logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Roman Chyliński CSMA
Michał Archanioł
Któż jak Bóg
 


 

Czy wiesz, że Michał Archanioł jest uważany tak w Kościele Wschodnim, jak i Zachodnim za lekarza ludzkich dolegliwości?

Otóż w tradycji bizantyjskiej, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa św. Michał uważany był za niebieskiego lekarza ludzkich dolegliwości. Często identyfikowano go z aniołem przy sadzawce Betesda, z Ewangelii według św. Jana. Jak opisuje Ewangelista, chorzy czekali na poruszenie się wody w sadzawce, które dokonywało się w stosownym czasie przez cudowne zstąpienie anioła. Jak mówi Pismo Święte: Kto pierwszy wchodził po poruszeniu się wody, doznawał uzdrowienia niezależnie od tego, na jaką cierpiał chorobę (J 5,2-4).

Może stąd w słowach hymnu Akatisto, opiewającego cześć św. Michała, znajdujemy podkreślenie tej mocy uzdrawiającej Archanioła: "Nie tylko zwyciężyłeś wielkiego i straszliwego smoka w Twym Sanktuarium w Chone, ale dałeś początek strumieniowi wody uzdrawiającej każdą chorobę ciała".

Natomiast w Kościele Zachodnim podobną cześć odbierał Święty Michał w sanktuarium na Monte Gargano. Początki tego sanktuarium we Włoszech sięgają końca V i pierwszych dziesięcioleci VI wieku. Kiedy było ono wielkim centrum pielgrzymkowym, prawdopodobnie w X wieku Monte Gargano odwiedził Otto III (998).Wówczas sanktuarium słynęło ze źródła wody, która miała leczyć gorączkę.

 

... Święty Michał Archanioł uważany jest w Kościele za przewodnika dusz do nieba?

Otóż najwcześniejsze źródła na ten temat prowadzą do Egiptu. Tam kult św. Michała rozwinął się w tradycji aleksandryjskiej Kościele koptyjskim oraz w rycie etiopskim na terenie Abisynii. W tych miejscach obchodzono święto "chórów anielskich", a w kalendarzu w ciągu całego roku znajdowało się 6 świąt ku czci św. Michała, którego uważano za przewodnika dusz po śmierci. Dla ciekawości możemy nadmienić, że u Koptów wspomniane świętego obchodzono 6, 7, 8 czerwca, a w Egipcie obowiązkowym świętem na cześć Księcia aniołów był dzień 12 czerwca, w którym proszono św. Michała Archanioła o wylew Nilu. Trzeba nadmienić, że już wcześniej tradycja judaistyczna (synagogalna) przedstawiała św. Michała, jako przewodnika dusz po śmierci, nazywając go psychopompo. To przekonanie znalazło swoje odzwierciedlenie również w liturgii Kościoła Zachodniego. W średniowieczu (do dzisiaj w liturgii rzymskiej) w offertorium Mszy świętej za zmarłych Kościół wzywał św. Michała, aby przeprowadził dusze świętych do raju: Niech podziemie ich nie pochłonie, niech nie zapadną się w ciemności, lecz niech chorąży anielski, święty Michał zawiedzie je do światłości świętej, którą obiecałeś Abrahamowi i jego potomstwu. Ten Archanioł, Książę Niebieski ma również wstawiać się za duszami i bronić je przed Bożą tłocznią gniewu na Sądzie Ostatecznym, o czym mówi wezwanie znajdujące się w "Graduale" Mszy św. ku jego czci: Ut non pereamus in tremendo iudicio. Alleluja co znaczy - byśmy nie zginęli na straszliwym sądzie. Tradycja przypisuje św. Michałowi zadanie składania na szale dobrych i złych uczynków dusz stojących  na Sądzie Bożym. Dlatego też na niektórych wyobrażeniach ikonograficznych, umieszczonych szczególnie na bramach i kaplicach cmentarnych, które były w tym okresie jemu poświęcone, św. Michał oprócz miecza trzyma w ręce wagę.

... od blisko pięciuset lat Święty Michał Archanioł jest aniołem stróżem Japonii?

Otóż wielki misjonarz Japonii, święty Franciszek Ksawery (1506 - 1552), jezuita, oddał ten kraj przemożnej opiece Świętego Michała. W liście pisanym do swoich współbraci z wyspy San Choan, na której po trudach pracy misjonarskiej zmarł, tak opisuje to wydarzenie: "Żyjemy wielką nadzieją, że Bóg uczyni nam tę łaskę (przyprowadzi mieszkańców Japonii do wiary w Jezusa Chrystusa), ponieważ zupełnie nie ufamy naszym siłom i całą naszą nadzieję pokładamy w Jezusie Chrystusie, naszym Panu, oraz w Najświętszej Maryi Pannie, Jego Matce, a także w 9 chórach anielskich, obierając spomiędzy nich na specjalnego protektora św. Michała Archanioła, Księcia i Obrońcę całego Kościoła wojującego; pokładając wielką ufność w tym Archaniele, któremu została powierzona w szczególny sposób straż nad tym wielkim królestwem Japonii; polecając się w specjalny sposób każdego dnia jemu (św. Michałowi) i jednocześnie wszystkim aniołom stróżom, którzy troszczą się w szczególny sposób, by modlić się do Boga, naszego Pana, za nawrócenie Japończyków, których są stróżami." (Saint François Xavier, Epistolae... - nova editio ex integro refecta, Romae 1945, t. 2, list 90.)

opr. Ks. Roman Chyliński CSMA

 
Zobacz także
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
W teologii duchowości rozróżniamy dwa rodzaje daru języków. Pierwszy, najbardziej powszechny, to glosolalia – rodzaj modlitewnej wokalizy, która stanowi modlitwę bezpojęciową, spotykaną współcześnie w grupach modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym. Drugi to tzw. ksenoglosja, będąca nadzwyczajnym darem Ducha Świętego, którego Bóg udziela nie tylko dla rozumienia nieznanych języków...
 
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
Powołanie jest dla księdza darem i tajemnicą. Podjęcie decyzji można tłumaczyć konkretnymi okolicznościami, ale w gruncie rzeczy nie da się go do końca pojąć. Próbą zrozumienia powołania jest danie świadectwa – opowiedzenie, jak doszło do wstąpienia do seminarium, do święceń. Karol Wojtyła odkrył powołanie do kapłaństwa w warunkach wyjątkowych, ale sposób, w jaki odkrywał drogę życia, warto naśladować również dziś.
 
o. Błażej Strzechmiński OFMCap
Ojciec Pio doskonale rozumiał problemy duszpasterskie. Pamiętał, że Jezus powołał go nie tylko dla osobistego uświęcenia, ale także chciał, aby pomagał Mu w zbawianiu dusz. Pisał, że Jezus w Ewangelii posyłał do innych swoich uczniów, bo wiara nie ogranicza się do doświadczenia prywatnego i wewnętrznego, ale ma być świadectwem publicznym i wspólnotowym...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS