logo
Piątek, 18 sierpnia 2017 r.
imieniny:

Bogusława, Bronisława, Ilony, Heleny, Agapita – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

Komentarz liturgiczny

Nierozerwalność małżeństwa
(Mt 19,3-12)
 

Faryzeusze przychodzą do Jezusa posługując się pewną rozbieżnością w nauczaniu rabinów. Kwestie rozwodowe były odmiennie traktowane przez rabbiego Shammai i rabbiego Hillela. Spór dotyczył odmiennego interpretowania Pwt 24,1. Pozwolenie na rozwód nie było jednak „przykazniem” Mojżeszowym tylko tolerancją wobec istniejącej praktyki.  
   
Jezus odpowiadając unika polemiki, tzn. wyraźnie nie jest jednym z nauczycieli, który wyraża swoją opinię. Jezus swoim autorytetem potwierdza to, co jest w zamyśle Boga. Nie szuka nowych interpretacji. Nie jest Mojżeszem, który ugiął się. Słowo Jezusa ma moc. Słowo Jezusa odsłania prawdę.
Prośmy o wiarę, byśmy umieli ufać Jezusowi "na słowo".

Rafał Ziajka SDS
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie
www.cfd.salwatorianie.pl

 

Patron Dnia


bł. Sancja Szymkowiak
 
dziewica

Siostra Sancja (Janina Szymkowiak) urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie w rodzinie głęboko religijnej. Wykształcenie średnie zdobyła w Ostrowie Wielkopolskim; następnie studiowała na Uniwersytecie Poznańskim filologię romańską, apostołując gorliwie wśród młodzieży. Od młodych lat pragnęła poświęcić swe życie Bogu. W 1934 roku wyjechała do Francji i podczas pielgrzymki do Lourdes podjęła decyzję wstąpienia do Zgromadzenia Oblatek Najśw. Serca Jezusowego w Montluçon. Pod naciskiem rodziny wróciła do kraju.

W 1936 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej "Serafitek". Jej życie, na pozór bardzo zwyczajne, kryło w sobie niezwykłą głębię zjednoczenia z Bogiem. Pragnęła zostać świętą i wytrwale do tego dążyła, zawsze gotowa na wszelkie ofiary i upokorzenia, by wynagrodzić za grzeszników. Trudne warunki wojenne i ciężka praca wyczerpały jej wątłe siły; niebawem stała się ofiarą nieuleczalnej choroby. Bliska śmierci, z radością złożyła wieczyste śluby 6 lipca 1942 roku. Zmarła w Poznaniu 29 sierpnia tego samego roku. Papież Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 roku zaliczył ją w poczet błogosławionych.

jutro: św. Jana Eudesa

wczoraj
dziś
jutro