logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Na imieninach u Matki Bożej Częstochowskiej
 


Dziś 26 sierpnia - uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzień ten zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w jasnogórskim wizerunku.
 
Centralnym punktem uroczystości była Suma Pontyfikalna, odprawiana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczy jej Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. W dzisiejszych uroczystościach bierze udział blisko 60 tys. osób.
 
Na Jasną Górę na obchody uroczystości przybywali przez ostatnie dni piesi pielgrzymi, głównie z archidiecezji częstochowskiej oraz z diecezji sąsiadujących: łódzkiej, katowickiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 32 tys. osób.
 
Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Mówił: „Jak ojcowie nasi poprzez wieki, tak również i my, w duchu wiary i zawierzenia, stajemy na nowo na Świętej Górze naszego narodu, na górze łaski i nadziei, na Jasnej Górze, aby kolejny już raz powierzyć Bożej Matce nas samych i całą Polskę. Nie tak dawno papież Franciszek mówił o Jasnej Górze: ‘Przed obrazem Matki Bożej otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo’”.
 
„Cudowny Wizerunek Maryi z Jasnej Góry od wieków wpisał się w nasze dzieje. Zapewne trudno byłoby dziś myśleć o Polsce i Polakach bez Tej, która dana jest ku naszej obronie. Ona, Matka wierna, towarzyszyła nam w czasach zniewolenia, w czasach wolności i rozkwitu, w czasach zmagania o kształt naszej wolności. Była przewodniczką na drogach życia, towarzyszką w chwilach radości i smutku, na ojczystej ziemi i na emigracji, obecna w każdym polskim domu - podkreślał o. generał - Na Obliczu Pani z Jasnej Góry wypisane są nie tylko dzieje naszego narodu, ale także dzieje każdego z nas. Historia, pamięć o przeszłości, kształtuje naszą tożsamość i buduje teraźniejszość. Pośród zamętu świata Wizerunek Jasnogórskiej Maryi pokazuje nam jasną drogę. To Jezus, Syn Boga żywego. On jest naszą drogą, prawdą i życiem”.
 
„Gdy na Jasnej Górze Łaski stajemy w dniu 26 sierpnia, to oczy naszej duszy biegną ku wielkiemu zawierzeniu naszego narodu, jakie zostało podjęte w Ślubach Jasnogórskich w 1956 roku. Wtedy ponad milionowa rzesza Polaków potwierdzała ślubowaną Bogu i Jego Matce wierność słowami: 'Królowo Polski, przyrzekamy!'. To słowo przyrzekamy wypowiadane były już tyle razy, ono znaczyło szlak wiary. I pomimo naszej słabości i niewierności zawsze prowadziło do odnowy. Wierzymy, że i tak będzie dzisiaj, kiedy to nie tylko tutaj na Jasnej Górze, ale w każdej wspólnocie parafialnej powiemy 'przyrzekamy'. To 'przyrzekamy' wypowiadamy jako naród i wypowie każdy z nas z osobna - przypominał generał Zakonu Paulinów - W te słowa modlitewnego zawierzenia włączamy także wszystkich poszkodowanych i cierpiących na skutek trzęsienia ziemi we Włoszech, wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie. Wypowiemy te słowa w szczególnym czasie. Umocnieni bowiem nauczaniem Piotra naszych czasów, Papieża Franciszka, poruszeni Jego zapatrzeniem się w Oblicze Maryi z Jasnej Góry oraz napełnieni radością wiary młodych całego świata, uświadamiamy sobie wagę chrzcielnych zobowiązań podjętych na naszej ziemi przed 1050. laty”.
 
„Za kilka dni 8 września, rozpoczniemy tu na Jasnej Górze, przygotowanie do Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. Pragniemy ukoronować Maryję już nie nowymi, materialnymi koronami, ale koronami naszych duchowych darów, odnową życia w duchu Ewangelii. Obmyci Bożym miłosierdziem, wezwani do duchowej przemiany życia, do budowania przyszłości opartej nie na ludzkich pomysłach na wiarę, na Kościół, na rodzinę i na małżeństwo, chcemy z naszych czystych serc budować Żywą Koronę Maryi” – przypomniał o. Arnold Chrapkowski.
 
W homilii abp Wojciech Polak, wskazując na Jasnogórską Matkę, powiedział: „Dzisiejsza uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to przecież kolejna okazja, by się do Niej zwrócić. To szansa, aby szukając u Niej wstawiennictwa przed Bogiem, uwierzyć w ożywczą siłę Jej życia, wpatrzeć się w Jej sposób postępowania i zaczerpnąć coś z Jej mocy dla naszego życia i postępowania”.
 
„Papież Franciszek zauważył, że Maryja - tak jak kiedyś w Galilejskiej Kanie – dzisiaj pomaga nam odkryć również to, czego brakuje nam do pełni życia. Bo życie w pełni, to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody, czy beztroską lub obojętnością na drugich” – mówił kaznodzieja.
 
Prymas Polski podkreślił jednak, że „nikt z nas nie jest w stanie sam, jedynie o własnych siłach czy własnym pomysłem uczynić życia pełnym i szczęśliwym”. „Nikt nie przemieni wody w wino, nie dokona uzdrawiającego cudu i nie zapewni innym pełni szczęścia – kontynuował – Widząc jednak to wszystko, czego nam brakuje do pełni życia, nie popadajmy w rozpacz czy bierność, bo widząc zniechęcenie i znużenie tak wielu osób, nie wolno nam mówić, tutaj już nic nie da się zrobić. To nie jest postawa chrześcijanina, trzeba raczej otworzyć ucho na słowo Jezusa: ‘napełnijcie stągwie wodą (…) zaczerpnijcie (…) zanieście staroście weselnemu’. Cud przemiany wody w wino, ten początek znaków, jak mówi św. Jan, które uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej, domaga się odpowiedzi i współpracy. Bóg-z-nami, Oblubieniec Kościoła wciąż liczy na naszą odpowiedź. Może właśnie dlatego, kończąc swoją jasnogórską homilię papież Franciszek nas przestrzegał, żebyśmy pamiętali, że tak naprawdę to na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeżeli zostanie jedynie datą w kronikach historii. Na niewiele się zda nasze świętowanie kolejnych rocznic chrztu, jeżeli zatrzymamy się tylko na wdzięcznym wspomnieniu przeszłości”.
 
Abp Wojciech Polak zachęcił do pójścia za wzorem Maryi, i życia tak, jak Ona żyła: „Działać w miłości, a nie w nienawiści, w lęku, zastraszeniu, wciąż wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem; w bliskości towarzyszyć, do czego wciąż wzywa nas także przeżywany przecież podczas tego roku Jubileusz Miłosierdzia, mówiąc – że miłosierdzie ma po prostu oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć, ręce, by pomagać. Okazywać się jak Maryja, ludźmi prostego i otwartego serca”.
 
„Niech Matka Boża Częstochowska wstawia się za nami i uprasza nam dzisiaj taki właśnie styl naszego chrześcijańskiego życia – powiedział Prymas Polski – Możemy to ująć dokładnie tak, jak przypomni nam wspominana przez ojca generała inicjatywa związana z 300-leciem koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się we wrześniu. Dzisiaj pragniemy koronować Maryję nie złotymi koronami, ale naszym, naszym ewangelicznym życiem”.
 
W obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej biorą udział księża arcybiskupi i biskupi polscy. Obecni są: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i wiceprzewodniczący KEP; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecinko-kamieński; abp Henryk Hozer, ordynariusz warszawsko-praski; abp Józef Górzyński, koadiutor warmińsko-mazurski; abp senior Stanisław Nowak; bp Andrzej Czaja, biskup opolski; bp Edward Janiak, biskup kaliski; bp Henryk Tomasik, biskup radomski; bp Ignacy Dec, biskup świdnicki; bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski; bp Jan Kopiec, biskup gliwicki; bp Jacek Jezierski, biskup elbląski; bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; bp Michał Janocha, biskup pomoc. arch. warszawskiej; bp o. Łukasz Buzun, bp pomoc. diec. kaliskiej; bp Jan Zając, bp pomoc. arch. krakowskiej, bp Adam Włodarczyk, bp pomoc. arch. katowickiej, bp Paweł Socha, biskup pomoc. senior diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Wśród bardzo licznie koncelebrujących księży jest min.: ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski i ks. prał. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
W Eucharystii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych różnych szczebli oraz księża przewodnicy pieszych pielgrzymek.
 
Podczas Mszy św. został odczytany Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Pierwszy etap zawierzenia miał miejsce w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja br. Wtedy to biskupi polscy wraz z zebranymi na Jasnej Górze wiernymi dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Drugi etap zawierzania obejmuje wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Akt Zawierzenia jest dziś ponawiany we wszystkich parafiach. 
 
www.archidiecezja.lodz.pl