logo
Wtorek, 19 września 2017 r.
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda, Teodora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

Komentarz liturgiczny

Błogosławieni ubodzy, biada bogaczom
(Łk 6,20-26)

Błogosławieństwa wypowiedziane dziś przez Jezusa obrazują sprawiedliwość Bożą, która będzie się realizowała w niebie.
 
Jezus podkreśla jak szczególne bliscy Bogu są wszyscy ci, którzy cierpią niedostatek, żyją na marginesie społeczeństwa, dosięga ich niesprawiedliwość. Przez to, co muszą wycierpieć, są oni podobni do Jezusa, który każdą z tych sytuacji zna z własnego doświadczenia.
 
Zastanowię się jaki jest mój stosunek do ludzi w trudnym położeniu, do ubogich. Czy znajdują oni moje zrozumienie, współczucie i troskę?

Anna
orlimada@gmail.com

 
 

Patron DniaŚw. January
 
biskup i męczennik, patron Neapolu

Św. January, urodzony około roku 275, był biskupem Benewentu, kiedy wybuchło prześladowanie za Dioklecjana. Na rozkaz Drakoncjusza, gubernatora Kampanii, Sosjusz, diakon Misenum, Prokulus, diakon Puzzuoli oraz Eutychez i Akucjusz, dostojnicy świeccy, zostali uwięzieni w Puteoli. Dowiedziawszy się o tym św. January, który był przyjacielem Sosjusza, postanowił odwiedzić współwyznawców, by dodać im odwagi, ale i jego z nimi uwięziono. Zostali oni straceni przez ścięcie w roku 305 pod Neapolem. Relikwie zostały przeniesione do katedry w Neapolu, który wybrał świętego za swego patrona. Krew świętego Januarego przechowywana jest w zapieczętowanej ampułce w skrzepłej postaci, ale przybiera postać płynną, kiedy ampułka znajdzie się w pobliżu innych relikwii świętego, szczególnie jego czaszki. Od dłuższego czasu uczeni próbują wyjaśnić to niezwykłe zjawisko, ale ich badania nie przyniosły dotąd rezultatu.

jutro: św. Andrzeja Kim Taegon

wczoraj
dziś
jutro