logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Meldujemy się na Jasnej Górze! - Pielgrzymka Wojskowa
 


W pielgrzymce wzięło udział ok. 650 osób, a wśród nich żołnierze, pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także żołnierze z zagranicy: z USA, Litwy, Słowacji, Niemiec i Chorwacji - w sumie ponad 70. zagranicznych pielgrzymów. Wielu żołnierzy czy funkcjonariuszy wędrowało z rodzinami. Również w zabezpieczeniu logistycznym zaangażowanych było wielu żołnierzy. 
 
Na czele pielgrzymki, wprowadzając ją do Częstochowy, szli: biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i biskup polowy armii słowackiej bp Franciszek Rabek, oraz polscy i zagraniczni kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze. 
 
„Pierwszy wymiar to ten wewnętrzny, każdy musi odbyć wędrówkę w głąb swojego serca, przyjrzeć się, czy tam jest porządek czy nieporządek, no bo jeżeli my, służby mundurowe, mamy pilnować porządku, to trzeba mieć uporządkowane serca i umysły. Jeżeli chcemy strzec pokoju i służyć sprawie pokoju, to serce musi być wypełnione pokojem – mówi bp Józef Guzdek, bp polowy Wojska Polskiego – I to jest ten pierwszy wymiar - formacja sumień, formacja charakterów, formacja umysłów i serc w świetle słowa Bożego. I jak powiedziałem dzisiaj na Przeprośnej Górce, sprawdzianem tego, że ta pielgrzymka przyniosła owoce, będzie to, że będziemy początkiem zdumienia – co się stało z tym panem, z tą panią, z mężem, żoną, żołnierzem, generałem, może i biskupem też – że to zupełnie inny człowiek, anioł! I oczywiście jest ten drugi wymiar, taki zewnętrzny – idziemy tutaj przede wszystkim po to, by powiedzieć, że wojsko jest z narodem, i naród jest z wojskiem. Spotykamy się z niezwykłą sympatią. Chcemy wspominać, i w czasie pielgrzymki wspominaliśmy wydarzenia z tej przestrzeni 100 lat, modliliśmy się za poległych, za zmarłych, za weteranów, za kombatantów, bo jest za co dziękować. My żyjemy w kraju wolnym, jest pokój - oni na te barykady wolności rzucali swoja młodość, swoje życie i trzeba o nich pamiętać, trzeba za to Bogu dziękować. I to jest też taki cel – dziękczynienie za 100 lat Niepodległej”. 
 
Nie mogło być inaczej – Pielgrzymce Żołnierzy, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, towarzyszyło hasło: ‘Niepodległa’. „Ta pielgrzymka była wielkim dziękczynieniem Panu Bogu za to, że możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że tak jak miłość, tak samo wolność nigdy nie jest nam dana raz na zawsze, że o tę wolność trzeba cały czas walczyć” - mówi ks. płk Zenon Surma, dowódca 27. Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, który uczestniczy w niej po raz 25-ty. 
 
„Jesteśmy akurat w 100-leciu niepodległości kraju, i ta cała pielgrzymka poświęcona jest tejże rocznicy. Ja się cieszę, że ta pielgrzymka integruje wszystkie służby mundurowe, bo tutaj nie tylko są żołnierze, ale jesteśmy z przedstawicielami Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei – podkreśla gen. brygady Wojciech Grabowski, Inspektor Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego – ‘100 lat dla Niepodległej’ to jest nasza intencja, czyli pielgrzymujemy dla pokoju i dla bezpieczeństwa w rejonie i na całym świecie. Pielgrzymka to jest bardzo fajne i bardzo piękne wydarzenie, ludzie są już tutaj po kilka razy na tej pielgrzymce, podczas drogi spotykamy się z bardzo przyjaznym przyjęciem”. 
 
Pielgrzymka Wojskowa spędziła w drodze 10 dni, pokonując 330 km. Żołnierze wyruszyli z Katedry Polowej Wojska Polskiego dnia 5 sierpnia. 
 
Grupa na ostatnim etapie pielgrzymka wyruszyła z Przeprośnej Górki. W Częstochowie wojskowi przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny, złożyli też kwiaty przy pomniku księdza Jerzego Popiełuszki i na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przed godz. 15.00 pielgrzymi wmaszerowali na jasnogórskie błonia. 
 
„Wszyscy żołnierze szli tylko dlatego, że chcieli, nie na rozkaz. Mieli swoje intencje, szli z potrzeby serca – podkreśla ks. płk Zenon Surma – Oprócz intencji ogólnych każdy niósł również swoje intencje – te zawodowe, prywatne, rodzinne, i dlatego byli bardzo wdzięczni, że mogli iść. Owszem, było jeszcze więcej chętnych, natomiast wiadomo, że jest ograniczona liczba tych, którzy mogą pójść – to wszystko wiąże się z zabezpieczeniem, z logistyką, z noclegami, z wyżywieniem. Ale zachęcaliśmy tych, którzy się nie załapali, że mogą uczestniczyć w przyszłym roku”. 
 
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę wyruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana. 
 
Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci. 
 
W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, biskup polowy Józef Guzdek poprowadzi Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po złożeniu okolicznościowego meldunku kompania honorowa wraz z przybyłymi na apel żołnierzami i funkcjonariuszami wejdzie do Kaplicy jasnogórskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com