logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Maciej Będziński
Ochrzczony to znaczy posłany
Różaniec
 


Wreszcie się rozpoczyna! Miesiąc modlitwy różańcowej, kontemplacji imienia Jezusa, a dla nas, zaangażowanych w dzieło misyjne, czas wytężonej posługi. 
 
Od pierwszych dni października, którym patronuje św. Teresa z Lisieux, patronka misji, przez wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, po Światowy Dzień Misyjny. Słowa Jezusa: "Idźcie i głoście" nabierają mocy w powiązaniu z hasłem Tygodnia Misyjnego w Polsce: "Ochrzczony to znaczy posłany". 
 
Pochylamy się zatem nad powołaniem każdego i każdej z nas do głoszenia światu Ewangelii. Czynią to zgromadzenia i zakony misyjne, grupy wolontariuszy od lat oddanych animacji, nasze kochane najmłodsze pociechy zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. A nade wszystko członkowie stowarzyszenia Żywy Różaniec - ­tysiące wiernych, oddanych Kościołowi ludzi, którzy dniem i nocą, trzymając w dłoniach koronkę różańca, "pukają do Serca Boga przez Serce Matki". Założone przez sługę Bożą Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec na zawsze zostały wplecione w posługę Kościoła powszechnego. Ciągle wracamy do wspólnego źródła, jakim są formacja, modlitwa i misje. Możemy powiedzieć, że sakrament chrztu wykąpał nas w misjach, zanurzył w tajemnicy posłania oraz uzdolnił w dary Ducha Świętego, aby Ewangelię nieść w konkretnym czynie serca. Zostaliśmy przed laty włączeni do wspólnoty wiernych przez sakrament chrztu, dziś spłacamy ten dług. Zachęca nas do tego papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2016: "Wszystkie ludy i kultury mają prawo do otrzymania orędzia zbawienia, które jest darem Boga dla wszystkich. Jest to tym bardziej konieczne, gdy weźmiemy pod uwagę, jak wiele niesprawiedliwości, wojen, kryzysów humanitarnych oczekuje dziś na rozwiązanie".
 
Bardzo mocno dzieło Żywego Różańca kojarzymy z posługą kobiet i ich drogą formacji modlitewnej. Najczęściej to członkinie kół różańcowych są inicjatorkami różnego rodzaju spotkań, dni skupienia, rekolekcji dla róż różańcowych. To one na przestrzeni dziejów pokazały myśl reformatorską w teologii czy posłannictwie Kościoła - stąd tyle świętych niewiast. W tym roku papież Franciszek szczególnie podziękuje kobietom oddanym dziełom misji.
 
Niedziela Misyjna staje się szczególnym czasem doświadczenia komunii misyjnej w całym Kościele. To nie tylko czas wzmożonych akcji, spotkań, kwest na rzecz potrzebujących. Nade wszystko jest to sposobność osobistego doświadczenia, że każdy z nas jest potrzebny, chciany i posłany według swego powołania. Ojciec Święty Franciszek, przypominając nam także o konieczności materialnego wsparcia ewangelizacji, mówi: "Nie zamykajmy serca na nasze partykularne troski, ale poszerzajmy je na perspektywy całej ludzkości".
 
***
 
Drodzy Czytelnicy! Zwracam się do Was z pokorną prośbą o modlitwę, szczególnie 27 października – w dniu modlitw o beatyfikację Pauliny Jaricot i ewangelizację narodów. 
 
ks. Maciej Będziński
Różaniec (10/2016)
 
 
fot. FotoKatolik Różaniec
Flickr (cc) 
 
Zobacz także
Agata Bobryk

Jest takie powiedzenie – ironiczna trawestacja słów św. Augustyna – kto śpiewa, ten modli się dwa razy, kto fałszuje – trzykrotnie, a kto słucha fałszującego, ten czterokrotnie. Życiowe doświadczenie podpowiada jednak, że zła muzyka może skutecznie przeszkodzić w przeżywaniu liturgii, tak samo jak piękna może sprawić, że naszym myślom łatwiej będzie wznieść się do spraw niebiańskich.

 
O. Leon Knabit OSB
"Módl się i pracuj" - mówi się, że to zdanie odróżnia benedyktynów od innych zakonów. Choć nie jest ono zapisane w regule, to przecież stanowi jej główne przesłanie i ukierunkowuje na modlitwę, pracę oraz na szacunek do drugiego człowieka. Można dodać jeszcze jedno zdanie: "nie bądź smutny!" Czasami mówi się nawet: "módl się i pracuj w radości serca". Dlaczego taki temat tego rozważania? Ponieważ modlitwa i praca są ważne, nie tylko w zakonie benedyktyńskim, ale w ogóle...
 
Roman Zając

Miasto Święte, Jeruzalem przygotowane przez Boga dla ludzi, ma w swoim centrum samego Boga i Baranka. W Niebiańskiej Jerozolimie nie ma miejsca na świątynię podobną do świątyni z ziemskiej Jerozolimy: „A świątyni w nim nie dojrzałem: bo jego świątynią jest Pan Bóg wszechmogący oraz Baranek” (Ap 21, 22). W miejscu, w którym panuje pełna wspólnota między Bogiem a ludźmi, nie potrzeba więcej świątyni zbudowanej przez człowieka.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS