logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Msza Święta z udziałem Niezależnego Zrzeszenia Studentów
 


Przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów przybyli w sobotę, 10 czerwca na Jasną Górę. W sanktuarium modliło się ok. 800 osób. Obecni byli m.in.: przedstawiciele Akademickiego Stowarzyszenia Katolickie „Soli Deo”; ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan wraz z córką; Bractwo Liderów na czele z dr Antoniną Komorowską; Ryszard Murat, Wielki Mistrz Bractwa Orderu Świętego Stanisława; Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich; Fundacja Walcząca o Niepodległość wraz z Instytutem im. Józefa Piłsudskiego. 
 
„Dzisiaj przyjechaliśmy z uwagi na uroczystość 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, przy okazji będzie poświęcenie sztandarów – mówi ks. prał. Józef Maj z parafii Nawiedzenia Najświętszej Panny Maryi na Nowym Mieście w Warszawie – W pielgrzymce uczestniczą Polacy z terenów na wschód od Bugu i Sanu, również mamy Ormian, mamy Tatarów, to są środowiska patriotyczne, i to, co nas łączy to wiara święta i patriotyzm”. 
 
Przedstawiciele NZS przekazali jako wotum dla Jasnej Góry stary sztandar Niezależnego Zrzeszenia Studentów. „W ten sztandar jest wszyty kawałek płótna z transparentu, z jakim szła młodzież po zabójstwie Staszka Pyjasa, to jest taka relikwia naszego środowiska” – podkreśla ks. prał. Józef Maj. Sztandar został przekazany na ręce o. Stanisława Rudzińskiego. 
 
O godz. 16.45 Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem przewodniczył ks. prał. Józef Maj. Mszę św. sprawowali także kapłani Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego. Podczas Eucharystii zostały poświęcone nowe sztandary m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz sztandar uszyty na okoliczność 650-rocznicy obecności Ormian w Polsce. 
 
NZS jest samorządną i społeczno-polityczną organizacją studentów kierujących się w swoich działaniach chrześcijańskim systemem wartości, chęcią uczestnictwa w życiu publicznym swojego kraju, przyczyniając się do jego demokratyzacji, utrwalania i pogłębiania praw obywatelskich, swobód twórczych, umacniania niezawisłości nauki, kultury i sztuki, działania na rzecz rozwoju moralności publicznej. 
 
Misją NZS jest: 
– organizowanie kulturalnego, naukowego i społecznego życia studentów, 
– integracja środowiska studenckiego, 
– rozwój członków organizacji i kreowanie liderów, 
– pomoc potrzebującym dzięki organizowaniu akcji charytatywnych, 
– propagowanie idei tolerancji i demokracji, 
– obrona praw studentów. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com