logo
Sobota, 26 maja 2018 r.
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła, Filipa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
List pasterski na I niedzielę Adwentu
 


Abp Wiktor Skworc skierował do wiernych archidiecezji katowickiej list pasterski z okazji I niedzieli Adwentu. Zachęca w nim do aktywnego przeżywania roku liturgicznego pod hasłem „Idźcie i głoście” oraz do postawy czuwania.
 
- Wraz z dzisiejszą niedzielą otrzymujemy dar nowego roku liturgicznego, w którym „Kościół odsłania całe misterium Chrystusa, począwszy od wcielenia i narodzenia aż do wniebowstąpienia, do dnia Pięćdziesiątnicy oraz do oczekiwania błogosławionej nadziei przyjścia Pana” – czytamy w liście.
 
Metropolita katowicki rozpoczął list od przypomnienia faktu zamknięcia II Synodu Archidiecezji Katowickiej, który miał miejsce w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Abp Skworc pisze, że Synod „był znaczącym wydarzeniem w życiu naszego lokalnego Kościoła”. - Na synodzie przeplatały się ze sobą tradycja i współczesność, praktyka diecezjalna i nowe wyzwania. Prace nad ostatecznym kształtem dokumentów synodalnym trwały cztery lata; dziś stanowią one duszpasterską pomoc – czytamy w liście.
 
Hierarcha podziękował także wszystkim, którzy włączyli się w dzieło Synodu. Szczególna wdzięczność popłynęła pod adresem członków parafialnych zespołów synodalnych i poszczególnych komisji oraz tych, którzy zostali powołani na Synod i uczestniczyli w sesjach plenarnych.
 
Metropolita katowicki odniósł się także do zakończonego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Przypomniał, że mimo zakończonego jubileuszu nie może się skończyć praktyka uczynków miłosierdzia względem ciała i duszy. – Bądźmy zawsze miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny. A nasze serca niech wypełnia radość i wdzięczność za to, co Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił w życiu każdego i każdej z nas – pisze abp Skworc.
 
List zachęca także do aktywnego przeżywania rozpoczynającego się roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego hasło brzmi: „idźcie i głoście”. – Misja głoszenia jest naszym indywidualnym i wspólnotowym obowiązkiem. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do apostolskiego zaangażowania – czytamy w liście.
 
Abp Skworc zwraca uwagę, że hasło „idźcie i głoście” zawiera w sobie „wezwanie do aktywności, do działania, do włączenia się w głoszenie Ewangelii”. – Na mocy chrztu świętego jesteśmy powołani, by być w swojej codzienności misjonarzami i apostołami. Zaś miejscem głoszenia Dobrej Nowiny są nie tylko parafia, rodzina, szkoła, ruchy i stowarzyszenia apostolskie, ale także media oraz cała przestrzeń publiczna. Wszędzie potrzeba świadków Chrystusa, a potrzebny jest każdy – apeluje metropolita katowicki w liście.
 
Hierarcha przywołując także słowa św. Jana Pawła II dotyczące czuwania pyta czy nasze życie jest czuwaniem, czy jesteśmy ludźmi sumienia, czy dostrzegamy potrzebujących i wykluczonych? Zaznacza przy tym, że odpowiedz na te pytania ma rangę świadectwa.
 
Metropolita katowicki zachęca także do tego, by rozmowa podczas rozpoczynającej się w Adwencie wizyty duszpasterskiej zwanej „kolędą” skupiała się wokół tematyki roku duszpasterskiego i dotyczyła „zaangażowania wszystkich parafian w dzieło ewangelizacji, w tym także w realizację wskazań II Synodu Kościoła katowickiego.
 
www.archidiecezja.katowice.pl