logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Nauki przyrodnicze a stworzenie świata
materiał własny
 


Nauki przyrodnicze a stworzenie świata

W przeszłości dochodziło często do konfliktów miedzy tym obrazem świata, jaki ukazuje Biblia i tradycja kościelna, a tym nowym obrazem świata, który opiera się na doświadczeniu metodycznie pewnym i na rachunku matematycznym. Czy współczesne nauki przyrodnicze widzą, dziś wyraźniej niż kiedyś swoje granice?

Istotnie, wiedzą, że poznają rzeczywistość zawsze tylko z jednego punktu widzenia i że tak zasadnicze zjawiska, jak czas i przestrzeń, w ich odniesieniu do obserwatora określić mogą jedynie w sposób względny (teoria względności Einsteina). Przy badaniu najmniejszych cząstek materii okazało się, że musimy posłużyć się tu wyobrażeniami komplementarnymi, takimi jak fala i cząsteczka (relacja nieokreśloności w teorii kwantów Bohra i Heisenberga). Współczesna wiedza przyrodnicza, mimo swych ogromnych osiągnięć, stała się więc dziś powściągliwsza, gdy chodzi o całościowa interpretację rzeczywistości.

Nauki przyrodnicze mogą jednak wiele powiedzieć o powstaniu i wieku świata, o wszechświecie, jego "cudach" i zagadkach. Zdobycze tych nauk ukazały nam konkretniej dziwy świata materialnego, i to zarówno w dziedzinie mikrokosmosu, atomistyki i subatomistyki, a zwłaszcza genetyki, jak i w dziedzinie makrokosmosu - w wymiarze wszechświata. W przeszłości, w procesie Galileusza (w. XVII), który jako pierwszy jasno sformułował, że wbrew pozorom nie słońce krąży wokół ziemi, lecz ziemia wokół słońca, zderzyły się ze sobą dwa różne spojrzenia na świat - Biblii (i tradycji kościelnej) i wiedzy przyrodniczej. Kiedy w w. XIX Darwin sformułował teorię głoszącą, że poszczególne rodzaje istot żywych nie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga, ale pochodzą jedne od drugich, i w ten proces ewolucji włączył także człowieka, powstały znowu długotrwałe dyskusje. Często sprowadzano cały problem do fałszywej alternatywy: Czy człowiek pochodzi od Boga, czy od małpy?

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czasami słyszę taki zarzut: Chrześcijanie oczekują raju poza doczesnością, ponieważ kapitulują przed trudnościami naszego konkretnego świata. Czy jest to słuszny zarzut?
 
Fr. Justin
W tygodniu brałam udział we Mszy świętej w małej kaplicy. Przed samą Komunią świętą celebrans zauważył, że zapomniał zabrać z plebani! kluczyka do tabernakulum. Naszej malej grupce rozdał Komunie dopiero po Mszy świętej, po przyniesieniu kluczyka. Pomyślałam, że mógł rozdać nam Komunie pod postacią wina.
 
ks. Tadeusz Chromik SJ
Czy warto ufać Bogu i pokładać w Nim nadzieję? Dlaczego ja, człowiek, który wkroczył w dwudziesty pierwszy wiek, mam akurat zaufać Bogu? Przecież dzisiejsza technika daje mi tyle możliwości realizacji siebie. Po cóż zatem sięgać aż w zaświaty?  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS