego.

W porozumieniu z Krajową Duszpasterzem Niesłyszących ks. Adamem Michalskim, serdecznie zapraszam do udziału w III LETNIM KURSIE JĘZYKA MIGOWEGO DLA DUSZPASTERZY. Kurs adresowany jest do księży, kleryków, sióstr zakonnych oraz katechetów pracujących wśród osób niesłyszących.
W tym roku gospodarzem kursu jest Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu, przy ul. Drzymały 1.
Kurs odbędzie się na w dniach 28 czerwca do 13 lipca br. Istnieje możliwość przyjazdu w niedzielę 27 czerwca od godz. 1700. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się 28 czerwca o godz. 900.
Ukończenie kursu ma ułatwić szeroko rozumianą pracę duszpasterską wśród głuchoniemych. Zajęcia obejmują naukę alfabetu palcowego oraz 500 znaków ideograficznych, dobranych pod kątem zastosowania w duszpasterstwie. Ćwiczenia oraz wykłady z zakresu surdologii i duszpasterstwa niesłyszących mają dać wiedzę oraz umiejętności niezbędne do przekazu prawd wiary osobom niesłyszącym i tłumaczenia tekstów liturgicznych na język migowy. Doświadczenia osób zajmujących się nauczaniem języka migowego wykazują, że nauka na 16-sto dniowym kursie wyjazdowym jest najefektywniejszą spośród wszystkich form kształcenia.

Kurs zakończony jest egzaminem, a uczestnictwo w nim potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez Polski Związek Głuchych. Program kursu (KK-1) jest zatwierdzony przez Centrum Edukacyjne Języka Migowego ZG PZG
Zajęcia wykładowe oraz konwersatoria będą prowadzone przez wykładowców języka migowego, posiadających pełne kwalifikacje do prowadzenia tego typu kursów. Kadra dydaktyczna składa się zarówno z osób świeckich, jak i duchownych, które na co dzień pracują wśród niesłyszących. Wśród wykładowców są autorzy podręcznika dla duszpasterzy.
Pełna odpłatność za udział w kursie (wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem) wynosi 700 zł. W cenę tą wliczone są materiały książkowe oraz audiowizualne, ułatwiające samodzielne powtarzanie i rozszerzanie zdobytych umiejętności. Koszt zakwaterowania i wyżywienia został skalkulowany na 20 zł za dobę (320 zł). Dla osób, które nie będą korzystać z noclegu w WSD istnieje możliwość odliczenia całości lub części kosztów.

Zgłoszenia można dokonać do dnia 1 czerwca br. na adres:
ks. Grzegorz Sokalski
41-907 Bytom
ul. Modrzewskiego 2;
tel./ fax. (032) 2869994, tel. kom. 0608397063;
lub via e-mail: hiri@glusi.pl
Pod tymi adresami można także uzyskać szczegółowe informacje dotyczące kursu.
O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.