logo
Środa, 25 kwietnia 2018 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Błogosławieni ubodzy, biada bogaczom
(Łk 6,20-26)

Błogosławieństwa wypowiedziane dziś przez Jezusa obrazują sprawiedliwość Bożą, która będzie się realizowała w niebie.
 
Jezus podkreśla jak szczególne bliscy Bogu są wszyscy ci, którzy cierpią niedostatek, żyją na marginesie społeczeństwa, dosięga ich niesprawiedliwość. Przez to, co muszą wycierpieć, są oni podobni do Jezusa, który każdą z tych sytuacji zna z własnego doświadczenia.
 
Zastanowię się jaki jest mój stosunek do ludzi w trudnym położeniu, do ubogich. Czy znajdują oni moje zrozumienie, współczucie i troskę?

Anna
orlimada@gmail.com

 
 

Patron Dniaśw. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro