logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Giulianini Annalisa
O przebaczaniu, czyli jak uleczyć duszę
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Wydawca: Bratni Zew
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7485-119-0
Format: 129x209
Stron: 152
Rodzaj okładki: miękka
 
 
Kup tą książkę

 

Pojęcie przebaczenia

Przebaczenie jest pojęciem bardzo trudnym do wyjaśnienia, a ja nie roszczę sobie prawa, by to zrobić; jednakże uważam za konieczne, na początku niniejszej pracy, wyjaśnić w jakiś sposób, co pod tym pojęciem się rozumie, zważywszy, że termin "przebaczenie" często jest banalizowany w codziennym użyciu. Takie wyrazy jak "łagodność", "pojednanie", "darowanie" i "przeprosiny" uważa się błędnie za jego synonimy, a w ten sposób, często jeszcze zanim człowiek wejdzie na drogę przebaczenia, zostaje ona przed nim zamknięta przez z góry zakładane pojęcia i fałszywe koncepcje.

Czasem można zauważyć, że ludzie wypowiadając się na temat przebaczenia, tak naprawdę odwołują się do pojęcia "odpuszczania", czyli zachowania charakterystycznego dla człowieka, który jest przeciwny poprawianiu i karaniu, natomiast jest za nie przejmowaniem się, zarówno w sensie moralnym i społecznym, jak i sądowym. Zatem często krytykuje się tę wartość wysuwając przeciw niej krytykę, która w wielu przypadkach nie byłaby nawet nieuzasadniona, gdyby nie odnosiła się do innego pojęcia. W każdym razie, uważam, że dosyć zbytecznie jest analizowanie różnic istniejących między pojęciem przebaczenia a tymi wszystkimi pojęciami, które powszechnie uważa się za jego synonimy. W każdym wystarczająco dobrym słowniku będzie można znaleźć to, co tu pomijam. Ograniczę się zatem, w pierwszej części tego rozdziału, do zgłębienia związku między trzema pojęciami, które według mnie są najważniejsze, czyli pamięcią o krzywdzie, pojednaniem i sprawiedliwością. Następnie spróbuję zdefiniować w jakiś sposób czym jest przebaczenie, odwołując się zwłaszcza do tego, co na ten temat mówią różni naukowcy.

Przebaczenie w porównaniu z innymi pojęciami

Jaki zachodzi związek między pojęciem przebaczenia a pamięcią o otrzymanej ranie? Czy można przebaczyć nie rezygnując z wymogów sprawiedliwości? A ponadto, czy można wybaczyć nie ustanawiając jednak więzi z osobą, która nas skrzywdziła? Przeanalizujemy wspólnie związek przebaczenia z tymi trzema pojęciami, które pozwolą nam wyjaśnić, a równocześnie wzbogacić, definicję tego tematu.


Zobacz także
Ks. Przemysław Śliwiński
"Witam Księdza serdecznie!" - Robert zeskakuje z łóżka i podbiega do kraty, przez którą przeciska rękę na powitanie. Zaczyna mówić, nie można mu przerwać, opowiada o ostatniej rozprawie apelacyjnej, która utrzymała w mocy wyrok 25 lat więzienia. To zadziwiające, że ten człowiek wciąż się broni, skoro na koncie i tak ma już dwa dożywocia...
 
o. Józef Augustyn SJ

Pielgrzymi wspinający się na Górę Synaj w połowie drogi muszą przejść przez tzw. "bramę spowiedzi". Jest to wąski przesmyk skalny, który mnisi prawosławni, stróże pielgrzymiego szlaku, zamurowali niegdyś zostawiając jedynie wąskie przejście - bramę. Jak mówi tradycja, każdy pielgrzym, który chciał wejść na górę Synaj, był zobowiązany w tym miejscu odbyć spowiedź...

 
Roman Słupek SDS
Człowiek jest koroną całego Bożego dzieła stworzenia, jego zwieńczeniem. Autor Księgi Rodzaju, opisując stwarzanie świata przez Boga, pokazuje, że kolejne elementy, które Bóg powołał do istnienia, były dobre. Dopiero jednak, gdy pojawił się człowiek, całość dzieła stworzenia podsumowana zostaje słowami: "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre" (Rdz 1, 31). Dopiero wraz z pojawieniem się człowieka całość stworzenia oceniona została jako "bardzo dobra".
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS