logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jan Paweł II
Maryjne Jana Pawła II
Wydawnictwo Salwator
 


Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Zebrane w antologii modlitwy były wypowiedziane czy napisane w czasie długiego i intensywnego pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005). Adresatem modlitw, a zarazem nicią przewodnią, jest Maryja. Już sam tytuł sugeruje, że chodzi wyłącznie o modlitwy kierowane do Matki Bożej. Niekiedy, dla ich właściwego zrozumienia, konieczne było przywołanie obszerniejszego tekstu...

 
Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia
 
Potenza, 28 kwietnia 1991
 
Wasz region, drodzy Bracia i siostry, to ziemia błogosławiona przez Maryję. Liczne tu sanktuaria są celem nieustannych pielgrzymek Ludu Bożego, który podążając do stóp Najświętszej Dziewicy, znajduje w niej pokój i siły dla chrześcijańskiego życia.
Są to prawdziwe oazy medytacji i pobożności maryjnej, w których Matka Boża jest czczona pod różnymi imionami. (…)
 
Myśląc o świętej górze Viggiano, przenoszę się duchem do sanktuarium na Jasnej Górze, w mojej rodzinnej ziemi: w dniach 14 i 15 sierpnia tego roku będę tam obchodził, wraz z młodymi ludźmi przybyłymi z całego świata, międzynarodowy dzień młodzieży.
 
Święty wizerunek z sanktuarium w Viggiano, otoczony szczególną czcią waszego ludu, jest tu dzisiaj z nami. Przed chwilą pobłogosławiłem drogocenne korony i ofiarowałem je w waszym imieniu Maryi, Matce i Królowej.
 
„Witaj królowo, Matko miłosierdzia” – mówią słowa znanej i wzruszającej antyfony maryjnej.
Maryja Panna jest miłosierną matką, Wspomożeniem wiernych i Pocieszycielką strapionych. Jest nade wszystko Matką cierpiących, chorych, niewidomych, niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku, uczestniczących wraz z nami w tym liturgicznym zgromadzeniu.
 
Z ufnością modlimy się do Ciebie, Maryjo, za uciśnione narody i za ofiary ludzkiej niesprawiedliwości; za umierających z głodu i za pozbawionych wolności, za tych, którym uniemożliwia się otwarte wyznawanie własnej wiary. Prosimy Cię o pokój na świecie.
 
Modlimy się do Ciebie za to miasto i za tę ziemię, której mieszkańcy przywykli do pracy i cierpienia, ale ufając Bogu, nie stracili nigdy odwagi i nadziei.
 
Maryjo, wierna naśladowczyni Twego Syna Jezusa, naucz nas nieść krzyż; naucz nas kochać ten krzyż, „który ciało i świat nakłada na ramiona tym, którzy dążą do pokoju i sprawiedliwości” (Gaudium et Spes, 38).
 
Maryjo, Królowo i Matko Miłosierdzia, ukaż tym, którzy uginają się pod ciężarem krzyża, wizję paschalnego Alleluja.
 

* Fragment rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”, oRpol. 12:1991 nr 4, s. 55-56.

Zobacz także
Jadwiga Zięba
Odnajdujemy w kulturze ślady przenikliwych obserwacji mężczyzn, którzy tworzyli interesujące portrety kobiet. Jednak pełniejszy obraz dają dzieła samych kobiet, odsłaniające tajemnice ich serc. Chociaż przez narodzenie ze Świętej Dziewicy podział natury ludzkiej na mężczyzn i kobiety został przezwyciężony i kobiecość Maryi może mieć sens dotyczący całej ludzkości, warto zwrócić uwagę na znaczenie, jakie ma dla samych kobiet w doświadczeniu Tajemnicy.
 
Fr. Justin
Czy papież zasięga opinii innych teologów, np. kardynałów, zanim wyda jakieś nieomylne orzeczenie? Jeśli naradza się nad czymś, to co powinniśmy myśleć o tych, którzy odradzają mu w sprawie, którą później orzeka w sposób nieomylny?
 
mnich kartuski

Listy św. Brunona, napisane z całym zapałem serca, są od początku do końca rodzajem wyznania wszystkiego, co Pan zesłał mu do odkrycia. Odnosi się to zwłaszcza do zachwytu pełnego pasji, dla korzyści płynących z samotności i ciszy, którym dzieli się z Radulfem. "Wiedzą ci tylko, którzy tego doświadczyli" - pisze. Po czym od razu ukazuje przyjacielowi całą swą wiedzę na ten temat. Św. Brunon był mężem ciszy i zbadał jej tajemnice. Nasze Statuty, za przykładem naszego Ojca, powracają wielokrotnie do piękna ciszy i jej świętości wnoszonej do naszego życia.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS