logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O zbożny plon prosimy!
 


U szczytu Jasnej Góry dobiegła końca 34. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diec. Zielonogórsko-Gorzowskiej. To jedyna taka grupa w kraju. Pielgrzymi swoją wędrówkę rozpoczęli 2 lipca u Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu, by w środę 12 lipca pokłonić się Maryi Jasnogórskiej w Częstochowie. Jest to pierwsza z pieszych pielgrzymek, która przybywa na uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. 
 
Od 34 lat pielgrzymom, wśród nich mieszkańcom wsi, towarzyszy intencja modlitewna o dobre plony. Ok. 140 pątników przemierzyło w ciągu 11 dni ponad 350 km. 
 
„W tym roku pogoda dopisała pielgrzymom. Różne były momenty, i lepsze, i gorsze, i był deszcz, i było ciepło, ale dobry był klimat do podróżowania – opowiada Czesław Flaga, sołtys Grabika, który na pielgrzymkę wybrał się po raz 19-sty - Były różne etapy. Najgorszy odcinek był do Namysłowa, to jest tzw. etap prawdy, kto dojdzie do Namysłowa, to już i do Częstochowy dojdzie”. 
 
Jak zauważa sołtys Grabika, w pielgrzymce, podczas której do pokonania jest 350 km, przeważnie uczestniczą ludzie młodzi, chociaż są i starsi, np. pani Janeczka, która ma 82 lata: „Pani Janeczka mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Na trzy miesiące przyjeżdża do Polski, żeby brać udział w Pielgrzymce Rolników, a później w sierpniowej z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę”. 
 
Czesław Flaga dodaje, że w tym roku pielgrzymował ze szczególną intencją: „Powstała decyzja budowy kościoła w Grabiku. Dojrzewa ona już pięć lat. Myślę, że w tym roku ruszymy z fundamentami. Cała dokumentacja jest w Kurii, oczekujemy na zgodę władz Kościoła i zaczniemy budować. W tej intencji między innymi przychodzę do Matki Bożej, żeby pomogła nam zrealizować ten plan”. 
 
Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. 
 
„Pamiętajmy o roli rolników, którzy gromadzą zboże, gromadzą środki utrzymania, żywność, żywią nas i bronią, i dlatego oddajemy im szczególną cześć i dziękujemy za ich mozolną pracę, i prosimy Boga, aby błogosławił im w tej pracy, zwłaszcza żniwnej, siewnej i we wszystkich innych pracach” – mówił podczas homilii bp Paweł Socha. 
 
W dalszej części homilii bp Socha zwrócił się do pielgrzymów: „Podjęliście się trudu czasem ponad siły, ale pokonaliście wszystkie trudności. Kto całkiem zawierzył się Bogu jak Maryja, i za Jej przykładem, jak zawierzył się św. Jan Paweł II swoim wezwaniem Totus Tuus - cały Twój, tego nikt i nic nie powstrzyma od realizacji swego powołania i swej misji życiowej, niezależnie od warunków, w jakich mu przychodzi żyć i pracować na tej ziemi. Bóg przyjmuje wszystko, co zostało mu ofiarowane, przyjmuje każdego, kto się mu oddał, kto się mu zawierzył, także i wasze trudy pielgrzymowania. Te 11 dni na nogach w różnej pogodzie to wielki trud, ale to tylko symbol trudu przeżywanego każdego dnia przez każdego z nas. Życia oddanego Bogu nie da się zmarnować”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
 
Początki duszpasterstwa rolników sięgają lat 1982-1983, kiedy na bazie Solidarności Rolników Indywidualnych powstaje piesza pielgrzymka rolników z Klenicy na Jasną Górę. Z tej pielgrzymki tworzy się duszpasterstwo rolników. Założycielem pieszej pielgrzymki był ówczesny proboszcz Klenicy ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz. Wraz z duszpasterstwem rozwijała się piesza pielgrzymka rolników. 
 
Do 1986 r. duszpasterzem rolników i przewodnikiem pielgrzymki był ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz. Przez następne 21 lat duszpasterzem rolników oraz przewodnikiem pielgrzymki był ks. prałat Tadeusz Dobrucki. W latach 2009-2012 przewodnikiem pielgrzymki oraz duszpasterzem rolników był ks. kan. Grzegorz Sopniewski. Od roku 2013 duszpasterzem rolników oraz przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Paweł Mydłowski. 
 
 
www.jasnagora.com