logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitewne Triduum na koniec Roku Życia Konsekrowanego
 


Uwieńczeniem Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji warszawskiej będzie modlitewne triduum od niedzieli 31 stycznia do 2 lutego, kiedy przypada Dzień Życia Konsekrowanego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w święto Ofiarowania Pańskiego.
 
Modlitewne triduum rozpocznie się w niedzielę 31 stycznia o godz. 9.00 w kościele Świętego Krzyża od Mszy Świętej od przewodnictwem emerytowanego biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza OFMCap. Homilię wygłosi o. Janusz Sok – prowincjał redemptorystów a zarazem przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Oprawę liturgiczną przygotuje żeński chór międzyzakonny pod dyrekcją s. Dolores Nowak i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Msza będzie transmitowana w I Programie Polskiego Radia.
 
W poniedziałek 1 lutego w ramach triduum będzie można wysłuchać konferencji o błogosławionych męczennikach franciszkańskich Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku, którą wygłosi w zastępstwie za o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv. o. Wiesław Pyzio – prowincjał franciszkanów konwentualnych z Niepokalanowa. Początek o godz. 17.30 w kościele Najświętszego Zbawiciela. W programie także adoracja Najświętszego Sakramentu i o Msza święta o godz. 18.30.
 
Natomiast 2 lutego osoby konsekrowane odmówią w kościele seminaryjnym Koronkę do Miłosierdzia Bożego (początek o godz. 15.00), po czym przejdą w procesji do bazyliki archikatedralnej. Tam o godz. 16.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego w czasie której homilię wygłosi o. Piotr Stasiński OFMCap. Oprawę liturgiczną przygotowuje żeński chór międzyzakonny i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.
 
Obecnie na całym świecie żyje ok. 950 tys. osób konsekrowanych czyli sióstr, braci i ojców zakonnych oraz członków instytutów świeckich i przedstawicieli indywidualnych form życia konsekrowanego.
 
 
W archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 2 tys. sióstr zakonnych i prawie 500 zakonników.