logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Liturgia Wigilii Paschalnej
 


Radosne dźwięki dzwonów jasnogórskich, dzwoneczków oraz potężnych organów w bazylice jasnogórskiej obwieściły Zmartwychwstanie Jezusa. 
 
Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, 15 kwietnia rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia ognia na dziedzińcu jasnogórskim. Liturgii, która rozpoczęła się o godz. 19.00, przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. Od ogniska przed bazyliką jasnogórską, celebrans zapalił świecę paschalną, symbol Jezusa Zmartwychwstałego. 
 
Ojcowie i bracia paulini na czele z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem Zakonu Paulinów i o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, przeszli w uroczystej procesji przez wyciemnioną bazylikę, trzymając zapalone od paschału świece. Kiedy zapalono światła, zabrzmiał hymn pochwalny na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego - Exultet, odśpiewany przez o. Sebastiana Mateckiego. Wierni trzymali zapalone świece na znak, iż przyjmują światło zbawienia, przyniesione przez Chrystusa. 
 
Następnie rozpoczęła się rozbudowana Liturgia Słowa Bożego. 
 
Radość ze Zmartwychwstania Pańskiego obwieścił śpiew „Chwała na wysokości Bogu”, któremu towarzyszyło bicie dzwonów i gra organów, które milczały od Wielkiego Czwartku. Po ogłoszeniu radosnego ‘Alleluja’ zabrzmiały słowa Ewangelii według św. Mateusza, obwieszczające Zmartwychwstanie Jezusa. 
 
„Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy świętowanie najbardziej radosnego dnia w całym roku. W naszych świątyniach podczas tej uroczystej celebracji wszystko językiem symboli wręcz woła – cieszmy się, radujmy się, bo Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! – tymi słowami rozpoczął homilię o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów – Również i my szczególnie dzisiaj, obwieszczajmy często pogubionemu i udręczonemu światu tę nowinę – Chrystus prawdziwie zmartwychwstał! To do niego należy ostatnie słowo. A to słowo brzmi: zwycięstwo, zmartwychwstanie umarłych i życie wieczne”.
 
„Dlaczego mamy dzisiaj tak wielki powód do radości? Udzielając odpowiedzi na to pytanie trzeba zauważyć, że tajemnica zmartwychwstania Chrystusa ma jakby dwie części. Pierwsza to powstanie z martwych naszego Zbawiciela. Druga część to fakt, że Chrystus cierpiał, umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla nas. A to oznacza, że także i każdy z nas zmartwychwstanie, podobnie jak On zmartwychwstał” – mówił kaznodzieja. 
 
„Niestety, musimy przejść przez bramy śmierci. To nas zasmuca, i napełnia lękiem przed nieznanym. Chrystus także przeszedł przez jak najbardziej realną śmierć. Naszym przeznaczeniem jednak jest życie, i to życie ludzkie, w ciele ludzkim zmartwychwstałym. Z natury nie jesteśmy istotami tylko duchowymi, ale takimi, które są i duchem, i ciałem – mówił o. Lukoszek – Zmartwychwstanie ciała należy do podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej. Od samego początku chrześcijanie również zadawali sobie pytanie, jakie będzie to ciało zmartwychwstałe? Czy dokładnie takie samo jak teraz na ziemi? A może jednak będzie się czymś różniło? Czy będzie się składało dokładnie z tych samych cząstek materii, co obecnie, a może będzie jakieś bardziej duchowe? Uczciwie trzeba powiedzieć, że jest to dla nas tajemnica. Na etapie tego życia ziemskiego Pan Bóg oczekuje od nas, aby Jemu i w tym względzie zaufać”. 
 
„To, co Pan Bóg dla nas przygotował, zaskoczy nas swoją wspaniałością i pięknem. A jednak będą to nasze własne ciała. Teraz Bóg oczekuje od nas wiary i zaufania. Jednocześnie pozwala nam się cieszyć, że już teraz uczestniczymy w Jego darze odnowionego, pełnego człowieczeństwa. Zmartwychwstanie Chrystusa jest Jego zwiastunem” – mówił kaznodzieja. 
 
„Panie Jezu Chryste, dziękujemy Ci z to, że za nas grzeszników cierpiałeś i umarłeś na krzyżu, dziękujemy Ci, że dla nas zmartwychwstałeś, dziękujemy Ci, że prowadzisz również nas ku zmartwychwstaniu. Razem z Twoją Matką, Maryją, którą z ciałem wziąłeś do nieba, pragniemy trwać przy Tobie, z Tobą iść przez nasze życie, i Tobie, Zmartwychwstały, z ufnością się powierzać” – zakończył kazanie o. Michał Lukoszek. 
 
Po homilii miało miejsce poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. 
 
Na zakończenie Liturgii o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, złożył życzenia świąteczne uczestnikom Liturgii, wszystkim łączącym się przez media, szczególnie przez Radio Jasna Góra, a także chorym, starszym oraz rodakom rozsianym po całym świecie. 
 
„W roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, przepełnieni radością zmartwychwstania, przemieniajmy nasze życie, stawajmy się nowymi ludźmi – mówił przeor Jasnej Góry – Uwielbiajmy Pana, przysparzajmy chwały Jemu i Jego Matce, a stając się Żywą Koroną dla Chrystusa i dla Maryi, ukazujmy całemu światu piękno naszej wiary, i to, że wiara nadaje sens naszym czynom, naszemu codziennemu życiu. Z sanktuarium Narodu wszystkim składam serdeczne, świąteczne życzenia – całą naszą Ojczyznę i każdego z nas niech napełni nowa nadzieja, pokój, radość. W imieniu wspólnoty ojców i braci paulinów z Jasnej Góry składam wszystkim serdeczne życzenia – wesołego Alleluja!” 
 
Liturgię oprawił swoim śpiewem Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera, jasnogórskiego organisty, który także grał na organach. Śpiewy animował o. Kamil Szustak. 
 
Rano w bazylice odśpiewana została Liturgia Godzin. 
 
 
Już jutro, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, o godz. 6.00 rozpocznie się procesja rezurekcyjna po Wałach jasnogórskich, pod przewodnictwem bpa Antoniego Długosza z Częstochowy. Tuż po procesji, w bazylice jasnogórskiej rozpocznie się Msza św. rezurekcyjna pod przewodnictwem ks. biskupa. 
 
Suma w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 11.00 w bazylice, a przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com