logo
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Przykazanie miłości


„Jeśli kochasz siebie samego, wszystkich kochasz jak siebie. Dopóki choćby jednego człowieka kochasz mniej niż siebie, nigdy nie kochałeś naprawdę siebie samego”. Tak o przykazaniu miłości pisał dominikański mistyk Mistrz Eckhart i dodawał, że kochać wszystkich jak siebie samego powinniśmy w Jezusie Chrystusie, który jest Bogiem i Człowiekiem. Wówczas staje się to możliwe. Naturalne jest bowiem, że stopniujemy naszą miłość. Jednych kochamy bardziej, innych mniej. Doskonała miłość i przyjaźń – możliwa dzięki łasce Chrystusa – jest przekroczeniem tego porządku. Dlatego przykazanie miłości to nie tylko przykazanie, ale również dar, który Bóg dał i obiecał dawać zawsze tym, którzy tego pragną.

Ojcze nieskończenie dobry, wlej w moje serce taką miłość, by podobało mi się to, co się Tobie podoba, by wola Twoja stawała się moim pragnieniem, a miłość bliźniego była naśladowaniem miłości Twojego Syna.


Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 

Patron Dniaśw. Jan Fisher, biskup i św. Tomasz More
 
męczennicy

Św. Jan Fisher urodził się w roku 1469, był studentem, a potem profesorem i kanclerzem uniwersytetu w Cambridge. Jako biskup Rochester odznaczał się duchem pokuty oraz gorliwością w obronie wiary katolickiej przed protestantyzmem. Już w więzieniu został mianowany kardynałem.

Św. Tomasz More urodzony w Londynie w roku 1478, z wykształcenia prawnik o wszechstronnym zainteresowaniu humanistycznym, angielski mąż stanu i pisarz polityczny, był człowiekiem głęboko pobożnym, o wielkiej dobroci i mądrości. Był wzorowym mężem i ojcem czworga dzieci. Został kanclerzem Henryka VIII. lecz zrezygnował z tej godności sprzeciwiając się rozwodowi króla i jego polityce kościelnej.

Obaj Święci zostali z rozkazu króla uwięzieni i straceni w roku 1535 z powodu odmowy uznania zwierzchnictwa króla nad Kościołem angielskim. Jan Fisher zginął 22 czerwca, a Tomasz More 6 lipca.

jutro: św. Edeldredy

wczoraj
dziś
jutro