logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Mysterium fascinans 2015
 


VIII rekolekcje liturgiczne Myserium fascinans odbędą się w dniach 11-13 września 2015 r. w Krakowie.
 
Rekolekcje „Mysterium fascinans” rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Każdą edycję cechuje dbałość o harmonię pomiędzy zdobywaniem wiedzy podczas wykładów i możliwością jej zastosowania w celebrowanej liturgii. Co roku program jest udoskonalany na podstawie uwag i oczekiwań uczestników.
 
W tym roku konferencje, katechezy i homilie skoncentrują się na sakramentach uświęcenia: małżeństwa i święceń. Dlatego szereg wystąpień będzie poświęconych świętości, powołaniu i życiu sakramentami, które przyjmujemy. Refleksja podjęta podczas rekolekcji nie będzie skierowana wyłącznie do księży i małżonków. Przeciwnie, w perspektywie sakramentów uświęcenia będziemy spoglądać na przeznaczenie każdego z ludzi i uczyć się żyć według prawdy, że wolą Boga jest nasze uświęcenie. Poświęcimy też uwagę tematom świętowania niedzieli, znaku świątyni i kapłaństwa powszechnego.
 
Ważnym założeniem rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Wybierając prelegentów kierujemy się przekonaniem, że potrzebujemy przede wszystkim pedagogów, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej. Dlatego w tym roku wygłoszenie homilii powierzyliśmy Dominikowi Jurczakowi OP, a referaty zaprezentują m.in. Maciej Zachara MIC, Danuta Piekarz, Paweł Milcarek, ks. Dominik Ostrowski, Jarosław Kupczak OP, ks. Krzysztof Grzywocz.
 
Aby wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w zakładce „Zapisy” do końca sierpnia lub do wcześniejszego wyczerpania miejsc) i wpłacić zaliczkę. Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy i zakonnicy. Gorąco ufamy – i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu.

Więcej informacji i zapisy na stronie: www.mysteriumfascinans.pl
 
W ciągu ostatnich kilku edycji rekolekcji Mysterium fascinans podejmujemy refleksję nad sakramentami Kościoła. W tym roku zatrzymujemy się nad tematyką sakramentów uświęcenia – małżeństwa i święceń. Wobec tego można się spodziewać, że tegoroczna edycja jest skierowana wyłącznie do osób duchownych i małżonków. Nie taki jest nasz zamiar. Sakramenty małżeństwa i święceń otwierają perspektywę szerszą i o wiele bardziej fundamentalną niż mogłoby się wydawać. Każdy z sakramentów jest przyczyną łaski, a więc działania Boga. W przyczynie ujawnia się cel, dla którego Bóg działa. Życie wewnętrzne nie ogranicza się wyłącznie do przyjęcia sakramentów i życia łaską, którą w nas sprawiają. Każdy z nich można odczytywać jako opis powołania człowieka. Przypatrując się Bożej łasce udzielanej przez sakramenty, możemy odczytać sens stworzenia i cel, do którego zmierza.
 
Sakramenty uświęcenia są w samej rzeczy powołaniem do życia w rodzinie lub w posłudze. Zarazem jednak odkrywają przed każdym wierzącym cel jego istnienia. Dlatego w tym roku podczas wykładów najpierw spróbujemy opisać cel stworzenia, którym jest uwielbienie Boga. Zostaliśmy stworzeni po to, by oddać Bogu chwałę. Dalej będziemy pytać o to, czym jest świętość i o relację pomiędzy świętością Boga i świętością człowieka. Następnie zapytamy o znak świątyni, sens kultu i liturgii. Dopiero w tej perspektywie podejmiemy pytania o „kapłaństwo powszechne”, którym obdarzony i do którego powołany jest każdy wierny. W tak naszkicowanym kontekście umieścimy specyficzne powołanie małżonków i duchownych, by na zamknięcie rekolekcji zastanowić się nad sensem i jakością świętowania Dnia Pańskiego.
 
Wolą Boga jest nasze uświęcenie. Wiemy o tym, choć czasem nie wiemy, co to znaczy. By nie tylko zastanawiać się ale również przeżyć tę prawdę, będziemy celebrować liturgię. Pierwszego dnia – wzorem roku ubiegłego – odprawimy nabożeństwo pokutne. Zdając sobie sprawę z kondycji, w jakiej się znajdujemy, będziemy prosić o przebaczenie grzechów, a następnie przyjmiemy Świętego w Eucharystii. W kolejne dni uroczysta liturgia godzin pozwoli nam na zasmakowanie tego, co nazywa się „uświęceniem czasu”. Chcemy skupić się na oddaniu Bogu chwały i przebywać w Jego obecności, by w ten sposób spełniać swoje powołanie. W sobotę będziemy odprawiać liturgię w jej starszej formie, by oddawania Bogu chwały uczyć się od braci i sióstr minionych wieków. Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego umieszcza jej uczestników w postawie wyraźnie naznaczonej rewerencją i bojaźnią Bożą. Wiemy, że nie możemy o niej zapomnieć, dlatego chcemy ją sobie uzmysławiać czcząc Boga w tej właśnie formie liturgii. W niedzielę, w pierwszy dzień kolejnego tygodnia, będziemy słuchać świadectw osób żyjących w różnych modelach powołania chrześcijańskiego, by inspirować się ich doświadczeniem i refleksją. Na zakończenie rekolekcji odprawimy ostatnią wspólną Mszę świętą, by zarówno uwielbić Boga, jak i pozwolić Mu, by nas uświęcał.
 
Program:
 
11 września – piątek
13:00 Rejestracja, obiad
14:00 Godzina południowa (przewodniczenie i słowo: rekolekcjonista)
14:30 Rozpoczęcie rekolekcji, przywitanie uczestników i gości, przedstawienie programu
15:00 Referat 1 – P. Milcarek, „Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, i dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone”. Cel stworzenia – oddanie chwały Bogu.
15:45 Przerwa
16:00 Referat 2 – D. Ostrowski, „Ciesz się i raduj, Córo Syjonu, bo już idę i zamieszkam pośród ciebie”. Świątynia – miejsce spotkania Świętego i stworzenia.
16:45 Dyskusja
17:30 Nieszpory (przewodniczenie i słowo: rekolekcjonista)
18:00 Kolacja
19:00 Nabożeństwo pokutne (przewodniczenie i słowo: rekolekcjonista)
20:30 Eucharystia (homilia: rekolekcjonista). Po Mszy dokończenie spowiedzi w miarę potrzeb.
 
12 września – sobota
7:30 Laudes w rycie dominikańskim (przewodniczenie: rekolekcjonista)
8:00 Msza koncelebrowana dla kapłanów
8:00 Śniadanie
9:00 Referat 3 – Marcin Majewski, „Stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał”. Świętość Boga a świętość człowieka.
9:45 Przerwa
10:00 Referat 4 – J. Kupczak OP, „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła”. Teologia sakramentu małżeństwa.
10:45 Dyskusja
12:00 Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (homilia: rekolekcjonista)
13:30 Obiad
15:30 Referat 5 – D. Piekarz, „Abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz rozumnej służby Bożej”. Kapłaństwo powszechne.
16:15 Przerwa
16:30 Referat 6 – K. Grzywocz, „Nałożyłem na Lewiego obowiązek czci i okazywał Mi cześć, i korzył się przed mym imieniem”. Kapłaństwo ministerialne.
17:15 Dyskusja
18:00 Vesperae (przewodniczenie: rekolekcjonista)
18:30 Kolacja
19:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu
20:30 Katecheza „Uświęcenie ludu przez liturgię” (rekolekcjonista)
21:00 Completa
 
13 września – niedziela
8:00 Jutrznia z Godziną czytań (przewodniczenie i słowo: rekolekcjonista)
9:00 Śniadanie
10:00 Panel – Prowadzący ks. B. Wronikowski.
11:30 M. Zachara MIC: Katecheza o świętowaniu i uświęceniu dzięki niedzieli.
12:30 Eucharystia (homilia: rekolekcjonista)
14:00 Zakończenie rekolekcji
14:15 Obiad