logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Lucyfer
materiał własny
 


Lucyfer

Dziwi mnie, że szatan ma w naszej religii dwa skrajnie sobie przeciwne imiona czy określenia. Raz nazywamy go Księciem Ciemności, innym razem Lucyferem, czyli Noszącym Światło. Proszę o wyjaśnienie tej sprzeczności.

Te imiona nadała szatanowi tradycja hebrajska. Ich sprzeczność próbowano wyjaśnić mitycznie, mówiąc, że najpierw szatan był aniołem noszącym światło, czyli najjaśniejszym, a potem upadł i stał się ciemnością. Wtedy jednak wypadałoby konsekwentnie zrezygnować ze starego imienia i więcej go nie używać. Tak się nie stało. Istnieje jeszcze inne wyjaśnienie: imię Lucyfer zatrzymano ku przestrodze, by przypomnieć, że nawet najjaśniejszy może upaść, trzeba wiec mieć się na baczności. Od upadku Lucyfera ukuto przysłowie: "Corruptio optimi pessima" (Upadek moralny istoty najlepszej jest najgorszy). I to wyjaśnienie nie zadowala, gdyż w tradycji hebrajskiej imię określa samą istotę rzeczy. Czy ktoś może być jednocześnie księciem ciemności i noszącym światło? A jeśli tak, to w jakim celu? Nie bądźmy dziećmi Lucyfera, nie starajmy się błyszczeć i przyciągać uwagi na siebie. Prawdziwi uczniowie Jezusa odbijają światło otrzymane od Niego i nim promieniują. Wówczas są światłością świata, są jak księżyc, który odbija światło słoneczne i rozprasza ciemności nocy.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
 
Zobacz także
Fr. Justyn
Proszę o wyjaśnienie słów występujących w Ewangelii Św. Mateusza: "Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone" (Mt 12, 31).
 
Fr. Justyn
Pokuta, wina, grzech to niemodne i niesympatyczne pojęcia w naszym społeczeństwie. Mówi się co najwyżej o "przekroczeniu przepisów drogowych", o "wykroczeniach podatkowych"" lub o "grzywnach pieniężnych". Płaci się i sprawa załatwiona. Czy naprawdę wina nie ma nic wspólnego z Bogiem? Czy od poczucia winy sami możemy się uwolnić?
 
Józef Augustyn SJ
Jeżeli niekiedy modlimy się mało, niedbale, to może nie dlatego że nie pragniemy modlitwy, ale raczej dlatego, że jesteśmy mało wytrwali w modlitewnych zmaganiach. Zbyt łatwo zniechęcamy się trudnościami, rozproszeniami, grzechami, zmęczeniem. Z tego, co może stawać się miejscem naszej modlitwy (ludzka kruchość i słabość) oraz ważnym tematem rozmowy z Bogiem (potrzeba Bożej łaski i miłosierdzia), sami czynimy przeszkodę... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS