logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Narodowy Festiwal Młodych w słowackim Popradzie – przygotowaniem do ŚDM 2016
 


W piątek 31 lipca w Popradzie na Słowacji rozpocznie się trzydniowy Narodowy Festiwal Młodych. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy zaprosili przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. Z Krakowa do Popradu przyjadą koordynator generalny przygotowań do ŚDM bp Damian Muskus oraz kilku wolontariuszy.
 
Spotkanie P15 ma być uroczystym rozpoczęciem ostatniego roku przygotowań do ŚDM w Polsce. Światowe Dni Młodzież Kraków 2016 odbędą się już za 12 miesięcy. Podczas wspólnego świętowania w Popradzie odbędzie się premiera słowackiej wersji hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.
 
Młodzi z Krakowa będą opowiadać o idei ŚDM oraz zachęcać do pielgrzymowania do Polski na przyszłoroczne wydarzenia. Do udziału w międzynarodowym spotkaniu zaprosi młodych Słowaków szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.
 
Do Popradu ma także dotrzeć ekipa projektu „Busem do marzeń”, która od trzech tygodni objeżdża Europę, aby przybliżać temat ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosiedni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt5,7)
 
Młodzi ze Słowacji będą przez trzy dni modlić się na wspólnych Eucharystiach i Adoracjach, słuchać katechez biskupów oraz koncertów muzyki chrześcijańskiej. Wszystko to pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Przeprowadzona będzie zbiórka charytatywna. Znajdzie się także czas na zwiedzenie okolicy.
 
Spotkanie P15 ma 15 patronów, wśród których znajdują się św. Teresa z Lisieux czy bł. Pier Giorgio Frassati oraz słowaccy kandydaci na ołtarze, w tym Tomáš Munk i Anka Kolesárová.
 
Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży działające przy Konferencji Episkopatu Słowacji organizuje podobne święto młodych już po raz drugi. Idea spotkania zrodziła się w 2013 roku, kiedy odbywały się ŚDM w Rio de Janeiro, na które nie każdy mógł pojechać. W 2014 roku zrodziła się inicjatywa, by wydarzenie ponawiać.