logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Lilia św. Józefa - piękny kwiat i wiecznie żywy symbol
 


Lilia św. Józefa (Lilium candidum), czyli klasyczna, wysoka lilia o lejkowatych, śnieżnobiałych, intensywnie wonnych kwiatach, to jeden ze szczególnie żywotnych symboli literackich i kulturowych. Od lat obecna w naszych świętych tekstach, ikonografii oraz... ogrodach, niezmiennie zachwyca niepospolitą, wytworną urodą.
 
Biblijny kwiat świętych
 
Wielokrotnie przywoływana w Piśmie Świętym, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, lilia biała jest symbolem piękna i miłości: "Jak lilia między cierniami, tak przyjaciółka moja między dziewczętami" (PnP 2, 2) - mówi Oblubieniec z Pieśni nad Pieśniami. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy z kolei: "Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną - nie pracują ani nie przędą. A mówię wam, że nawet Salomon w całym swym przepychu nie był ubrany, jak jedna z nich" (Mt 6, 28-29). Jako symbol czystości i dziewictwa, lilia biała nieodłącznie towarzyszy Najświętszej Maryi Pannie.

Na słynnym obrazie Leonarda da Vinci Zwiastowanie jej przepiękne kwiaty trzyma w ręku Archanioł Gabriel, który przybył ogłosić Maryi radosną nowinę. Z gałązką lilii w dłoni przedstawiano także św. Józefa oraz św. Antoniego. Święty z Padwy wykorzystywał jej symbolikę w swoich kazaniach, przypisując białym kwiatom takie przymioty, jak działanie lecznicze, blask (urodę) i zapach - wedle jego słów takich samych walorów przydają sercom grzeszników wiara i wysiłki zmierzające do osiągnięcia świętości. Nie bez przyczyny zatem gatunek Lilium candidum, czyli lilia biała, po dziś dzień nosi w naszym języku zwyczajowe nazwy: lilia Madonny, lilia św. Antoniego i lilia św. Józefa.
 
Czarująca i mało wymagająca roślina ogrodowa
 
Zachwycające swoim bezpretensjonalnym urokiem i elegancją lilie św. Józefa można uprawiać jako kwiaty rabatowe. Dorastają one przeciętnie do 100-150 cm wysokości i wydają obfite grona kwiatowe, skupione w górnych partiach strzelistych, wyprostowanych łodyg. Jeden okaz potrafi zawiązać jednocześnie od 5 do nawet 20 okazałych kwiatów! Ich przepiękne kielichy osiągają do 8 cm długości i mają wydłużony, lejkowaty kształt, a zbudowane są ze śnieżnobiałych płatków o aksamitnym połysku. Można je podziwiać w drugiej połowie lata, w lipcu i sierpniu. Lilie białe wspaniale, słodko pachną, dzięki czemu potrafią przemienić zwykłą rabatę w iście rajski zakątek wypoczynkowy. Warto sadzić je więc w uczęszczanych miejscach: wzdłuż ścieżek i płotów, w pobliżu tarasów i altanek oraz w reprezentacyjnych kompozycjach przed domem. Dodatkowym walorem gatunku L. candidum są niewygórowane wymagania uprawowe. Roślina ta zadomowi się na każdej rabacie z pulchną, przepuszczalną, ale wystarczająco wilgotną i niezakwaszoną glebą. W praktyce oznacza to, że pod uprawę lilii białej można przygotować dowolny skrawek ziemi, jeśli zastosujemy nawożenie kompostem albo obornikiem, a w razie potrzeby na dno dołka wysypiemy żwirek zmieszany z piaskiem (co może okazać się konieczne na gliniastym, ciężkim podłożu, z którego słabo odpływa nadmiar wody).

Kwiaty lilii św. Józefa rozwijają się najbujniej w miejscach słonecznych, otwartych. Ponieważ opisywana bylina jest mało podatna na choroby i niewrażliwa na mrozy, na jednym stanowisku może pozostawać przez całe lata, z roku na rok wydając nowe cebule i coraz więcej czarujących, cudownie pachnących kwiatów.
 
 
Lilię candidum oraz inne cebulki i sadzonki kwiatów można kupić w Sklepie Świat Kwiatów. Zapraszamy!