logo
Wtorek, 19 marca 2024 r.
imieniny:
Józefa, Bogdana, Nicety, Aleksandryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Opiekun, oblubieniec, orędownik

 
Opiekun Jezusa, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny oraz obrońca Kościoła Świętego w Ewangeliach przedstawiany jest jako człowiek milczący, pobożny, posłuszny słowom, jakie otrzymuje od Pana. To mężczyzna odważny i wierny. Dzisiejszy fragment Ewangelii ukazuje trzy jego cechy. Na początku podkreśla, że był pobożny. Nie należy tego rozumieć w znaczeniu dewocji. Grecki przymiotnik dikaios wskazuje na kogoś, kto ma właściwą relację do Boga, jest prawy, bo zachowuje Jego Prawo. Z takiej postawy wynika wrażliwe postępowanie wobec Maryi, a na końcu posłuszeństwo słowu, jakie wypowiedział anioł. Józef nie szuka swojego komfortu, zabezpieczenia tego, co się jemu należy, ale ufa Bogu, gdyż wie, że postępowanie zgodne z Jego wolą jest najlepszą drogą człowieka.

Święty Józefie, bądź dla mnie wzorem w Twojej prawości, szlachetności, cierpliwości i miłości do Boga oraz osób najbliższych. Oręduj za mną, abym szukał najpierw tego, co jest wolą Ojca Niebieskiego. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia



Św. Józef
Oblubieniec NMP, patron Kościoła Powszechnego

Św. Józef, czysty oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i opiekun naszego Pana, pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był skromnym cieślą wiejskim z Nazaretu, którego Bóg wybrał na oblubieńca i opiekuna Dziewicy-Matki Jezusa Chrystusa, Wcielonego Boga. Jego wiernej i troskliwej opiece zostało powierzone dzieciństwo i młodość Odkupiciela świata. Umarł prawdopodobnie przed publicznym wystąpieniem Zbawiciela, bo już więcej Ewangelia go nie wspomina. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa kult św. Józefa był bardzo wielki na Wschodzie. Z czasem rozprzestrzenił się szeroko i umocnił w całym chrześcijańskim świecie. Ze swego niebieskiego tronu św. Józef strzeże i chroni Kościół Walczący. Nikt, kto go wzywa w potrzebie, nigdy nie woła na próżno.

jutro
: św. Wolframa

wczoraj
dziś
jutro