logo
Środa, 25 kwietnia 2018 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej u Maryi Jasnogórskiej
 


25. Pielgrzymka Maturzystów Diec. Bielsko-Żywieckiej modli się w piątek, 21 kwietnia na Jasnej Górze. Do sanktuarium przyjechało ok. 2,5 tys. uczniów, 50 duszpasterzy oraz nauczyciele. Młodym towarzyszy bp Grzegorz Ryś, bp pomocniczy arch. krakowskiej. 
 
„Jest to pielgrzymka 25. jubileuszowa, w tym roku diecezja bielsko-żywiecka przeżywa 25-lecie swojego istnienia i ta pielgrzymka wpisuje się też w te obchody” – wyjaśnia ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diec. bielsko-żywieckiej. 
 
W pierwszych latach diecezji pielgrzymka była nocnym czuwaniem, od trzech lat odbywa się w ciągu dnia. „Zauważyliśmy, że pielgrzymka w dzień o wiele bardziej się sprawdza – stwierdza ks. Studenski – Z roku na rok jest coraz więcej młodzieży”. „To miejsce, jakim jest Jasna Góra, samo przeciąga, nie trzeba zachęcać” – dodaje kapłan. 
 
„Modlimy się o to, żeby maturzyści odkryli swoją drogę życia, to, co Pan Bóg dla nich przygotował – zaznacza ks. Marek Studenski – Chciałbym życzyć im tego, żeby czas matury potraktowali szerzej, żeby to nie był tylko taki czas, żeby zdać, zaliczyć egzamin, ale żeby potraktować to jako bardzo mocne, życiowe rekolekcje, taki duży krok w drodze do rozwoju dojrzałości”. 
 
W południe Mszy św. odprawionej w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. 
 
Słowa powitania do młodych skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Już niedługo zamkniecie pewien etap swojego młodzieńczego życia, który będzie przypieczętowany egzaminem maturalnym. Otworzy się przed wami życie dorosłe, nie mniej odpowiedzialne, które przyniesie ze sobą różne sukcesy, ale też i porażki, ważne, żeby się nie poddawać, nie wątpić, nie cofać”. 
 
„Wasza dojrzałość już niedługo okaże się w tym, kogo można wam powierzyć, co można wam powierzyć – mówił w homilii bp Grzegorz Ryś - I właściwie miarą tego, czy wolno, czy można wam powierzyć kogokolwiek i cokolwiek, jest to, na ile po tej maturze zostaniecie dalej uczniami, na ile będziecie zdolni słuchać także tych ludzi, którzy jakoś będą od was zależeć, będą wam kiedyś powierzeni, na ile potraficie ich posłuchać, na ile potraficie pójść za ich rozeznaniem, na ile macie w sobie pokory, żeby pozostać uczniami, kiedy inni będą mówić: to są już maturzyści, oni są już dojrzali. Szymon (z Ewangelii) zdał, mam nadzieję, że i wy zdacie, nie maturę, są ważniejsze jeszcze w życiu egzaminy. Jestem przekonany, że zdacie, tylko do tego trzeba pokory i pouczalności, na progu najważniejszych zadań, jakie was czekają. Bardzo wam tego życzę”. 
 
W programie pielgrzymki zaplanowano: konferencję bpa Grzegorza Rysia, Różaniec i Akt Zawierzenia. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com