logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Młodzi przywracają pamięć o bohaterach
 


Szesnastoletni gitarzysta rockowy, Michał Tanaś z Fundacji Innopolis zagrał przed łódzką katedrą „Rotę”. Jego występ miał uświadomić mieszkańców Łodzi o istnieniu Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym celu jego koledzy Jakub Żebrowski i Volodymyr Balandiuk złożyli kwiaty na grobie. Dzisiejsza akcja to część projektu edukacyjnego pod tytułem "Bohater (nie)znany".
 
Bez niego nasza Ojczyzna nie byłaby krajem wolnym, niepodległym i demokratycznym. Kim tak naprawdę jest BOHATER (nie)ZNANY? Według badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie mieszkańców Łodzi, ponad połowa osób nie wie, że w naszym mieście znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, a aż 70% osób nie potrafi wskazać jego lokalizacji. Dlaczego tak ważne miejsce pamięci nie istnieje w świadomości łodzian? Jak można to zmienić? Co się stało z ponad dziewięćdziesięcioletnią historią tego miejsca? 
 
Kandydaci do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży – Jakub Żebrowski i Volodymyr Balandiuk – postanowili poznać historię i znaczeniem Grobu Nieznanego Żołnierza w Łodzi. Pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy naszą wolność i niepodległość Ojczyzny, jest kluczowym elementem dziedzictwa i tożsamości narodowej. Nie można biernie przyglądać się zanikaniu świadomości o najważniejszych miejscach pamięci. 
 
W ramach projektu edukacyjnego BOHATER (nie)ZNANY przygotowali szereg działań mających na celi wypromowanie historii Grobu Nieznanego Żołnierza w Łodzi. Dzięki wiedzy i doświadczeniu historyków, a także wsparciu instytucji naukowych stworzyli pełnowartościowe kompendium wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi, które dostępne jest na stronie internetowej www.bohaternieznany.wordpress.com. To właśnie tam każdy może prześledzić historię tego miejsca – zobaczyć zmiany, archiwalne fotografie, treść dokumentów z tamtego okresu oraz relacje z najważniejszych uroczystości. 
 
Oprócz tego powstaje specjalny Quest o BOHATERACH (nie)ZNANYCH – każdy będzie mógł pójść śladem niezwykłych bohaterów. Już 13 kwietnia w Łódzkiej Archikatedrze rozpocznie się wystawa poświęcona Grobowi Nieznanego Żołnierza w Łodzi. Powstaje również film dokumentalny o tym pomniku i jego historii. To jednak tylko część tego, co przygotowali w ramach swojego projektu.
 
Wydarzenia i działania związane z projektem BOHATER (nie)ZNANY: 
 
• Strona internetowa o historii Grobu Nieznanego Żołnierza Dzięki wiedzy i doświadczeniu historyków, a także wsparciu instytucji naukowych powstało pełnowartościowe kompendium wiedzy o Grobie Nieznanego Żołnierza w Łodzi.
 
• Działania informacyjne w mieście, internecie i mediach W najbliższych dniach zostanie rozpoczęta szeroko zakrojona akcja promocyjna mająca na celu uświadomić mieszkańców Łodzi, że w naszym mieście znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. 
 
• Film dokumentalny o Grobie Nieznanego Żołnierza Historia, wspomnienia, wypowiedzi historyków oraz prawda o tym niezwykłym miejscu. Premiera już wkrótce na stronie www.bohaternieznany.wordpress.com. 
 
• Questing Quiz – BOHATER (nie)ZNANY Jest to innowacyjna forma gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i zagadek prowadzi po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach związanych z BOHATERAMI (nie)ZNANYMI. Quest będzie dostępny od 13 kwietnia na naszej stronie internetowej (do wydrukowania) oraz m.in. w Księgarni Archidiecezjalnej. Trasa rozpoczyna się i kończy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Każdy, kto przejdzie Questa, otrzyma specjalną pieczątkę potwierdzającą ukończenie trasy. Dla pierwszych 100 osób wyjątkowa niespodzianka.
 
 
• Wystawa poświęcona Grobowi Nieznanego Żołnierza w Łodzi Rozpocznie się 13 kwietnia o godz. 12:00 uroczystą mszą świętą w Łódzkiej Archikatedrze w intencji Bohaterów Nieznanych, którzy polegli za naszą Ojczyznę. Następnie przedstawiciele łódzkich szkół złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zwieńczy występ piętnastoletniego gitarzysty rockowego Michała Tanasia z Fundacji Innopolis.