logo
Czwartek, 16 sierpnia 2018 r.
imieniny:

Joachima, Nory, Stefana, Rocha – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 

ISMCH

___________________
 
 reklama
 

Komentarz liturgiczny

Ćwiczenie ducha
 
Asceza to słowo, które w języku chrześcijańskim oznacza praktykę dobrowolnego wyrzeczenia się tego, co przeszkadza w prowadzeniu życia z Bogiem. Starożytni Grecy posługiwali się nim, mówiąc o ćwiczeniach fizycznych. Kto uprawia jakikolwiek sport, ten wie doskonale, że bez treningu i związanego z nim wysiłku oraz wyrzeczeń nie ma co marzyć o dobrej formie i liczących się wynikach. Również w życiu duchowym asceza, czyli ćwiczenie ducha jest potrzebne, by przygotować się na przyjęcie łaski Ducha Świętego – całkowicie darmowego i niczym niezasłużonego daru nowego życia.
 
Panie Jezu, Ty przestrzegasz i zapewniasz idących za Tobą: „Kto chce ocalić swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z Mojego powodu, znajdzie je” (Mt 16, 25). Prowadź mnie do pełni życia.


Rozważania pochodzą z książki
Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 
 
 

Patron DniaŚw. Stefan
 
patron Węgier

 

Stefan, syn księcia węgierskiego Gejzy, urodził się w Ostrzyhoniu około roku 969. Chrztu świętego udzielił mu w dzieciństwie wędrowny misjonarz. W roku 995 zostal bierzmowany przez św. Wojciecha. Po śmierci Gejzy objął rząd na Węgrzech i gorliwie krzewił wiarę chrześcijańską. W roku 1000 otrzymał od papieża Sylwestra II koronę królewską. Ufundował 10 diecezji z metropolią w Ostrzuhomiu oraz sławne opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma. Umarł 15 sierpnia 1038 roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą nazwał "Wielką Panią Węgier".

jutro: św. Jacka

wczoraj
dziś
jutro