logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lubelscy maturzyści uczą się...
 


32. Pielgrzymka Maturzystów Arch. Lubelskiej przybyła w sobotę, 24 września na Jasną Górę. To pierwsza grupa młodzieży z ziemi lubelskiej modląca się w sanktuarium o pomyślne zdanie matury. Kolejne grupy przybędą 8 i 15 października br. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania są słowa: „Idźcie i nauczajcie”. 
 
Pierwsza grupa zgromadziła u Maryi Jasnogórskiej ok. 1, 5 tys. maturzystów, a także duszpasterze, siostry zakonne, katecheci, dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele. W programie spotkania znalazły się: Droga Krzyżowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. w bazylice. 
 
„To pierwsza tura maturzystów, która przybyła, by pokłonić się Matce Bożej Jasnogórskiej i spytać Ją o wolę Bożą, tutaj dokonać refleksji nad swoim życiem, a jednocześnie próbować już podejmować plany na przyszłość, szczególnie na ten czas pomaturalny” – mówi ks. Piotr Goliszek z Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Archidiecezji Lubelskiej w rozmowie dla Radia Jasna Góra. 
 
„Historia tej pielgrzymki jest długa. Ona tak naprawdę wyrosła z potrzeby serca samych uczniów, którzy przed 32 laty chcieli ten ostatni moment pobytu w szkole średniej, a jednocześnie moment wkraczania w dorosłość związać z bardzo ważnym wydarzeniem, a tym bardzo ważnym wydarzeniem była pielgrzymka na Jasną Górę – opowiada ks. Goliszek – W takich momentach swojego życia każdy człowiek chce być blisko Matki, więc tutaj ta pielgrzymka jest zrozumiała, młodzież w tym czasie po prostu chce być razem z Matką, która wszystko rozumie, która potrafi zaradzić różnym potrzebom, a jednocześnie wskazuje tą najważniejszą magistralę życia człowieka czyli ‘uczyńcie, co wam powie Syn’, czyli posłuszeństwo woli Boga i wypełnienie tej woli Boga i oczywiście przyjaźń z Jezusem Chrystusem”. 
 
Mszy św. o godz. 15.30 w bazylice przewodniczył bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy arch. lubelskiej. Wśród kapłanów obecni byli organizatorzy pielgrzymki: ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału Katechetycznego oraz ks. Piotr Goliszek, współpracownik Wydziału. 
 
Młodzież witał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Na czas nauki, przygotowania do egzaminów dojrzałości życzę wam szczególnego światła Ducha Świętego” – mówił paulin. 
 
„Przychodzicie tu w ważnym momencie waszego życia, kiedy podejmujecie nie tylko tę próbę waszej wiedzy na egzaminach maturalnych, ale również, kiedy stoicie w momencie dokonywania wyboru, chociażby zawodu poprzez wybór studiów, ale też myślicie o całym życiu, o wierze, którą otrzymaliście przez chrzest, wychowanie rodzinne, wspólnoty Kościoła. Ale nie wystarczy to dziedzictwo przyjąć, tak jak przyjmuje się wiele podarunków rodzinnych. Trzeba jeszcze to zaakceptować, z tym się utożsamić. Po to tu jesteśmy – mówił na początku Mszy św. bp Mieczysław Cisło – Ale po co tu jesteśmy dzisiaj, wy drodzy maturzyści, niech odpowiedzą wam ci, którzy rok, dwa trzy, kilka lat wcześniej tutaj byli, a którzy złożyli swoje świadectwo w publikacji na 25. Pielgrzymkę Maturzystów Lubelskich na Jasną Górę. W tej publikacji zostały zebrane piękne świadectwa waszych starszych kolegów i koleżanek” – w tym miejscu ks. biskup przytoczył kilka świadectw zawartych w publikacji. 
 
W kazaniu bp Cisło przypomniał młodym słowa papieża Franciszka, „który wzywał młodych do odważnego pójścia pod prąd dzisiejszej subkulturze młodzieżowej i demonom młodości. Wzywał do budowania świata na takich wartościach jak prawda, piękno, dobro, miłość, solidarność i wolność wewnętrzna, ale także do wystrzegania się smutku, lenistwa, egoizmu – przypominał ks. biskup – Papież mówił o zakładaniu tych butów ciężkich, wzywał do wystrzegania się apatii, rezygnacji, kompromisów moralnych. Mówił: lenistwo, rezygnacja, smutek zabijają w sercu młodego człowieka szczytne pragnienia i wielkie ideały. Naszym celem są rzeczy wielkie i piękne. Dlatego drodzy młodzi, tak jak wołał papież, jesteście budowniczymi przyszłości, i w tym tkwi wasze piękno i nasza nadzieja, i ta nadzieja Polski, naszego społeczeństwa, przez was dzisiaj składana jest u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. 
 
Przy zapalonych świecach młodzi odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a na zakończenie Mszy św. złożyli Akt Zawierzenia. 
 
Oprawę liturgii przygotowali uczniowie 3. LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a oprawę muzyczną - grupa muzyczna z par. św. Antoniego w Lublinie. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com